טוען..

החלה בנייה של התנחלות חדשה בלב השטחים: "אריאל מערב"

משרד השיכון החל בימים האחרונים בבניית התשתיות להתנחלות חדשה כשני ק"מ מערבית להתנחלות אריאל, המכונה "שכונת אמירים" או "אריאל מערב". באופן רשמי ההתנחלות החדשה היא חלק מההתנחלות אריאל אולם היא נמצאת מחוץ לגדר של אריאל ובמרחק של כשני ק"מ ממנה. ההתנחלות החדשה נמצאת בצמוד ליישוב הפלסטיני סלפית, והיא תנתק למעשה את הכפרים הפלסטינים מצפון לסלפית כדוגמת כפל חריס, חארס ואחרים עם העיר המחוז סלפית.

שלום עכשיו: "ממשלת ישראל לא עוצרת את פיתוח ההתנחלויות. בניית ההתנחלות החדשה ממערב לאריאל, מצטרפת להחלטות לשורה של מהלכים בשבועות האחרונים ובחסות המלחמה לקדם אלפי יחידות דיור בשטחים, הכרזה על אלפי דונמים כ-אדמות מדינה, ואישור תקציבים חסרי תקדים להתנחלויות בתקציב 2024. בניית ההתנחלות מערב לאריאל היא אצבע בעין לפלסטינים ולציבור הישראלי בכללותו הכמה לפתרון של שלום ביום שאחרי המלחמה. במקום לקדם רגיעה בין ישראל והפלסטינים, הממשלה בוחרת להעמיק את המתיחות ופועלת כדי לסכל כל אפשרות של פתרון מדיני וחיי שלום עם הפלסטינים."

מתחם עבודות אריאל מערב

ההתנחלות החדשה, המכונה "שכונת אמירים" מבוססת על תכנית מס' 130/3/1 שאושרה ב-1991 לבניית כ-1,600 יחידות דיור על קרקעות שהוכרזו שנים קודם לכן כאדמות ציבור ("אדמות מדינה"). אריאל מערב היא יוזמה של משרד השיכון להקים התנחלות חדשה דה פקטו, ללא החלטת ממשלה, תוך שימוש בהחלטה מלפני שלושים שנה, טרם הסכמי אוסלו (להרחבה על הדרך שמשרד השיכון הצליח לקדם בניית שכונה שהיא התנחלות חדשה). מכיוון שמדובר בתכניות ישנות, הסתבר שחלק מהכביש המתוכנן אל השכונה עובר בקרקע פרטית של פלסטינים. לכן קידמו הרשויות כביש חדש, וכך במקום להביא לאישור מחודש של התנחלות חדשה ושל תכנית עדכנית ולמשוך תשומת לב ציבורית ועולמית, החליטו הרשויות להשתמש בתכניות ובאישורים הישנים, וערכו תיקון בתכניות של כביש הגישה. התכנית לכביש הגישה להתנחלות אושרה למתן תוקף בנובמבר 2022 ובכך נסללה הדרך, תרתי משמע, להקמת ההתנחלות. בחודש פברואר 2024 החלו העבודות להקמת אריאל מערב.