טוען..

הממשלה הכריזה על 12,700 דונם בבקעת הירדן כאדמות מדינה

ב-25/6/24 הכריז הממונה על הרכוש הממשלתי במינהל האזרחי על למעלה מ-12,700 דונם בצפון בקעת הירדן כאדמות מדינה. הכרזה זו מתווספת להכרזת 2,600 דונם בתאריך 29.2.24 בין ההתנחלויות מעלה אדומים לקדר, להכרזת 8,000 דונם ב-20/6/24 בשטח צמוד להכרזה החדשה ולהכרזת 170 דונם באזור ההרודיון ב-1/4/24. גודל השטח המיועד להכרזה הוא הגדול ביותר שהוכרז בבת אחת מאז הסכמי אוסלו, ושנת 2024 היא שנת שיא בהיקף ההכרזות על אדמות מדינה. סה"כ מתחילת שנת 2024 הוכרזו כ-23,700 דונם כאדמות מדינה.

שלום עכשיו: "נתניהו וסמוטריץ' נחושים להאבק נגד כל העולם ונגד האינטרס של תושבי ישראל לטובת קומץ מתנחלים שמקבלים אלפי דונמים במתנה כאילו אין סכסוך פוליטי לפתור או מלחמה לסיים. היום לכולם ברור שאי אפשר לפתור את הסכסוך הזה בלי הסדר מדיני שבמסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בגדה המערבית, אך ממשלת ישראל בוחרת דווקא להקשות ולהרחיק אותנו מהאפשרות לשלום ולהפסקת שפיכות הדמים.

ההכרזה נחתמה ב-25/6/24 אך פורסמה רק ב-3/7/24. זוהי ההכרזה הראשונה על אדמות מדינה הנעשית תחת סמכותו של הלל רוט, הסגן האזרחי שמינה השר סמוטריץ שאליו הועברו רוב הסמכויות של ראש המינהל האזרחי. עבודת המטה להכרזות הללו נעשתה תחת ניהול מינהלת ההתיישבות שהוקמה ע"י הממשלה ונועדה להאיץ ולהגביר את פעילות ההתנחלות בשטחים. גם הייעוץ המשפטי להכרזה הזאת נעשה כבר ככל הנראה ע"י עורכי הדין שבמחלקת הייעוץ המשפטי של משרד הביטחון ולא ע"י הייעוץ המשפטי של צה"ל במינהל האזרחי. וכפי שהסביר השר סמוטריץ שאת הקלטתו חשפנו לאחרונה בכנס על כל השינויים שהוביל להוצאת סמכויות מידי הצבא והעברתם לידי גופים אזרחיים שפועלים תחתיו:

הדבר הזה הוא מגה-אסטרטגי ובזה אנחנו משקיעים הרבה מאוד. עוד פעם, יש פה יצירת תשתית, אנחנו יכולים לייצר הרבה יותר Capacity של עבודה, הרבה יותר סקרים, יותר הכרזות, יותר תכניות, יותר מהכל. זה דבר שישנה את המפה בצורה דרמטית. [… ההכרזות שנעשה השנה] זה פי עשר בערך מהממוצע בשנים קודמות, אני מעריך שעד סוף השנה בין 10,000 ל-15,000 הכרזות נוספות אנחנו נכריז.

 

ההכרזה על אדמות מדינה היא אחת השיטות המרכזיות של מדינת ישראל להשתלט על קרקעות בשטחים הכבושים. קרקע שהוכרזה כאדמת מדינה כבר לא נחשבת בעיני ישראל כקרקע בבעלות פרטית של פלסטינים והם מנועים מלעשות בה שימוש. לצד זה, מקצה המדינה את אדמות המדינה לישראלים בלבד.

חלק נכבד מהשטח שהוכרז כאדמת מדינה כעת הוגדר בעבר כשמורת טבע, בעוד רוב רובו נחשב מזה עשרות שנים כ"שטח אש". ההכרזה היום משלימה את ההשתלטות הישראלית על השטח הזה שנעשתה עד כה באמצעות ההכרזה על השטח כשטח צבאי וכשמורת טבע – דבר שהטיל מגבלות רבות על אפשרות השימוש של הפלסטינים באדמותיהם. ההכרזה מייצרת רצף טריטוריאלי בין ההתנחלויות שבבקעה (יפית ומשואה) לבין ההתנחלויות שבקצה המזרחי של גב ההר (גיתית ומעלה אפרים).

במהלך שנות השמונים הכריזה ישראל על מאות אלפי דונמים כאדמות מדינה. ממשלת רבין החליטה ב-1992 להפסיק את ההכרזות על אדמות מדינה בשטחים, אך ממשלת נתניהו חזרה לשימוש בשיטה הזאת בשנת 1998. מאז ועד היום נעשו מדי פעם הכרזות על שטח כולל של מעל ל-50,000 דונם (כולל ההכרזה האחרונה).

להרחבה על השיטה של הכרזה על אדמות מדינה – ראו כאן.