טוען..

הוכרזו 170 דונם כאדמות מדינה סביב האתר הארכאולוגי הרודיון

המנהל האזרחי הודיע כי הוכרזו 170 דונם אדמות מדינה סביב האתר הארכאולוגי הרודיון שנמצא ממזרח לעיר בית לחם. הכרזה זו מתווספת להכרזת 2,600 דונם בשטח הכפרים אבו דיס ואל-עזריה בתאריך 29.2.24 והכרזת 8,160 דונם בבקעת הירדן בתאריך 20.3.24. כפי שכבר ציינו בעבר, שנת 2024 היא שנת שיא בהיקף ההכרזות על אדמות מדינה.

 

ההכרזה על אדמות מדינה היא אחת השיטות המרכזיות של מדינת ישראל להשתלט על קרקעות בשטחים הכבושים. קרקע שהוכרזה כאדמת מדינה כבר לא נחשבת בעיני ישראל כקרקע בבעלות פרטית של פלסטינים והם מנועים מלעשות בה שימוש. לצד זה, מקצה המדינה את אדמות המדינה ליהודים בלבד.

במהלך שנות השמונים הכריזה ישראל על מאות אלפי דונמים כאדמות מדינה. ממשלת רבין החליטה ב-1992 להפסיק את ההכרזות על אדמות מדינה בשטחים, אך ממשלת נתניהו חזרה לשימוש בשיטה הזאת בשנת 1998. מאז ועד היום נעשו מדי פעם הכרזות על שטח כולל של קרוב ל-40,000 דונם.

 

פארק ארכאולוגי הרודיון

הפארק הארכאולוגי הרודיון הוכרז בשנת 1982 על שטח של כ 1,000 דונם. המקום נבנה על ידי המלך הורדוס במאה הראשונה לפנה"ס כמבצר וארמון. משנת 1972  ועד 2010 התקיימה באתר חפירה ארכאולוגית של האוניברסיטה העברית. גולת הכותרת של החפירה היה גילוי קבר הורדוס בשנת 2007. לאחר גילוי הקבר האתר, ממשלת ישראל השקיעה עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ, שימור ושחזור. האתר מופעל על ידי קמ"ט פארקים של המנהל האזרחי. להמשך קריאה באתר עמק שווה

 

שלום עכשיו: "ממשלת נתניהו-סמוטריץ' ממשיכה להשקיע מאמצים חסרי תקדים בהעמקת ההתנחלויות. ההכרזה על אדמות מדינה היא המצאה ישראלית על מנת להשתלט על שטחים בגדה המערבית ולמנוע מהפלסטינים כל אפשרות פיתוח. הציבור הישראלי מאס בממשלה שדואגת להתנחלויות ולאתרי תיירות עמוק בשטח הגדה המערבית, כאשר הכלכלה והחברה הישראלית קורסים".