טוען..

המינהל האזרחי הכריז על 8,000 דונם בבקעת הירדן כאדמות מדינה

ב-20/3/24 הכריז הממונה על הרכוש הממשלתי במינהל האזרחי על למעלה מ-8,000 דונם בצפון בקעת הירדן כאדמות מדינה. הכרזה זו מתווספת להכרזת 2,600 דונם בתאריך 29.2.24 בין ההתנחלויות מעלה אדומים לקדר. גודל השטח המיועד להכרזה הוא הגדול ביותר שהוכרז בבת אחת מאז הסכמי אוסלו, ושנת 2024 היא שנת שיא בהיקף ההכרזות על אדמות מדינה.

ההכרזה על אדמות מדינה היא אחת השיטות המרכזיות של מדינת ישראל להשתלט על קרקעות בשטחים הכבושים. קרקע שהוכרזה כאדמת מדינה כבר לא נחשבת בעיני ישראל כקרקע בבעלות פרטית של פלסטינים והם מנועים מלעשות בה שימוש. לצד זה, מקצה המדינה את אדמות המדינה לישראלים בלבד.

חלק נכבד מהשטח שהוכרז כאדמת מדינה הוגדר בעבר כשמורת טבע, בעוד רוב רובו נחשב מזה עשרות שנים כ"שטח אש". ההכרזה היום משלימה את ההשתלטות הישראלית על השטח הזה שנעשתה עד כה באמצעות ההכרזה על השטח כשטח צבאי וכשמורת טבע – דבר שהטיל מגבלות רבות על אפשרות השימוש של הפלסטינים באדמותיהם.

במהלך שנות השמונים הכריזה ישראל על מאות אלפי דונמים כאדמות מדינה. ממשלת רבין החליטה ב-1992 להפסיק את ההכרזות על אדמות מדינה בשטחים, אך ממשלת נתניהו חזרה לשימוש בשיטה הזאת בשנת 1998. מאז ועד היום נעשו מדי פעם הכרזות על שטח כולל של קרוב ל-40,000 דונם.

שלום עכשיו: "נתניהו וסמוטריץ' נחושים להאבק נגד כל העולם ונגד האינטרס של תושבי ישראל טובת קומץ מתנחלים שמקבלים אלפי דונמים במתנה כאילו אין סכסוך פוליטי לפתור או מלחמה לסיים. פרסום דבר ההכרזה ערב ביקור מזכיר המדינה בליקן, הוא עוד סטירת לחי בפני הממשל האמריקני".