טוען..

ישראל מגדילה את תחום השיפוט של שילה כדי להכשיר את מאחז אחיה

המנהל האזרחי הודיע על כוונה לכלול את המאחז אחיה בתחום השיפוט של ההתנחלות שילה, כך שניתן יהיה להתחיל בתכנון להכשרת המאחז. המשמעות היא התחלת הליך המאחז כחוקי על פי החוק הישראלי. המאחז אחיה נמצא ממזרח לשילה. בהסכם שנחתם בין השר סמוטריץ' לגלנט לפני כשנה, ניתנה למנהלת ההתיישבות (שהוקמה ונמצאת תחת השר סמוטריץ') את הסמכות  להכשיר מאחזים כשכונות חדשות של התנחלויות קרובות. החלטה זו אינה דורשת אישור של הקבינט הביטחוני.

 

שלום עכשיו: "הקמת התנחלות חדשה היא הדבר האחרון שישראל צריכה. העמקת הנוכחות הישראלית בגדה המערבית, משרתת קבוצה קטנה וקיצונית בישראל ופוגעת בציבור הישראלי כולו. ממשלת ישראל בהובלת השר סמוטריץ' ממשיכה לברוח מפתרון מדיני וקובעת עובדות בשטח שיגבירו את האלימות, הפחד והשנאה."

 

המאחז אחיה הוקם בשנת 1997 והוא מהמאחזים הראשונים שהוקמו בתקופת ממשלתו הראשונה של בנימין נתניהו. המאחז הוקם בצמוד למאות דונמים של אדמות חקלאיות אשר עובדו על ידי תושבי הכפרים ג'אלוד וקריות. במרכז המאחז ישנן אדמות פלסטיניות פרטיות שישארו כמובלעת מחוץ לתחום השיפוט. לציבור יש 21 יום להגיש השגות להחלטה. לאחר הרחבת תחום השיפוט של שילה, המנהל האזרחי יצטרך להכין תוכנית מתאר ולאשר אותה בוועדות התכנון. רק לאחר אישור התוכניות המאחז יחשב כשכונה חוקית של ההתנחלות שילה.

במהלך האינתיפאדה השניה, בראשית שנות האלפיים, מתנחלים והצבא מנעו כניסת פלסטינים לעיבוד האדמות ובהמשך הוכרזו כאדמות מדינה (החוק בגדה המערבית מבוסס על החוק העות'מאני אשר מאפשר הכרזה על אדמות פרטיות כציבוריות/מדינה או לא נרשמו בטאבו ולא עובדו במשך שלוש שנים רצופות) המאחז מוכר בציבור בישראל בזכות משק אחיה המשווק שמן זית. משק אחיה מגדל זיתים באדמות פלסטיניות פרטיות ואדמות שהוכרזו כאדמות מדינה.

 

להערכתנו ההחלטה להכשיר את אחיה כשכונה של שילה ולא כהתנחלות חדשה, נועדה למנוע ביקורת בינלאומית ואת הצורך להעביר את ההחלטה בקבינט המדיני-ביטחוני. מנגד, ההחלטה משרתת את השר סמוטריץ' אשר בחודש האחרון מפעיל ביתר שאת את סמכותו כאחראי על ההתנחלויות והכריז על שטחי שיא של אדמות מדינה, קידום אלפי יחידות דיור ועוד.

 

בשנת 2023 ישראל הכשירה כחמישה מאחזים כשכונות של התנחלויות חדשות ובכך הגיע למספר שיא של הכשרת 15 מאחזים כהתנחלויות בכל שנת 2023. בשנת 2018 השר סמוטריץ' הגיש הצעת חוק להסדיר כ 70 מאחזים כהתנחלויות. מאז כניסתו לממשלה, הוא הודיע בכמה הזדמנויות על כוונתו להגשים יעד זה.