טוען..

מתנחלים נכנסו הלילה לבית חדש בוואדי חילווה בסילוואן

בלילה שבין יום חמישי לשישי, 2/7/21, נכנסו עשרות מתנחלים לבית פלסטיני בשכונת ואדי חילווה בסילוואן. לפי עדות התושבים הם היו מלווים בכוחות משטרה. ככל הנראה, בעלי הבית הפלסטינים מכרו את הבית לפלסטיני אחר, אזרח ישראלי, והוא מכר אותו לגורמים הקשורים בעמותת המתנחלים אלע"ד.

בתחילת השבוע החלו להישמע שמועות בסילוואן על מכירת הנכס, וייתכן שחשיפת המכירה הביאה להקדמה של כניסת המתנחלים. המשפחה שהתגוררה בבית עזבה בחיפזון ביום חמישי בבוקר. נסיבות המכירה לא ידועות, אך ניסיון העבר מלמד שהשיטה של המתנחלים לרכוש נכסים כרוכה בניצול החולשה המובנית של הפלסטינים במזרח ירושלים (אוכלוסיה עניה ומופלית לרעה, עם אתגרים עצומים לשרוד בביתה), ולעתים ניצול של חוליות חלשות במשפחה (למשל אם אחד מבני משפחה נרקומן או עבריין או שהוא נתון לסחיטה) ולעתים גם נעשה שימוש במסמכים מזוייפים. להרחבה על שיטות הרכישה – ראו כאן.

שלום עכשיו: "ההתנחלות בתוך שכונות פלסטיניות בירושלים מזיקות לירושלים ומזיקות לישראל. בתי מתנחלים בלב שכונות פלסטיניות מקשים על האפשרות להגיע להסכם שלום בעתיד ולפשרה בירושלים, והם פוגעים פגיעה קשה במרקם העדין של ירושלים וביציבות האזורית. השיטות של מתנחלים ל"רכישה" של בתים מפלסטינים הן דבר מכוער ובזוי, והן כמעט תמיד כרוכות בניצול של החולשות המבניות והאישיות מהן סובלים התושבים הפלסטינים שמופלים לרעה בכל תחומי החיים בירושלים".

לעמותת אלע"ד יש עשרות נכסים בואדי חילווה בסילוואן, והממשלה נתנה בידיה את ניהול אחד האתרים התיירותיים החשובים והרגישים ביותר בישראל, אתר "עיר דוד". בעזרת הארכיאולוגיה והתיירות, זוכה העמותה לליטימציה נרחבת, לשליטה במרחב עצום בשכונה ולמאות אלפי מבקרים בשנה. להרחבה ראו: התנחלות במסווה של תיירות.

ימים אלה הם ימים מתוחים מאוד במזרח ירושלים. למעלה מאלף תושבים בסילוואן (בבטן אלהווא) ובשייח ג'ראח מתמודדים מול תביעות פינוי של מתנחלים; למעלה מאלף תושבים בבוסתאן בסילוואן נמצאים באיום של הריסת ביתם בגלל תוכניות הממשלה להקים במקום את פארק "גן המלך". ביום שלישי הרסה העירייה חנות בשכונת הבוסתאן (במרחק של כ-700 מ' מהבית החדש שאליו נכנסו המתנחלים היום), ובמחאת התושבים לאחר ההריסה, נעצרו כמה תושבים ונפצעו עשרות מכדורי ספוג ורימוני הלם של המשטרה.

 

תיעוד מכניסת המתנחלים לבית בואדי חילווה בליל ה-2/7/21: