טוען..

משרד השיכון פתח את ההגרלה לרכישת דירות בגבעת המטוס

השבוע פתח משרד השיכון את ההגרלה לרכישת דירות בהנחה בגבעת המטוס במזרח ירושלים. הגרלת הדירות מיועדת לישראלים שעומדים בקריטריונים של משרד השיכון לזכאות לדיור בהנחה. המשמעות היא כי בשלב הזה, אחרי זכיית זוכים בהגרלה, יהיה עוד יותר קשה לעצור את הבנייה. דירות אלו הן חלק מהדירות שהוצעו במכרזים לבנייה שפירסם משרד השיכון בשלהי כהונת הנשיא טראמפ, ושממשלת נתניהו הזדרזה למכור לקבלנים הזוכים יום לפני השבעת הנשיא ג'ו ביידן ב-2021.

תהליך הבנייה:
1. פרסום מכרזים לקבלנים
2. התחלת עבודות התשתית (כבישים, ביוב וכו) ביוזמת משרד השיכון
3. קיום הגרלה למעוניינים לרכוש דירה בהנחה
4. התחלת עבודות הבנייה על הדירות עצמם ע"י הקבלנים

שלום עכשיו: "ההתנחלות בגבעת המטוס מחבלת באינטרס הישראלי ופוגעת בסיכוי לשלום. במקום לבטל את התכנית ולעצור את הבנייה המזיקה והמיותרת, הממשלה מנצלת את מצוקת הדיור כדי להפוך ירושלמים למתנחלים בעל כורחם. אם עוד תלינו תקוות בחברי הממשלה שמתנגדים לתכנית, השר לבינוי ההתנחלויות אלקין מבצע עוד מחטף והופך אותה לעובדה מוגמרת. זו ממשלת שינוי לרעה."


עבודות תשתית (להכנת כבישים, מגרשים, ביוב וכו') בגבעת המטוס, 23/3/2022. העבודות החלו באינטנסיביות בשבועות האחרונים.


"דירה בהנחה" – איך זה עובד?

כאשר משרד השיכון מפרסם מכרזי בנייה שבהם מוזמנים קבלנים להציע מחיר לרכוש את זכויות הבנייה בפרוייקט מסויים, הוא קובע בתנאי המכרז שהקבלנים מחוייבים להקצות מספר יחידות דיור מסויים מהפרוייקט עבור הזכאים לדיור בהנחה. אחרי סיום המכרז ובחירת הקבלנים, משרד השיכון יכול לפתוח את ההגרלה לציבור הרחב, ומי שיזכה בהגרלה יוכל לרכוש דירה מהקבלן בתנאים שקבע משרד השיכון.

השבוע נפתחה ההרשמה להגרלה לרכישת 468 דירות בגבעת המטוס, והיא תיסגר ב-29/3/22. את שאר הדירות שהקבלנים בונים בגבעת המטוס, הם יכולים למכור במחיר רגיל. חשוב לציין שבדרך כלל, וגם במקרה של גבעת המטוס, ההגרלה נעשית עוד לפני שמתחילה הבנייה של הדירות בשטח. הרוכשים קונים את הדירות מהקבלנים עוד לפני הבנייה או במהלכה.

במקביל, בשבועות האחרונים, החלו באינטנסיביות עבודות התשתית להקמת השכונה (סלילת כבישים, הכנת מגרשים, מערכות ביוב וחשמל וכו'). עבודות התשתית נעשות ביוזמת משרד השיכון ולאחר מכן הקבלנים יכולים להתחיל את בניית הדירות.

ממשלת נתניהו היא זאת שיזמה את הבניה, קידמה את התכנית, פירסמה את המכרזים ומיהרה לבחור את הקבלנים הזוכים לפני חילופי הממשל בארה"ב. הקושי לעצור את התכנית בשלב הזה, אחרי בחירת קבלנים, היה קשה מאוד מבחינה משפטית וכלכלית. נדמה שעכשיו, כשכבר נפתחה ההגרלה, נהיה קשה עד בלתי אפשרי לעצור את הבנייה.

להרחבה על גבעת המטוס והפגיעה בסיכוי לשלום ראו כאן