טוען..

על גבעת המטוס ואחריות לאומית

ב-24/9/14 פירסמה הועדה המקומית לתכנון ובניה מודעה במקומון "כל העיר" על מתן תוקף לתכנית מס' 14295 לבניית 2,610 יחידות דיור בגבעת המטוס (קישור למודעה). בעקבות גינוי אמריקני חריף – יצא נתניהו בהתקפה על שלום עכשיו והאשים אותנו ב"חוסר אחריות לאומית". להלן כמה הסבריםותהיות על אחריות לאומית:

נתניהו אומר: "זה הליך סטטוטורי טכני, חסר חשיבות"האמת היא שבלי ההליך הסטטוטורי הזה, של פרסום מודעה בעיתון, לא ניתן להוציא היתרי בניה ולבנות. כדי שתכנית תהיה בתוקף צריך שועדת התכנון תאשר את התכנית (מה שנעשה בדצמבר 2012), ולאחר מכן שהועדה תפרסם הודעהעל אישור התכנית (מה שנעשה בשבוע שעבר). אם לנתניהו אין כוונה להוציא מכרזים ולבנות בגבעת המטוס – למה הוא איפשר את פרסום התכנית למתן תוקף? ואם נתניהו רוצה לתקן את הנזק הדיפלומטי הוא יכול פשוט להתחייב שהוא לא יוציא מכרזים ולא יממש את התכנית שאושרה.

נתניהו אומר: "התכנית חסרת משמעות מדינית"מדובר בשכונה חדשה, עם 2,610 יחידות דיור, שמונעת אפשרות להעביר קו בין שני חלקי העירוגורמת לכך שהשכונות הפלסטיניות (בית צפאפה ושורפאת) יהיו מוקפות מכל עבריהן בשכונות יהודיות ללא פוטנציאל לרצף טריטוריאלי עם המדינההפלסטינית. בלי רצף כזה – אי אפשר להגיע להסכם על שתי מדינות. ראו מפה להלן.

ניר ברקת אומר: "תהיה בנייה לערבים בגבעת המטוס" – האמת היא שבתכנית שאושרה (גבעת המטוס א') אין קרקעות פרטיות של פלסטיניםוהכל נחשב אדמות מדינה. זהו בדיוק המצב בהר חומה, גילה, רמות ושכונות אחרות שבאופן מפתיע כולן נבנו לישראלים ולא לפלסטינים. הנסיון מראהשמתוך כ-55,000 יחידות דיור שנבנו ביוזמת המדינה במזרח ירושלים, כמעט אף אחת מהן לא הגיעה לידי פלסטינים. אין סיבה להאמין שבגבעת המטוסהמצב יהיה שונה.

נתניהו אומר: "שלום עכשיו ניסו לפגוע בפגישתי עם אובאמה" – העיתוי של פרסום המודעה ע"י הועדה המקומית היה כשבוע לפני הפגישה עם אובאמה. שלום עכשיו הביאה את המודעה ואת המשמעות שלה לידיעת הציבור, כפי שאנו עושים תמיד כשאנחנו מגלים מידע חשוב. אם לנתניהו יש בעיהעם העיתוי – הוא יכול להאשים רק את עצמו על שאיפשר לפרסום מתן התוקף להתרחש במועד הזה.

השורה התחתונה: אם נתניהו רוצה לצאת מהלחץ הדיפלומטי שאליו המדיניות שלו עצמו הכניסה אותו, הוא יכול להודיע עכשיו שהוא יוציא מכרזים בגבעת המטוס ושלא תהיה שם בנייה. זאת תהיה התנהגות עם אחריות לאומית. 

GivatHamatosHeb