טוען..

בחסות המלחמה: מתנחלים מקימים מחדש מאחז ממערב לבית לחם אחרי שפונו פעמיים

מאחז חדש באתר מורשת עולמית מורכז בכפר בתיר

ביום ראשון 24.12.23 הקימו מתנחלים מחדש מאחז ממערב לכפר הפלסטיני בתיר הנמצא ממערב לבית לחם.  בדומה לחוות חקלאיות רבות, במקום הוצבו משאית למגורים, מבנה גדול שמשמש כדיר, ומבנה נוסף.

המאחז הוקם במקום פעמיים בעבר ופונה מיד: במרס 2022 ובחג המולד של שנת 2018, כאשר המתנחלים עלו לאותה גבעה כשבוע אחרי שנפרצה למקום דרך חדשה.

מיד עם הקמת המאחז החלו חיילי צה"ל להרחיק תושבים פלסטינים מהאזור, ככל הנראה כדי להגן על המתנחלים שבמאחז. חשוב לציין שהמאחז ממוקם במרחק של כ-500 מטר מבתי הכפר בתיר, והוא נחשב נקודה אסטרטגית וחשובה עבור המתנחלים. מיקום המאחז הוא חלק מנסיון ליצור חיץ של נוכחות ישראלית בין העיר בית לחם לבין הכפרים הפלסטינים שממערב לה, חוסאן ובתיר, ולמנוע אפשרות של רצף טריטוריאלי למדינה פלסטינית עתידית (ראו מפה). באזור זה הוקמו בשנים האחרונות עוד שני מאחזים: מאחז מחרור, והמאחז חוות עדן, ולאחרונה קודמה בו תכנית להכפלה של ההתנחלות הר גילה ("גבעת הגמל").

יש לציין שהקרקע שעליה נבנה המאחז הוכרזה בעבר כ"אדמת מדינה", אך גבולותיה לא עברו דיוק מחודש כנדרש על ידי "צוות קו כחול". בנוסף לא ידוע לנו על איזושהי זכות בקרקע שניתנה למתנחלים והם נחשבים ככל הנראה פולשים לאדמות מדינה. בכל הפעמים הקודמות שהמתנחלים עלו על הקרקע בשטח זה המנהל האזרחי פינה אותם לאחר כמה ימים. יש דחיפות רבה שגם הפעם המנהל האזרחי לא יתמהמה ויפנה את הפולשים.

במרחק של כ 1 ק"מ צפונית למאחז החדש נמצא המאחז חווה חקלאית בשם חוות נווה אורי שהוקמה בשנת 2019 וגם הוא נמצא על אדמות הכפר בתיר בתוך שטח אתר המורשת העולמית המוכרז.