טוען..

בית המשפט דחה את ערעור משפחת סומרין והיא צריכה להתפנות בתוך חודש וחצי

בית המשפט המחוזי דחה אתמול (30/6/2020) את הערעור של משפחת סומרין בתביעת הקק"ל לפנותה. בית המשפט קבע למעשה שהמשפחה לא הצליחה להוכיח את זכויותיה בנכס ולכן עליה לפנות אותו לטובת הקק"ל עד 16/8/2020. הקרן הקיימת לישראל קיבלה את הנכס מהאפוטרופוס לנכסי נפקדים בשנת 1991 ומאז מנהלת נגד המשפחה הליכי פינוי בבתי המשפט.

חשוב לציין כי פינוי משפחת סומרין מבוסס על שימוש לרעה בחוק נכסי נפקדים, שנחקק ב-1950 כדי לאפשר למדינת ישראל הצעירה להתמודד עם מאות אלפי הנכסים שננטשו ע"י בעליהם הפלסטינים שהפכו פליטים במהלך המלחמה ב-1948. ב-1967 עם סיפוח מזרח ירושלים, הוחל החוק הישראלי גם על מזרח ירושלים וממשלות הליכוד ניצלו אותו לרעה כדי לנשל משפחות, כמו משפחת סומרין, מביתן ולהעביר את הנכסים לידי המתנחלים.

מהקואליציה למען משפחת סומרין נמסר: "בפסק הדין, בית המשפט לא התייחס לנקודה העקרונית, החשובה ביותר, והיא שהבית נלקח בגזל. הפלפולים המשפטיים של קק״ל לא ישנו את העובדה היסודית שהשימוש בחוק נכסי נפקדים כדי להשתלט על הבית היה פסול, ונעשה ללא תום לב, כפי שקבעו שני יועצים משפטיים, וועדת חקירה ממשלתית".

בשבועות האחרונים יותר מעשרת אלפים אנשים ברחבי העולם קראו לקרן הקיימת לישראל להסיר את ידיה מבית משפחת סומרין ולהפסיק מיד את הניסיונות לזרוק את המשפחה לרחוב. ביניהם 34 כלות וחתני פרס ישראל, 120 אנשי רוח, וכ150 בוגרות ובוגרי חוגי סיירות של קק״ל.

עוד על הפניות לקק"ל ראו כאן.

המשפחה הודיעה כי היא שוקלת לערער לעליון.