טוען..

34 כלות וחתני פרס ישראל במכתב לקק"ל: אל תפנו את משפחת סומרין מביתה

34 כלות וחתני פרס ישראל פנו במכתב לקק"ל: "גירוש המשפחה ימיט קלון על הקרן הקיימת לישראל". 


בית המשפט המחוזי בירושלים יקיים מחר, 30/6/2020 בשעה 9:00, דיון גורלי בערעור משפחת סומרין מסילוואן
בתביעת פינוי שהגישה נגדה חברת הימנותא של הקרן הקיימת לישראל. בית המשפחה בסילוואן, שמרכז המבקרים של עמותת אלע"ד נבנה בצמוד לו, הוכרז כנכס נפקד בסוף שנות ה-80' ונמכר לקק"ל יחד עם נכסים נוספים בסילוואן, ללא ידיעת המשפחה. היה זה חלק ממנגנון שהוקם במשרד השיכון תחת השר אריאל שרון, שהעביר ללא מכרז עשרות נכסי פלסטינים במזרח ירושלים לידי עמותות מתנחלים והזרים להן מיליוני שקלים, בין השאר תוך ניצול לרעה של חוק נכסי נפקדים. בסוף שנות ה-80' פנתה הקק"ל לאפוטרופוס לנכסי נפקדים בבקשה כי יכריז על בית סומרין כנכס של נפקד ויעביר אותו אליה, למרות שהמשפחה מעולם לא עזבה את הבית מאז שנבנה בשנות ה-50'. לימים, בשנות ה-90' הודתה ממשלת רבין בכך שהשימוש בחוק לא היה תקין והתחייבה לחדול מכך, אך לא ביטלה את ההכרזות שכבר נעשו בעבר. השימוש שנעשה בחוק נכסי נפקדים במזרח ירושלים יכול ללמד על מה שעלול להתרחש למאות אלפי דונמים בבעלות פרטית בגדה המערבית במקרה של סיפוח חלק מהשטחים.

התביעה של קק"ל נגד משפחת סומרין נמשכת כבר קרוב ל-30 שנה ועברה גילגולים רבים עד לדיון הקרוב שמסתמן כתחנה המשפטית האחרונה שתחרוץ את גורל 15 הנפשות של בני המשפחה שמתגוררים בבית.

למידע נוסף על ההליך המשפטי ראו כאן: https://peacenow.org.il/somrin-verdict-silwan

[שעות אחדות לאחר הדיון, דחה בית המשפט את הערעור וקבע כי המשפחה צריכה לפנות את הבית עד 16/8/2020 – ראו כאן]

פעילים ופעילות מפרי ג'רוזלם וקואליציה של ארגונים נוספים יעמדו במשמרת מחאה מחוץ לבית המשפט ברחוב צלאח א-דין בירושלים החל מ-8:30 בבוקר:

https://www.facebook.com/events/572331963464382

מהקואליציה למען משפחת סומרין שכוללת פעילים וארגונים רבים מהארץ ומחו"ל נמסר: "בית משפחת סומרין הגיע לידי הקק״ל בחטא, תוך ניצול לרעה של חוק נכסי נפקדים, כאשר לקרן הקיימת לישראל יש תפקיד מרכזי בהכרזת הנכס כנכס נפקד. אין כל קשר בין מטרות הקק״ל והערכים שבשמם היא אמורה לפעול לבין הנסיון לנשל משפחה פלסטינית מביתה לטובת הרחבת התנחלות בלב אזור שנוי במחלוקת. שני יועצים משפטיים לממשלה וועדת חקירה של הכנסת קבעו שהשימוש בחוק כדי לקחת שליטה על בתים בעוד מתגוררות בהם משפחות הוא פסול. ועדת חקירה ממשלתית בנושא אף קבעה כי ״תפקודו של האפוטרופוס לנכסי נפקדים הייתה על פי כל קנה מידה לקויה ביותר״. עצוב מאוד שהקק״ל, שהכנסותיה ב-2020 עומדות על 1.2 מיליארד שקל, עוסקת במסע אכזרי לפינוי משפחת סומרין מביתה".

 

פניות רבות לקק"ל למנוע את פינוי המשפחה

בימים האחרונים נשלחו לקק"ל פניות מגורמים רבים בדרישה להפסיק את הליכי הפינוי נגד המשפחה.

34 כלות וחתני פרס ישראל כתבו ליו"ר קק"ל דני עטר ולחברי ההנהלה: "אנחנו הח״מ, כלות וחתני פרס ישראל, פונים אליכם בדרישה שאינה משתמעת לשתי פנים להניח למשפחת סומרין ולסגת מהניסיון להשתלט על ביתם. מדובר בעקרון אתי ברור ופשוט. נישולם של בני המשפחה חוטא לשלושה מבין עשרת הדיברות: לא תגנוב, לא תענה ברעך עד שקר, לא תחמוד בית רעך. גירוש המשפחה כחלק ממסע הייהוד של סילואן, הנמשך בכל עצמתו זה שנים רבות, ימיט קלון על הקרן הקיימת לישראל, הזכורה לכולנו לטוב מימי קופסאות התרומה הכחולות שניצבו בבתינו ובבתי הכנסת בערינו, בארץ ובעולם. אנחנו מפצירים בכם לחדול ממעשה שהוא בלתי מוסרי בעליל".

בין החותמים: פרופ' אליס שלוי (מפעל חיים), הסופר דויד גרוסמן (ספרות), פרופ' מנחם יערי (כלכלה), דני קרוון (פיסול), פרופ' ג'אד נאמן (קולנוע), הבמאית נולה צ'לטון (תאטרון), פרופ' דוד הראל (מדעי המחשב), רות רזניק (מפעל חיים), רות כ"ץ (מוסיקולוגיה) ואחרים.

מכתב כלות וחתני פרס ישראל כאן: http://peacenow.org.il/wp-content/uploads/2020/06/Israel-Prize-JNF-Sumarin-Letter3.pdf

 

125 אינטלקטואלים, אנשי אקדמיה ואמנים בעלי שם עולמי פנו במכתב לקרן הקיימת לישראל בארצות הברית ודרשו כי הקק"ל תפסיק את ההליכים המשפטיים, שנמשכים כבר שלושה עשורים, נגד המשפחה: "גירוש פלסטינים חפים מפשע מביתם בסילוואן והכנסת מתנחלים במקומם לא ניתן להצדקה בשום סטנדרט מוסרי או מטרה לאומית".

בין החותמים: הפילוסוף האמריקני פרופ' מייקל וולצר, הפרופסורים יאן ואלידה אסמן, מהאינטלקטואלים הבולטים בגרמניה ובאירופה בכלל, פרופ' נטלי זמון דיויס, מההסטוריוניות החשובים בעולם, המשורר פיטר קול, הצייר ואוצר האומנות פרופ' רוברט סטור, פרופ' ג'פרי וויידלינגר מהחוקרים המובילים במדעי היהדות ורבים אחרים. בין הישראלים שחתמו על המכתב: פרופ' אווה אילוז, פרופ' אלחנן ריינר, פרופ' עידו לנדאו, פרופ' אילנה פרדס, פרופ' קנת מן, פרופ' מרדכי קרמניצר ואחרים.

מכתב האינטלקטואלים כאן: http://peacenow.org.il/wp-content/uploads/2020/06/Sumarin-JNF-academics-letter.pdf

מידע על החותמים כאן: http://peacenow.org.il/wp-content/uploads/2020/06/Sumarin-JNF-letter-about-the-signers.pdf

 

כ-150 בוגרי ובוגרות חוגי סיירות של הקק"ל פנו ליו"ר קק"ל, דני עטר: "נא, מכובדנו דני עטר, עצור את הפעילות כנגד משפחה שכל אשמתה טמון במקום מגוריה הקדוש לכל כך הרבה עמים. כבעלי הכוח במרחב הירושלמי העדין, עלינו לעצב אותו בדמות חזון נביאי ישראל והמוסר האנושי, כעיר של צדק. אנא אל תהפוך את מות בן המשפחה, מוסא סומרין ז"ל, להזדמנות של גזל".

מכתב בוגרי חוג סיירות כאן: https://my.zazim.org.il/petitions/bvgry-vbvgrvt-khvgy-hsyyrvt-shl-hqq-l-sh-vry-myymvn-vmdvt-ym-m-mshpkht-svmryn

 

מנהל מכון ערבה ללימודי הסביבה, אחד מספינות הדגל של פעילות הקק"ל בישראל, פנה במכתב ליו"ר קק"ל דני עטר בקריאה להפסיק את ההליכים לפינוי המשפחה וכתב: "הקק"ל באמצעות חברת הבת שלה, הימנותא, מקדמת אג'נדה פוליטית המנוגדת למה שלדעתנו צריכות להיות המטרות הבסיסיות והמשימות של הקרן הקיימת. שימוש בכוח נגד המשפחה עומד בניגוד לערכים יהודיים והומאניים".

מכתב מנהל מכון ערבה, דוד לרר, כאן: http://peacenow.org.il/wp-content/uploads/2020/06/Letter-to-KKL-Silwan-Sumarin-family-Arava-Director.pdf

כמו כן, 140 מבוגרי מכון ערבה חתמו על קריאה דומה ודרשו מהנהלת המכון להפעיל לחץ על קק"ל כדי למנוע את הפינוי.

 

למעלה מ-8000 איש שלחו עשרות אלפי מכתבים לראשי קק"ל בדרישה למנוע את פינוי משפחת סומרין: https://www.drove.com/campaign/5ec4fac9bb4f54000129d9b7

וכאן: https://www.facebook.com/JewishVoiceforPeace/posts/10159812188164992

 

השר לשעבר, הרב מיכאל מלכאור, פרסם לאחרונה מכתב גלוי ליו"ר קק"ל ובו כתב: "מרגע שלמדתי את פרטי המקרה של משפחת סומרין ועל רמיסת הכבוד והביטחון של המשפחה מתוך ההתנהלות של הקק"ל בנדון בשם העם היהודי, אינני יכול לשקוט […] התביעות נשענות על שימוש פסול ובלתי מוסרי בחוק נכסי נפקדים. […] העוול שנגרם למשפחה, גם אם נעשה במעטפת חוקית, זועק לשמים. אין פה שאלה של ימין או שמאל, דתי או חילוני – הקיום שלנו פה בארץ חייב להיות מבוסס על יושר, צדק והגינות כלפי כל התושבים, יהודים וערבים כאחד".

המכתב של הרב מלכיאור כאן: https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.8936296

 

גם הזמרת אחינועם ניני, והקומיקאי האמריקני אית'ן הרשנפלד, שהשתתפו לאחרונה בארוע התרמה למען סניף הקק"ל בארה"ב, פנו בקריאה פומבית לקק"ל בדרישה למנוע את פינוי משפחת סומרין מביתה.

הפניה של אחינועם ניני כאן: https://www.facebook.com/AchinoamNini/posts/3353064118037289

של הקומיקאי אית'ן הרשנפלד כאן: https://www.facebook.com/ethanherschenfeld/posts/10157576047091025