טוען..

פסק דין סופי להריסת מרכז מידע ואדי חילווה בסילוואן

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים פסק היום (3/7/24) להרוס את מרכז המידע ואדי חילווה בסילוואן בתוך שנה, והטיל על המרכז קנס של 20,000 ₪. גזר הדין הגיע בעקבות צו הריסה שהוציאה עיריית ירושלים נגד סוכה/חדר של כ-35 מ"ר, שמשמש את תושבי השכונה לפעילות לילדים ונוער וכמקום מפגש לקבוצות מבקרים. סוכת המבקרים של מרכז מידע ואדי חילווה נמצאת במרחק עשרות מטרים ממרכז המבקרים "עיר דוד" שמפעילה עמותת המתנחלים אלע"ד.

שלום עכשיו: במקום לדאוג לתושבי ירושלים כולם, יהודים וערבים, עיריית ירושלים פועלת לפגוע בתושבים הפלסטינים ומקשה על חייהם. ההתנחלות התיירותית בשכונות הפלסטיניות בסביבת העיר העתיקה שנתמכת באופן מאסיבי ע"י הממשלה, מנסה למחוק את הנוכחות הפלסטינית מהמרחב הציבורי במזרח ירושלים. הלחצים שמפעילה העירייה נגד מרכז המידע בסילוואן והכוונה להרוס אותו, נועדו למטרה פוליטית שלא לאפשר לתושבים להתארגן ולהשמיע את קולם במרחב.

 

מרכז מידע ואדי חילווה שמיועד להריסה

שכונת ואדי חילווה בסילוואן סובלת מזה שנים מלחצים רבים מצד הרשויות ומתנחלים. עמותת המתנחלים אלע"ד הקימה בשכונה התנחלויות של עשרות משפחות מתנחלים בבתים שונים בשכונה. העמותה מפעילה את מרכז המבקרים "עיר דוד" שמביא לשכונה מאות אלפי מבקרים בשנה, היא מפעילה חפירות ארכיאולוגיות בהיקפים עצומים, כולל מערכת מנהרות תת קרקעית שעוברת מתחת בתי השכונה (ואף הביאה לפגיעה בחלק מהם).
להרחבה על פעילות עמותת אלע"ד ראו כאן.

בשנת 2009 הקימו תושבי סילוואן את מרכז מידע ואדי חילווה שמהווה מקור מידע חשוב על הנעשה בשכונה ובמזרח ירושלים בכלל. הם שיפצו חדר בחצר אחד הבתים בסילוואן כדי שיוכלו לספר את סיפור השכונה לתיירים ומבקרים שמגיעים ל"עיר דוד" ולא יודעים בכלל שמדובר בשכונה פלסטינית שתושביה סובלים מכיבוש והתנחלות.

מיד עם הקמת המרכז, הוציאה העירייה הודעת אזהרה בדרישה להרוס את חדר המבקרים בשל היעדר היתר בניה. ביצוע ההריסה הוקפא למשך עשר שנים בגלל התנגדות התושבים וטענתם כי מדובר באכיפה מפלה, אך ב-2019 חידשה העירייה את הליכי ההריסה, שהסתיימו בגזר הדין שניתן היום (3/7/24) בבית המשפט לעניינים מקומיים.

כ-50 מטרים ממרכז המידע, הורחב באותם שנים ע"י עמותת אלע"ד "מרכז המבקרים" של עיר דוד. מרכז המבקרים שנבנה אז כלל מספר מבני עץ, סככות, קירות אבן, פעלו בו חנות מזכרות, קופה, קיוסק, משרדים, שירותים ועוד. העבודות והמבנים שהוצבו אז במרכז המבקרים נעשו ללא היתר. יתר על כן, בנובמבר 2007, הגישה עמותת אלע"ד בקשה להיתר בנייה להצבת ביתנים במרכז המבקרים אך בקשתה נדחתה. למרות כל זה, העירייה לא הרסה את המבנים הלא חוקיים, אלא הכשירה את הבניה בדיעבד.

מרכז המבקרים של עמותת אלע"ד בשנת 2009. המבנים הוקמו ללא היתר והוכשרו בדיעבד.

בשנת 2013 הרסה העירייה צריף שהקימו תושבי ואדי חילווה לטובת פעילות קהילתית לילדי השכונה (שבה אין מתנ"ס של העיריה ואף לא גינת משחקים עירונית), בעוד שצריף דומה של עמותת אלע"ד שמשמש אותה לפעילויות קהילתיות עומד על תילו במשך עשרות שנים ללא הריסה.

הלחצים על מרכז המידע לא הסתיימו רק בצו ההריסה. עיריית ירושלים קנסה את המרכז על שלט שהציבה בכניסה לאתר ועל עציצים שהוצבו על המדרכה בכניסה כדי למנוע חניית מכוניות ולאפשר כניסה בטיחותית עבור הילדים שמבלים במרכז הקהילתי הצמוד. היא אף גובה מהמרכז ארנונה בסך 12,000 ₪(!) על החדרון בגודל 35 מ"ר – בתואנה שמדובר בעסק (הפעילות במרכז המידע היא ללא תשלום ואין שם מכירות). במרכז המידע מספרים שאנשי עמותת אלע"ד נכחו בחלק מהדיונים בבית המשפט המקומי בנוגע לצו ההריסה, והם סבורים שיתכן שאנשי אלע"ד גם התלוננו והפעילו לחצים לביצוע ההריסה.