טוען..

הדיון בהתנגדויות על הבניה ב-E1 שאמור היה להתקיים ב 12.6.23 – נדחה בעקבות לחץ בינלאומי

ועדת המשנה להתנגדויות של ועדת התכנון העליונה בגדה המערבית דחתה את הדון שתוכנן ליום שני ב 12.6.23 בהתנגדויות האחרונות לתוכנית הבניה E1. בעבר ישראל דחתה את הדיון על מנת לא להגיע לרגע ההכרעה ולא להפוך את התוכנית לברת ביצוע. אישור הבניה ב E1, נועד ליצור רצף יישובי בין מעלה אדומים לירושלים, למנוע רצף טריטוריאלי פלסטיני בין דרום הגדה לצפונה ולקדם את סיפוח גוש מעלה אדומים לישראל.

 

משמעות הדיון להליך אישור התוכנית

ועדת המשנה להתנגדויות של מועצת התכנון העליונה קיימה שני דיונים בהתנגדויות באוקטובר 2021. הדיון השלישי הוא של עיריית מעלה אדומים והאחרון בשמיעת ההתנגדויות. אחרי דיון זה, הוועדה תמסור את החלטתה לגבי התוכנית. בעבר הדיון בהתנגדויות נדחה בעקבות לחץ אמריקני "למועד לא ידוע".

דיון בהתנגדויות בועדת המשנה להתנגדויות הוא שלב הכרחי בדרך לקידום התכנית. אחרי שמיעת ההתנגדויות ועדת המשנה ממליצה אם לקבל או לדחות את התכנית. לאחר מכן ניתן לעבור לשלב הבא בתכנון והוא דיון בועדת משנה להתיישבות של מועצת התכנון העליונה לצורך אישור למתן תוקף, ולאחר מכן פירסום מתן תוקף. כל השלבים הללו דורשים אישור מראש של שר הביטחון. להרחבה על ההליך התכנוני ראו כאן.

 

השפעת תוכנית E1 על פתרון שתי המדינות ותוכניות הסיפוח של ישראל

הבניה ב-E1 נחשבת קטלנית מבחינת הסיכוי לפתרון של שתי מדינות לשני עמים משום שהיא מבתרת את הגדה המערבית לשניים – אזור צפוני ואזור דרומי – ומונעת את הפיתוח של המטרופולין המרכזי בגדה המערבית במזרח ירושלים – רמאללה ובית לחם. גם מבחינת הפיתוח והתכנון הישראלי, התנחלות ב-E1 תביא יותר נזק מאשר תועלת והיא עלולה להביא להחלשת ירושלים מבחינה כלכלית וחברתית. לקריאת ההתנגדות המלאה לתכניות הבנייה בE1 .

הבניה בשטח E1 משתלבת עם תוכניות המתנחלים לספח את גוש מעלה אדומים. בחודש אפריל עדכנו שהמנהל האזרחי הודיע על כוונתו לקדם סלילת כביש נפרד לפלסטינים בין הכפרים א-עזרייה לא-זעיים. הכביש יאפשר לקדם את תוכנית הבניה בE1 וליצור מרחב ישראלי ללא נוכחות פלסטינית בגוש מעלה אדומים עד אזור השומרוני הטוב. המתנחלים לא הסתירו את מטרתם האמיתית בסלילת הכביש, וכפי שאמר ראש עיריית מעלה אדומים "מדובר בכביש נפרד לפלסטינים באזור E1  שמטרתו להפריד את הרצף התחבורתי בין האוכלוסייה הפלסטינית והישראלית באזור, כך שתתאפשר תנועת כלי רכב פלסטינים מבלי שיעברו בתוך גוש מעלה אדומים, ליד יישובים יהודים." להרחבה על כביש הריבונות ודברי המתנחלים בנושא.

שלום עכשיו: קידום הבניה בE1 הוא עוד שלב בצעדי ממשלת ישראל הנוכחית שמאז הקמתה מקימה התנחלויות חדשות, מחזירה את המתנחלים לחומש בצפון הגדה, ועכשיו פועלת ליצור תנאים לסיפוח שטחים. רק בשבוע שעבר ממשלת ישראל הפרה את התחייבותה לממשלת ארה"ב והקימה את המאחז בחומש, ובשבוע הבא תופר עוד התחייבות ישראלית עם קידום תוכנית הבניה ב E1. נראה שממשלת הסיפוח ממשיכה לפעול לפי תכנית סדורה שגוררת אותנו למציאות של אפרטהייד והרס הסיכוי לפתרון פוליטי בין ישראל לפלסטינים. הציבור בישראל וידידינו בעולם, חייבים להתעורר ולעצור את ישראל מנפילה לתהום.