טוען..

בחסות המלחמה אושרה התוכנית לבניית התנחלות חדשה במזרח ירושלים

הוועדה המחוזית של ירושלים אישרה ביום רביעי 29.11.23 את התוכנית לבניית שכונת אמת המים התחתונה (תוכנית 101-0808840). מחצית משכונת אמת המים התחתונה נמצאת מעבר לקו הירוק במזרח ירושלים ומחציתה בתוך שטח הקו הירוק, אולם מיקומה, בין השכונות גבעת המטוס והר חומה הופך אותה לבעייתית במיוחד מבחינה מדינית. התוכנית שאושרה מציעה בניית 1,738 יחד'.

 

תוכנית שכונת אמת המים התחתונה אושרה סופית בדיון פנימי של ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית, תוך קבלת חלק קטן מההתנגדויות העוסקות בעיקר בסוגיות של שטחים פתוחים ושטחי ציבור. בסופו של הדיון הוחלט על אישור 1,738 יחד לפי החלוקה הבאה: 1230 יח״ד מגורים, 262 יח״ד מיוחד, 246 יח״ד דירות קטנות.

יש לציין כי אמנם כמחצית משטח התכנית הוא מעבר לקו הירוק, וכמחצית בתוך הקו הירוק, אך המיקום האסטרטגי שלה, בין השכונות גבעת המטוס והר חומה הופך אותה לבעייתית במיוחד מבחינה מדינית. התכנית למעשה חוסמת את הפרוזדור האחרון שנותר לחיבור בין השכונות הפלסטיניות בית צפאפא ושורפאת עם שאר חלקי ירושלים המזרחית. מדובר בתכנית שתנחית מכה קשה על האפשרות לרצף אורבני פלסטיני במזרח ירושלים ותחסום כמעט כל רצץ אורבני בין בית לחם למזרח ירושלים.

מועד הדיון בתוכנית וההחלטה לאשר בניית שכונה חדשה שחציה במזרח ירושלים, במהלך המלחמה בעזה, מצטרף לקידום תוכניות נוספות במזרח ירושלים בחסות המלחמה. לאחרונה וועדת התכנון המחוזית אישרה להפקדה את התוכנית להתנחלות קדמת ציון הנמצאת בשכונת ראס אל עמוד ובחודש ספטמבר הועדה המחוזית אישרה מעט לפני המלחמה הוועדה המחוזית אישרה להפקדה את תוכנית סטריפ לבניית 3,500 יחד בצמוד לשכונת גבעת המטוס ודרומית-מזרחית לשכונת אמת המים התחתונה.

 

 

שלום עכשיו: ממשלת ישראל ממשיכה לסכל בכל דרך את פתרון שתי המדינות. בעוד צה"ל נלחם ברצועת עזה ומאות אלפי ישראלים החיים בתחומי גבולות המדינה בצפון ובדרום לא יודעים אם ומתי יוכלו לחזור לבתיהם החוקיים, הממשלה בונה מעבר לקו הירוק, במקומות שנויים במחלוקת ומסכנת עוד יותר את כלל תושבי ישראל שמחפשים עתיד עם תקווה וגבולות בטוחים.