טוען..

אישור לתוכנית ההתנחלות קדמת ציון במזרח ירושלים זמן המלחמה בעזה

ועדת התכנון והבניה המחוזית של ירושלים דנה ביום שני שעבר 9.10.23 בתיקונים לתוכנית קדמת ציון שבמזרח ירושלים ואישרה אותה להפקדה (עם תנאים). הדיון ב 9.10.23 התקיים לאחר שבדיון הקודם בתאריך 11.9.23 התוכנית אושרה עם הסתייגויות בניהם בדיקה של נציג משרד התחבורה והצורך באישור משרד הביטחון. ההתנחלות החדשה מיועדת להבנות בלב השכונה הפלסטינית אבו דיס ותכלול 384 יח"ד.

למרות בקשות חברי הוועדה המחוזית לדחות את הדיון ולמרות שנציג משרד הביטחון נעדר מהדיון (בעקבות המלחמה) הוחלט לקיים את הישיבה שאישרה את התוכנית. נראה שלצד הצורך המהיר של ישראל להתמודד עם איומי החמאס, המדינה ממהרת לא פחות ליצור מוקדי חיכוך חדשים, בין הישראלים לפלסטינים.

 

 

ההתנחלות קדמת ציון (תוכנית 101-0120709)

התוכנית מציעה בניה של 384 יח"ד, בלב ירושלים המזרחית ובמרחב פלסטיני מוחלט. התוכנית היא יוזמה של עמותת המתנחלים עטרת כוהנים וממוקמת באחד השטחים הפתוחים הבודדים בקצה הממערבי של שכונת אבו דיס ובצמוד לחומת ההפרדה. מצידה השני של החומה ניתן לראות את הבניין שתוכנן להיות הפרלמנט הפלסטיני ונבנה בסוף שנות ה 90 של המאה ה 20.

בדיון שהתקיים ב 11.923 עלו שני קשיים עיקריים שמנעו את אישורה הסופי של התוכנית. 1. קושי תחבורתי – הדרך אל ההתנחלות המיועדת היא צרה מדי מכדי להכיל את התנועה המתוכננת מ ואל השכונה. 2. אישור נציג שר הביטחון בעניין תנועה בעת חירום על תוואי גדר הביטחון הצמודה לתוכנית. בדיון הנוכחי הוצגה האפשרות לחבר את השכונה לכביש הטבע המזרחי ולנוע על ציר התנועה לעדיין לדרוש תיקונים והבהרות בנושא התחבורה, ביטחון וסביבה שיובאו לדיון נוסף.

 

ההיסטוריה של אדמות 'קדמת ציון'

ההתנחלות קדמת ציון עתידה להבנות על שטח אדמה שמוגדר בחלקו אדמות יהודים מלפני שנת 1948 ובחלקו אדמות שנקנו בזמנו על ידי ארווין מוסקוביץ', אחד התורמים המוכרים שהיו לעמותות המתנחלים במזרח ירושלים. המשפחות הראשונות נכנסו לגור במתחם בשנת 2004, בשני בתים שהיו בנויים בקצוות המתחם (אחד הבתים נבנה בשנת 2004 זמן קצר לפני כניסת המתנחלים אליו). לצורך כניסת המתנחלים לבתים הוחלט על הזזת תוואי חומת ההפרדה שנבנתה באותה עת לכיוון מזרח, ובצמוד למבנה שעתיד לשמש כבית הפרלמנט הפלסטיני.

 

שלום עכשיו: גם ברגעי מלחמה ויומיים אחרי האסון הביטחוני הגדול ביותר של מדינת ישראל מאז הקמתה, ממשלת ישראל לא שוכחת לקדמת עוד מוקדי חיכוך ועימות. נראה שהעובדה שכל המדינה מרותקת לחזית הדרומית, הצפונית והמתיחות בגדה המערבית, לא מונעות ממשלת ישראל לקדם התנחלות לעימותים עתידיים. ההתנחלות קדמת ציון היא הצהרה ברורה של הממשלה לגבי סדר העדיפויות שלה. את החשבון משלם הציבור הישראלי.