טוען..

הרחבת תחום שיפוט מועצת אזורית בקעת הירדן בלב כפר פלסטיני

המינהל האזרחי הודיע על כוונתו להוסיף לתחום השיפוט של המועצה האזורית בקעת הירדן שטח של 206.3 דונם ששוכנים בלב הכפר הפלסטיני ג'יפתליק באזור C. לציבור ניתנו 21 יום לערער על כך. לפי הודעת המינהל האזרחי, השטח המיועד להתווסף לתחום המועצה מוגדר כאתר ארכאולוגי בשם תל אל-מזאר.

 

שלום עכשיו: "השטח המיועד להתווסף לתחום המועצה לא קשור לשום התנחלות קיימת והוא נמצא למעשה בתוך כפר פלסטיני. זהו עוד צעד בשורה של צעדים שנוקטת ממשלת ישראל כדי לדחוק ולגרש את הפלסטינים משטחי C. במקום פתרון פוליטי ארוך טווח, ממשיכה ממשלת ישראל לקדם אג'נדה התנחלותית שמעמיקה את השסע והעויונות".

 

האחריות לניהול אתרים ארכיאולוגיים בשטחי C נמצאת בידי קמ"ט ארכיאולוגיה של המינהל האזרחי. על מנת לקיים חפירה ארכיאולוגית או לפתח אתר תיירותי אין צורך לכלול את השטח בתחום השיפוט של מועצה. כך למשל, האתר הארכיאולוגי בסבסטיה, שנכלל בשטח C מנוהל ע"י המינהל האזרחי ולא נכלל בתחום של אף מועצה אזורית ישראלית. לכן נראה כי הכוונה להעביר את השטח לשליטת המועצה האזורית נועדה לאפשר להקים בו סוג של התנחלות בצורת אתר תיירותי או אחר.

יש לציין כי בשולי השטח שוכן מבנה גדול של משטרה בריטית שהוקמה בימי המנדט. קיומו של מבנה הסטורי בשטח יכול לאפשר למתנחלים להקים בו התנחלות של קבע מסוג של אתר תיירותי כזה או אחר – ללא צורך באישורי בנייה או תכנון, וללא צורך בהחלטת ממשלה על הקמת התנחלות. תופעה דומה של שימוש במבנה קיים כדי להקים נוכחות התנחלותית קיימת למשל באדוריים, בחשם אום דרג' (שמתנחלים קוראים לו מצפה מדרג), ורוג'ום א-נקה.

 

 

תל אל-מזר והעניין של המתנחלים

אתר ארכאולוגי קטן יחסית שנחפר בעבר ונמצאו בו שרידים בעיקר מתקופת הברזל (סביבות 1,200- 1,000 לפנה"ס) והתקופה הרומית-ביזנטית (מאה ראשונה – שביעית לספירה). בצמוד לאתר נמצא בית קברות מוסלמי. המתנחלים מתעניינים בתקופת הברזל המזוהה עם תקופת ההתנחלות במקרא וכיבוש כנען על ידי בני ישראל. בשנים האחרונות נעשות חפירות ארכיאולוגיות ועבודות פיתוח לצרכי תיירות נרחבות בבקעת הירדן. כך למשל ישראל הקצתה מיליוני שקלים לפיתוח הארמונות החשמונאים ביריחו, בעבר נעשו חפירות בפצאיל הנמצא דרומית לתל אל-מזר.

 

הצעד של הרחבת שטח המועצה האזורית מצטרף לשורה של צעדים שנקטה הממשלה בימים האחרונים, החל מההכרזה על כ-8,100 דונם כאדמות מדינה בבקעת הירדן והרחבת תחום השיפוט ההתנחלות שילה, כך שתכלול גם את המאחז אחיה.