טוען..

קק"ל התנגדה לעיכוב פינוי משפחת סומרין עד שמיעת הערעור, והמשפחה נאלצת להפקיד עשרות אלפי שקלים

ביום שלישי (10/12/19) החליט בית המשפט המחוזי בירושלים לעכב את פינוי משפחת סומרין מביתה בסילוואן עד לשמיעת הערעור שהגישה נגד הפינוי, אך קבע כי לצורך כך המשפחה תצטרך להפקיד 30,000 ש"ח עירבון בקופת בית המשפט. בית המשפט גם קבע כי בעוד שפינוי המשפחה מהבית יעוכב, תשלום הוצאות המשפט ודמי השימוש ע"ס 59,000 ש"ח לא יעוכב. כך המשפחה תיאלץ לשלם קרוב ל-100,000 ש"ח עוד לפני שניתנה לה שעתה בבית המשפט בערכאת הערעור.
הקרן הקיימת לישראל (באמצעות חברת הימנותא) תובעת את פינוי משפחה סומרין הפלסטינית מביתה בסילוואן עוד משנת 1991, ולמרות שהפסידה כמה פעמים בבית המשפט היא ממשיכה שוב ושוב לנסות ולהוציא את המשפחה מביתה. הבסיס לתביעה הוא שימוש שיטתי ומפוקפק בחוק נכסי נפקדים כדי להשתלט על נכסי פלסטינים בסילוואן ולהעבירם לידי מתנחלים. שיטת ההשתלטות הזאת, שהעבירה לידי הקק"ל כ-15 נכסים בסילוואן, נחקרה ע"י ועדת חקירה ממשלתית ("ועדת קלוגמן"), ואף נפתחה לגביה חקירה פלילית – אך הקק"ל לא ויתרה על הנכסים וממשיכה להתעקש עליהם שוב ושוב בהליכים משפטיים.

ב-20/9/19, אחרי קרוב ל-30 שנה של מאבקים משפטיים, פסק בית משפט השלום בירושלים כי משפחת סומרין צריכה לפנות את ביתה בתוך 90 יום וכי עליה לשלם לקק"ל 59,000 ש"ח הוצאות משפט ודמי שימוש בנכס. משפחת סומרין הגישה ערעור ובקשה לעכב את מימוש פסק הדין עד אחרי שמיעת הערעור. למרות שבמקרים כאלה של פינוי משפחות מבית שבו הם נולדו, מקובל לעכב את הפינוי עד להכרעה בערעור, התנגדה קק"ל לחכות כמה חודשים לשמיעת הערעור ודרשה מבית המשפט לדחות את הבקשה לעיכוב הביצוע, או לכל הפחות לחייב את משפחת סומרין בהפקדת עירבון שיבטיח את "הפסדיה" של קק"ל מההמתנה לערעור.

כאמור, בעקבות התנגדות הימנותא, פסק השבוע בית המשפט המחוזי כי הפינוי יעוכב רק בתנאי שהמשפחה תפקיד 30,000 ש"ח עירבון בקופת בית המשפט, וכן כי המשפחה תשלם כבר כעת את 59,000 הש"ח שהושתו עליה בפסק הדין של בית משפט השלום. כדאי לציין שבמקרה שבית המשפט יחליט לקבל את הערעור, סביר להניח שגם התשלום יבוטל וקק"ל תידרש להחזירו למשפחה, אך למרות זאת החליטה השופטת כי ראוי שהמשפחה תשלם כבר בשלב זה.

שלום עכשיו: התנגדות קק"ל לבקשת עיכוב הביצוע וההתעקשות על התשלומים הגבוהים היא התנהלות אכזרית ולא אנושית שמתאימה לחברה מסחרית תאוות כסף (או לעמותות מתנחלים שמבקשות לרושש ולהתיש את יריביהן כדי שייכנעו ויעזבו את ביתם) ולא של ארגון ללא מטרות רווח, עתיר משאבים ונכסים, שמתיימר לייצג את העם היהודי. קק״ל מתנהלת כאן בצורה מכוערת, וממלאת תפקיד מרכזי במהלך מכוער של שימוש בחוק נכסי נפקדים על בסיס עדויות מפוקפקות כדי לקחת נכסים מפלסטינים בסילוואן ולהרוס את מרקם החיים העדין בירושלים.