טוען..

השר גלנט סולל את הדרך להקמת התנחלויות חדשות בצפון הגדה המערבית

*** עדכון מ-23/5/24: פורסם הצו הצבאי שמתיר כניסת ישראלים לאזור ההתנחלויות שפונו בהתנתקות בצפון הגדה המערבית. ראו להלן ***

שר הביטחון יואב גלנט הודיע היום על ביטול הצו האוסר על ישראלים להיכנס לאזורים בצפון הגדה המערבית שמהם נסוגה ישראל במסגרת ההתנתקות בשנת 2005. זהו הצעד הראשון בדרך שתאפשר הקמה עתידית של התנחלויות באזורים הללו. המשמעות היא שמעתה אין איסור על ישראלים לבקר במקומות הללו ולשהות בהם והם יכולים ביתר קלות להתחיל להקים בהם נוכחות ומאחזים.

שלום עכשיו: במקום לשמור על האינטרס הביטחוני והמדיני של ישראל, גלנט שומר על האינטרס של הקצוות הקיצוניים של המתנחלים. הדבר האחרון שישראל צריכה היא עוד התנחלויות מבודדות ומיותרות שיהוו נטל ביטחוני וירחיקו אותנו מתהליך מדיני מתבקש. על הדרג המדיני והביטחוני לשנות כיון ולפעול לסיום המלחמה ולחתור להסכם איזורי כולל שעיקרו שתי מדינות. רק כך נביא ביטחון, נחזיר את החטופים ונמנע בידוד בינלאומי. זהו הניצחון האמיתי."

בקיץ 2005 נסוגה ישראל מרצועת עזה ופינתה ממנה את כל ההתנחלויות. במקביל היא פינתה גם ארבע התנחלויות בצפון הגדה המערבית באזור ג'נין: גנים, כדים, שא-נור וחומש. הכנסת חוקקה אז את חוק ההתנתקות שאסר על כניסת ישראלים לאזורים מהם נסוגה ישראל. כדי שהחוק יחול בשטח, חתם אלוף פיקוד המרכז (שמהווה את הרשות המחוקקת בשטחים הכבושים) על צו שאסר על כניסת ישראלים כפי שקבע חוק ההתנתקות.

אחרי הקמת הממשלה הנוכחית, במארס 2023, חוקקה הכנסת חוק שמבטל את האיסור שהיה בחוק ההתנתקות לפיו אסור לישראלים להיכנס לשטחים שמהם נסוגה ישראל ב-2005. המטרה המיידית של החקיקה נועדה לאפשר הקמת התנחלות חדשה בחומש, מקום שבו מתנחלים הקימו מאחז לא חוקי תוך הפרת חוק ההתנתקות וחוקים אחרים. מיד עם ביטול האיסור בחוק, הוציא אלוף פיקוד המרכז צו צבאי שמתיר כניסת ישראלים לאזור חומש בלבד, אך הותיר על כנו את איסור הכניסה לאזור ההתנחלויות האחרות שפונו (גנים, כדים, שא-נור וחומש). לאחר מכן המשיכה הממשלה בהליכים לקידום התנחלות חוקית בחומש.

כעת הודיע גלנט כי בוטל איסור הכניסה לשטחי כל ההתנחלויות שפונו בצפון הגדה. ב-23/5/24 פורסם הצו הצבאי שהוציא אלוף פיקוד המרכז לפיו מותר למתנחלים להיכנס ולשהות בשטחים שבצפון הגדה המערבית. יש להניח כי מתנחלים ינצלו את ההיתר ויתחילו להפגין נוכחות באזורים הללו. כדי להקים התנחלויות בשטחים הללו באופן חוקי*, הצעד הבא שנדרש הוא להכריז על השטח שלהם כחלק מתחום שיפוט של איזושהי רשות מקומית, כפי שנעשה בחומש, ולאחר מכן ניתן יהיה להתחיל בהליכי תכנון להקמת התנחלות. לפי חלק מהפרסומים יש כוונה להחיל את תחום השיפוט של המועצה האזורית שומרון על שלושת ההתנחלויות המפונות. יש לציין כי בשנה האחרונה מתנחלים ערכו ביקורים וארועים בשטחי ההתנחלויות שפונו בתיאום ובאבטחה של צה"ל.

* כל ההתנחלויות בשטחים הכבושים אינן חוקיות לפי הדין הבינלאומי; הכוונה כאן היא לכללים וההוראות שקבעה ישראל כדי להקים התנחלויות.