טוען..

בחסות המלחמה: הממשלה מקדמת הקמת התנחלות בחומש

ביום חמישי האחרון, 21/12/23, חתם הממונה על הרכוש הממשלתי במנהל האזרחי על פרסום הרשאה לתכנון הקמת התנחלות בחומש. זאת למרות התחייבות נתניהו שלא לקדם את הקמתה לאחר שארצות הברית התנגדה לכך. קידום ההתנחלות מהווה הפרת הבטחה של ממשלת ישראל עוד מתקופת ההתנתקות בשנת 2005 אז הבטיחה ישראל לפנות באופן חד צדדי התנחלויות בצפון הגדה וברצועת עזה.

הליכי הרשאה לתכנון משמעותם שניתן להציע תוכנית בניה לוועדות התכנון על מנת לקבל אישור לתוכנית ובהמשך רישיון בניה. הליכי ההרשאה מחייבים פרסום פומבי לטובת מתן אפשרות התנגדויות. ככל הנראה מועד הפרסום קשור לעתירת ארגון יש דין בדרישה לבטל את תחום השיפוט החדש שנקבע לצורך הקמת המאחז חומש ולהקצות את אדמות הציבור לטובת תושבי הכפר בורקה. כחלק מהליכי העתירה, ביש דין טענו שהמנהל האזרחי לא פרסם לציבור על הרשאת השטח לתכנון ולכן תושבי בורקה לא יכלו להגיש התנגדות. הפרסום יאפשר לפרקליטות המדינה לטעון בבית המשפט שנושא ההרשאה פורסם. לא ניתן להתעלם מהעובדה כי ההליך פורסם לציבור כעת, כשתשומת הלב מופנית ללחימה בעזה ובלבנון, וכשבעולם חוגגים את חג המולד. נזכיר כי בחודש יוני האחרון הוחלט בממשלה כי השר האמון על אישור ההרשאות לתכנון יהיה השר סמוטריץ'.

ההתנחלות המתוכננת בחומש נמצאת בעומק הגדה, מצפון לשכם. כיום יש במקום מאחז לא חוקי, אשר מהווה מוקד של אלימות מתנחלים. אחד החוקים הראשונים שחוקקה הכנסת הנוכחית היה ביטול חוק ההתנתקות וביטול האיסור של שהיית ישראלים באזור חומש וההתנחלויות שפונו מצפון הגדה המערבית. מיד לאחר השינוי בחוק ההתנתקות, הוקם בשטח מבנה קבע לא חוקי, לישיבה שפעלה שם עד אז באופן לא חוקי במבנים זמניים, אלא שהפעם הדבר נעשה בידיעה מראש של הצבא שאיפשר את הבניה הלא חוקית. במקביל הוחלט לכלול את השטח בתחום השיפוט של הממועצה האזורית שומרון. שינוי חוק ההתנתקות מאפשר נוכחות ישראלית בחומש אבל אינו מתיר מגורים. אולם, הליכי ההרשאה פותחים פתח לבנית קבע והפיכתו להתנחלות לכל דבר. חשוב לזכור שמאז ראשית מפעל ההתנחלויות בגדה המערבית, ישנם מקרים רבים בהם הוקמו מוסדות חינוכיים כמו ישיבות שמאוחר יותר הפכו להתנחלויות גדולות (למשל, אלון שבות, פני חבר, משכיות ואחרים).

להרחבה על המאחז בחומש ראו כאן.

 

שלום עכשיו: עוד מחטף מסוכן בחסות המלחמה, המהווה יריקה בפרצופם של ידידינו האמריקאים והציבור הישראלי. בזמן שישראל נלחמת, סמוטריץ' וחבריו קובעים עובדות בשטח שעלולות לפתוח חזית נוספת בגדה המערבית . גנץ ואייזנקוט חייבים לבלום את המהלך בחומש. אם לא נעצור את חלום ההתנחלות בחומש נתעורר לסיוט של התנחלויות ברצועת עזה.