טוען..

אושרו 780 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות

מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי אישרה היום תכניות לבניית 780 יחידות דיור בהתנחלויות, רובן בעומק הגדה המערבית, 714 מהן (92%) בהתנחלויות שישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם קבע (לפי מודל יוזמת ז'נבה).
בין השאר אישרה מועצת התכנון הכשרה של שני מאחזים בלתי חוקיים: 96 יח"ד להכשרת המאחז חוות יאיר בהן 82 יחידות דיור שנבנו באופן לא חוקי שזוכות להכשרה ותוספת של 14 יחידות חדשות ועסקים קטנים; ותכנית ל-118 יח"ד במאחז נופי נחמיה שמקבל הכשרה כ"שכונה" של ההתנחלות רחלים (שהיא עצמה מאחז שהוכשר בשנים האחרונות).

שלום עכשיו: "בזמן שמדינה שלמה בסגר, הממשלה ממשיכה לשרת מיעוט קטן וקולני ולקדם בנייה מזיקה ומיותרת. הניסיון לטעון כאילו במקביל אושרו תכניות לפלסטינים זאת דוגמא ומופת למונח לעג לרש. מדובר בעוד מחטף שנועד לאותת לממשל החדש בארצות הברית שפניה של ישראל אינן לשלום ואשר יוביל לעימותים מיותרים עם הנשיא הנבחר."

התכניות שאושרו:

 

בשלב מוקדם יותר של היום דנה מועצת התכנון העליונה בכמה תכניות לפלסטינים באזור סי, למרות שלפי פרסומים, לשכת ראש הממשלה ביקשה היום לבטל את הדיון בגלל לחץ המתנחלים. מדובר על לחץ נוסף לאחר שבשבוע שעבר, בעקבות לחץ המתנחלים, הוסרו מסדר היום של הועדה שלוש תכניות שהיו אמורות להכשיר בניה לא חוקית בשלושה כפרים פלסטינים באזור סי, תכניות אלו לא הובאו לדיון.
במהלך הדיון לא נקבעו החלטות, והועדה צפויה לפרסם את החלטותיה בימים הקרובים אך מרוח הדברים בדיון עולה כי:
א. יש כוונה לאשר להפקדה תכנית להכשיר 70 יח"ד קיימות בחיזמא+תוספת של 70 יח"ד חדשות;
ב. יש כוונה להתנות את אישור התכנית לכפר וולג'ה באישור כביש עוקף חדש למתנחלים (שיאפשר את בניית התכנית לכ-1000 יח"ד למתנחלים בהר גילה החדשה "גבעת הגמל"). רק אחרי אישור הכביש למתנחלים תאושר התכנית לוולג'ה להפקדה. חשוב לציין שהדיון בתכנית נכפה על הועדה בעקבות החלטת בג"צ שקבע שצריך לדון בתכנית.
ג. ככל הנראה לא אישרו להכשיר בית ספר לקהילה הבדואית ואדי א-סיק במערב הבקעה.
ד. אישרו שני בתי מלון וכפר שעשועים בשולי אזור בי, ומבנה קירור של 200 מ"ר לחקלאי פלסטיני בבקעה. נזכיר שבשנת 2020 לבדה אישרו 12,159 יח"ד לישראלים באזור סי, ולפלסטינים אישרו רק כ-245 יח"ד, חלקן קיימות (וזה המון ביחס לשנים קודמות).

מספר יחידות דיור בתכניות בהתנחלויות שעברו את אחד משלבי התכנון (אישור להפקדה או אישור למתן תוקף). במקרים שתכנית עוברת יותר משלב אחד באותה שנה, היא נספרת רק פעם אחת; כשתכנית עוברת שלב בשנה אחרת היא שוב נספרת, כי השאלה היא כמה קודמו בשנה. לא כולל ירושלים.
* בשנת 2020 נספרו גם שתי תכנית שעברו פרסום הפקדה (ב-E1) כי מדובר בקידום תכנית אחרי הקפאה של 8 שנים.