טוען..

ממשלת ישראל מעבירה את הבניה בגדה המערבית לאחריותו הבלעדית של השר סמוטריץ'

ממשלת ישראל החליטה בישיבת הממשלה מיום ראשון ה 18/6/23 על שינוי משמעותי בהלכי התכנון בגדה המערבית. הוחלט שהאחריות על הליכי התכנון תעבור מידי שר הביטחון לשר במשרד הביטחון, בצלאל סמוטריץ'. עוד הוחלט שאישור הדרג המדיני  ינתן על ידי השר סמוטריץ' לבדו ללא הסכמת ראש הממשלה כפי שהיה בעבר.  משמעות ההחלטה שמרגע שהשר סמוטריץ מחליט ומאשר קידום תוכניות בניה בגדה המערבית, התוכנית עוברת לוועדות התכנון בגדה המערבית (ועדת התכנון העליונה) ולדרג המדיני והביטחוני אין אפשרות לעכב את שלבי התכנון או להשפיע על התוכניות המוגשות. ההליך יאפשר בניה חסרת תקדים בגדה המערבית, יתעלם משיקולי ביטחון ומשיקולים מדיניים ומקיים סיפוח דה פאקטו בגדה המערבית.

להחלטת הממשלה – ראו כאן

החלטת הממשלה כוללת שני סעיפים עיקריים. הסעיף הראשון נוגע ל העברת האחריות והסמכות על ועדת התכנון העליונה משר הבטחון לשר סמוטריץ'. החלטה זו תואמת את הסכם העברת הסמכויות שנחתם בין גלנט לסמוטריץ' בפברואר 2023. הסעיף השני, מבטל למעשה את מערבות הדרג הביטחוני והמדיני בתהליכי אישור הבניה בגדה המערבית. עד היום, כל שלב בהליכי התכנון בגדה המערבית חייב אישור מראש של שר הביטחון. אישור השר ניתן על הגשת התוכנית לראשונה, על הדיון לפני הפקדת התוכנית, על הפקדת התוכנית, לפני דיון במתן תוקף, ועבור פרסום מתן התוקף. כלומר ישנם חמישה שלבים שבהם שר הביטחון יכול להשפיע על תהליך ומועדי הבניה.

התיקון להחלטה 150 שהתקבלה ביום ראשון ה 18/6/23 בממשלה, מבטל למעשה את ההחלטה שהתקבלה בתחילת כהונת נתניהו הראשונה ב 1996, שבאה לאפשר את המשך הבניה בהתנחלויות אחרי ההחלטה של ממשלת רבין מ-1992 על הקפאת הבניה בגדה המערבית.

ההחלטה על בניה חדשה עד כה חייבה את אישור הדרג המדיני ושר הביטחון מכוון לבניה בשטחים השפעות ביטחוניות ומדיניות ממעלה ראשונה. הבניה בשטחים נועדה לחסל את האפשרות של פתרון שתי המדינות וזו החלטה מדינית. יתרה מזאת, רק שר הביטחון  מודע להשפעה הביטחונית של בניה בגדה המערבית. בבניה בשטחים יש אספקט ביטחוני מובהק, שכן בעקבותיה יידרש צהל להגן על מי שיגור שם. זה נוגע להיקף פרישת כוחות, היעדר אימונים של הצבא עקב כך, שימוש בכוח אדם צהלי וכו. ההיבט המהותי הזה נעדר מההחלטה.

ביטול אחריות של הדרג המדיני ושר הביטחון על תכנון הבניה בגדה המערבית, הופכת את השטחים לעוד מחוז בניה בישראל. מבחינה תכנונית, אין הבדל בין מחוז תל אביב למחוז יהודה ושומרון למעט החלטה ראשונית של הדרג המדיני.

 

שלום עכשיו: נראה שממשלת נתניהו, החליטה לוותר על כל מנגנון ביטחוני ומדיני בתהליכי הבניה בשטחים. ישראל צועדת לסיפוח מלא של הגדה המערבית ולא מתכוונת לתת לשיקולים ביטחוניים או מדיניים לעצור אותה. הממשלה החליטה לכרוך את גורלם של תושבי ישראל בחזון המשיחי של התנחלויות עד אין קץ בין מיליוני פלסטינים שזכויותיהם נרמסות חדשות לבקרים. התכנון עובר לידי סמוטריץ' אבל את מחיר הבניה, נשלם כולנו.