טוען..

השבוע מקודמים 615 יחד' בגדה המערבית כולל מכרז לבניית 58 יחד' "באריאל מערב" – התנחלות חדשה ליד סלפית

בתאריך 17.5.23 התקיים דיון בוועדת התכנון העליונה של המנהל האזרחי ולקדם בניית 555 יחד' בהתנחלויות. רוב הבניה (554 יח"ד) מתוכננת בהתנחלות גבעת זאב, לצד יח"ד אחת באיתמר ושתי יחידות בבית אריה.

בנוסף, באותו היום נפתח מחדש מכרז של משרד השיכון לבניית 58 יח"ד ב"אריאל מערב". בניית יחידות אלו יהוו את השלב הראשון בהקמת התנחלות חדשה, הלכה למעשה, שרחוקה כשני ק"מ מההתנחלות אריאל ושצמוד ליישוב הפלסטיני סלפית.

 

שלום עכשיו:

"נראה שסיפוח השטחים היא האג'נדה המרכזית של ממשלת ישראל הנוכחית. ההחלטות על קידום יותר מ 550 יח"ד בהתנחלות אחת לצד פרסום מכרז להקמת התנחלות חדשה ממערב לאריאל, מצטרפים להחלטות סיפוחיות קודמות של הממשלה, דוגמת הכשרת 15 מאחזים, קידומם של אלפי יח"ד בהתנחלויות, העברת סמכויות לשר סמוטריץ במשרד הביטחון וביטול חוק ההתנתקות בצפון השומרון. במקום לקדם רגיעה בין ישראל והפלסטינים, הממשלה בוחרת להעמיק את המתיחות ופועלת כדי לסקל כל אפשרות של פתרון מדיני וחיי שלום עם הפלסטינים."

 

בישיבת וועדת התכנון העליונה שהתכנסה היום, 17.5.23, דנו באישור למתן תוקף לבניית 552 יח"ד בהתנחלות גבעת זאב הנמצאת צפונית לירושלים. התוכנית כבר אושרה בעברה ואף פורסמה עבורה מכרזים בשנת 2017 על ידי משרד השיכון, אולם המכרז התבטל בשנת 2019 אחרי שלא הגישו אליו הצעות. בתקופת ממשלת בנט התוכנית קודמה מחדש על ידי הדרג המדיני בחודש מאי 2022 ובחודש אוגוסט 2022 היא פורסמה להפקדה, והוחלט להקדמה הפעם ללא מכרז ציבורי לאחר שנבחר קבלן לביצוע. בתוכנית הנוכחית (2/ 9/ 220) יתאפשר בניית מבני מגורים בגובה של עד 15 קומות לצד אזור מסחרי ושטחי ציבור. הדיון על מתן תוקף הוא השלב האחרון של תהליך אישור התוכנית בוועדות התכנון.

בנוסף, בועדה דנים בעוד עשרות תוכניות, שרובן אינן מקדמות יח"ד חדשות. עף אל פי כן, 2 תוכניות מקדמות יח"ד בודדות. תוכנית (40/ 2/ 215) לבניית 2 יחד' בגבעת זאב, תוכנית לבניית 2 יחד' בבית אריה (201/3/30)  ותכנית (2/ א/ 4/ 3/ 163) לבניית יח"ד אחת בהתנחלות איתמר הנמצאת בצפון הגדה המערבית וקרובה לעיר שכם. שתי תוכניות אלו ינדנו להפקדה. בסך הכל צפויים לאשר קידומן של 555 יחד' בגדה המערבית.

 

פרסום חוזר של מכרז לבניית התנחלות חדשה כחלק מהעיר אריאל – "אריאל מערב"

באותו היום, 17.5.23, נפתח מחדש מכרז של משרד השיכון (368/2021) לבניית 58 יח"ד בהתנחלות חדשה וצמודה לעיר הפלסטינית סלפית. באופן רשמי, הבניה המתוכננת היא חלק משכונה חדשה של התנחלות אריאל, בשם "אריאל מערב", רק שלמעשה מודבר על הקמת התנחלות חדשה שנמצאת במרחק של כ 2 ק"מ מרחק אווירי מהתנחלות אריאל. המכרז הנוכחי הוא השלב הראשון כחלק מתוכנית לבנית 1,200 יחד' בהתנחלות החדשה. המכרז הנוכחי פורסם בעבר אך נכשל וכעת משרד השיכון עושה ניסיון נוסף לקדם אותו.

המכרז שעתיד להתפרסם מחדש מבוסס על תכנית מס' 130/3/1 שאושרה ב-1991 לבניית כ-1,600 יחידות דיור על קרקעות שהוכרזו שנים קודם לכן כאדמות ציבור ("אדמות מדינה"). באופן רשמי, מדובר בשטח שנכלל בתחום השיפוט של ההתנחלות אריאל אך למעשה מדובר בהתנחלות נפרדת. אריאל מערב היא יוזמה של משרד השיכון להקים התנחלות חדשה דה פקטו, ללא החלטת ממשלה, תוך שימוש בהחלטה מלפני שלושים שנה, טרם הסכמי אוסלו (להרחבה על הדרך שמשרד השיכון הצליח לקדם בניית שכונה שהיא התנחלות חדשה). כמו כן, התכנון מלווה במכשולים רבים ודרכים תמוהות לעקיפתן. כך למשל התברר ליזמים שדרך הגישה לשכונה החדשה נמצאת על שטח אדמה פלסטיני פרטי. (להרחבה על תעתועי התכנון והיצרתיות של משרד השיכון). למרות זאת, מתן תוקף לתוכנית הכביש ניתנה בנובמבר 2022 וסללה את הדרך, תרתי משמע, להקמת ההתנחלות.