טוען..

שנת 2020 היא שנת שיא בקידום בניה בהתנחלויות – מעל 90% בהתנחלויות מבודדות

לאחר אישור תכניות ל- 4,948 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בשבוע שעבר (14 ו-15 באוקטובר 2020) במועצת התכנון העליונה, מסתבר כי שנת 2020 היא שנת השיא בקידום תכניות בנייה בהתנחלויות.

מספר יחידות הדיור שקודמו עד כה בהתנחלויות בשנת 2020 הינו 12,159 יחידות. 91.2% מהיחידות שקודמו (11,091 יחידות), הן בהתנחלויות מבודדות, כאלה שישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם קבע עתידי, בעוד ש-8.8% בלבד מן היחידות שאושרו, 1,068 יחידות, הן בהתנחלויות שלפי מודל ההסכם של יוזמת ז'נבה, ישראל תוכל לספח במסגרת חילופי שטחים

מדובר בשיא בקידום תכניות לפחות מאז שנת 2012 (השנה שבה החל המעקב התכנוני המסודר אחרי העלאת נתוני התכנון לאינטרנט), ולהערכת שלום עכשיו, מדובר בשיא של שני עשורים לפחות.

שלום עכשיו: "בלתי נתפס שממשלת אחדות שהוקמה כדי לטפל בקורונה חתומה על שיא של בנייה חסרת אחריות בעומק הגדה. על כל הבניה הזאת ישראל תיאלץ לשלם ביוקר רב על פינוי ומציאת דיור חלופי לאלפי משפחות. מצופה היה מהשר גנץ, שאמון כשר הביטחון על אישור התכניות, לא להיכנע ללחצים של מיעוט מתנחלי".

בין התכניות שאושרו ב-2020 היו גם תכניות להכשרה של 4 מאחזים בלתי חוקיים: מצפה דני, חרשה, תפוח מערב ופני קדם, שיהוו למעשה הקמה של התנחלויות חדשות. מועצת התכנון העליונה אף אישרה תכנית להקמת התנחלות חדשה לכל דבר ועניין, "שכונת הגמל" עם 560 יח"ד, שבנייתם נחשבת "הרחבה" של התנחלות הר גילה. כמו כן אושרה הקמת אזור תעשיה ענק חדש ("שער השומרון"). במהלך השנה גם פורסמו להפקדה תכניות להקמת 3,401 יח"ד באזור E1 ,שבנייתם נחשבת מכה אנושה לאפשרות לפתרון של שתי מדינות.

תכניות רבות שאושרו השנה הן בעייתיות במיוחד מבחינת האפשרות לפיתוח פלסטיני עתידי ולסיכוי להגיע לפתרון של שתי מדינות. כמעט את כל יחידות הדיור שאושרו, אם ייבנו, ישראל תיאלץ לפנות ולמצוא פתרונות דיור למתגוררים בהם. למשל:

* בהתנחלויות המקיפות את שכם (יצהר, איתמר, אלון מורה וברכה) אושרו השנה 775 יחידות.
* בין שכם לרמאללה בהתנחלויות עלי ושילה לבדן אושרו 1,996 יחידות.
* בלב הגדה המערבית במרחב שבין בית לחם לרמאללה שאמור להוות המטרופולין הפלסטיני המרכזי – בהתנחלויות 1E, הר גילה, אדם, כפר אדומים, ענתות ואפרת – 4,628 יחידות.
* באיזור רמאללה – בהתנחלויות מכמש, פסגות, בית אל, מצפה דני, טלמונים ובית אל – 1458 יחידות.

לרשימת התכניות שאושרו בשבוע שעבר (אוקטובר 2020).

 

מספר יחידות דיור בתכניות בהתנחלויות שעברו את אחד משלבי התכנון (אישור להפקדה או אישור למתן תוקף). במקרים שתכנית עוברת יותר משלב אחד באותה שנה, היא נספרת רק פעם אחת; כשתכנית עוברת שלב בשנה אחרת היא שוב נספרת, כי השאלה היא כמה קודמו בשנה. לא כולל ירושלים.
* בשנת 2020 נספרו גם שתי תכנית שעברו פרסום הפקדה (ב-E1) כי מדובר בקידום תכנית אחרי הקפאה של 8 שנים.