טוען..

אלימות והתחמשות מתנחלים בשבוע הראשון של מלחמת 'חרבות ברזל'

תקופות של מתיחות בטחונית ומבצעים צבאיים בהם תשומת הלב הציבורית מופנית כולה אל אזורי הלחימה, מהוות הזדמנות עבור מתנחלים לקבוע עובדות בשטח. כך למשל, בשנים 2002 – 2003 של שיא האלימות באינתיפאדה השניה, הקימו מתנחלים 43 מאחזים חדשים; המאחז אביתר הוקם במאי 2021 התבסס ונבנה בחסות מבצע "שומר חומות" ועוד.

מניתוח ראשוני של המתרחש בחמשת הימים הראשונים מאז התקיפה האכזרית והקשה של חמאס בעוטף עזה ורצח אלפי ישראלים, עולה כי קיימת מגמה מדאיגה של עליה באלימות מתנחלים וקיים חשש למעשי נקם אלימים ולגירוש קהילות פלסטיניות.

 

  1. התחמשות מאסיבית

היקף האלימות האכזרית של חמאס והיעדר הגנה על ישובי עוטף עזה, העלתה מיד את הצורך של יישובים מבודדים בכל הארץ, כמו גם בהתנחלויות, להרגיש מוגנים יותר מאשר בעבר.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הודיע ביום שלישי על חלוקת 10,000 כלי נשק לכיתות כוננות ביישובים שונים בארץ: "הנחיתי על חימוש מאסיבי של כיתות הכוננות האזרחיות". כיתות הכוננות מורכבות מאזרחים מתנדבים שנועדו לתת מענה בטחוני מיידי בישובים במקרים של התקפה. חלק מכלי הנשק הללו צפויים להגיע להתנחלויות בשטחים.

סרטון של חלוקת נשק באחד היישובים.

 

כמו כן, הודיעה המשטרה על הכוונה להקל על הליכי קבלת רישיון לנשיאת נשק.

לצד חימוש האזרחים, נשמעו קריאות, לא רק ברשתות החברתיות, לפגוע באופן קטלני בכל חשוד. ראש המועצה האזורית בנימין (מועצה שבה יש למעלה מ-50 התנחלויות) הודיע כי הוראות הפתיחה באש ביו"ש שונו וכעת "יש לירות בכל מי שמתקרב ליישוב כדי לפגוע". אין לנו מידע אם אמנם ישנה הוראה שכזאת (הוראות פתיחה באש הן בסמכות המשטרה והצבא ולא בסמכות ראשי מועצות), אך הפירסום הרשמי, של ראש מועצה אזורית, מעיד על מגמה ועל התפיסה שרווחת בקרב מתנחלים.

ביום חמישי, 12/10/23, התגאה ראש מועצת שומרון בכך שהמועצה רכשה מאות רובי סער בעזרת תרומות שגויסו מחו"ל.

 

  1. גיוס מאבטחים למאחזים ולחוות החקלאיות

בימים שמאז תקיפת חמאס ניכרת מגמה של ניסיון לגייס מאבטחים לעשרות חוות חקלאיות. בקבוצות הווטסאפ, ברשתות החברתיות ואף בכלי התקשורת ניכרות קריאות למתנדבים לבוא ולתגבר את האבטחה על החוות הרבות הפזורות בשטח. יש לציין שבמאחזי החווה שוכנים בדרך כלל משפחה אחת וכמה מתנדבים שחולשים על מאות ואף אלפי דונמים בסביבת ישובים פלסטיניים. כדי לשמור על המאחזים והחוות, המתנחלים עושים כעת מאמץ לתגבר את אבטחתם.

 

  1. תקיפה, אלימות וגירוש קהילות פלסטיניות

מאז ראשית השבוע נרשמו עשרות מקרי אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים ברחבי הגדה המערבית. בתקרית החמורה ביותר בכפר קוסרא, נהרגו ארבעה פלסטינים ותשעה נפצעו לאחר שמתנחלים נכנסו לכפר ופתחו באש. בתקרית נכחו גם חיילי צה"ל ועדיין לא ידוע לנו אם ההרוגים הם מאש מתנחלים או מאש צה"ל. למחרת, בעת הלווית ההרוגים, קראו מתנחלים לבוא ולעצור את שיירת ההלוויה. ואכן, שיירת ההלוויה הותקפה בדרכה מסלפית לקוסרא ושני פלסטינים, אב ובנו תושבי קוסרא, נהרגו. גם כאן איננו יודעים אם מירי של המתנחלים או של צה"ל.

במקרה אחר ב-12/10/23, מתנחלים נכנסו לכפר ג'ית שבנפת קלקיליה, ירו לעבר תושבים וחטפו את אחד הפלסטינים אל תוך המאחז חוות גלעד (החטוף שוחרר ע"י צה"ל).

באותו היום, נהרגה אם ובנה בדיר ג'אריר אשר ליד ההתנחלות עפרה. הירי פגע בגבה ולא ברור מדוע נורתה ומי ירה בה.

ביום שישי 13/10/23 נכנסו מתנחלים לכפר טוואני, אשר בדרום הר חברון ואחד המתנחלים ירה מטווח קרוב בביטנו של אחד מתושבי הכפר. הירי נעשה ללא סיבה נראית לעין.

לצד מקרי ירי אלה ונוספים, נרשמו עשרות מקרים שבהם הגיעו מתנחלים לקהילות פלסטיניות קטנות באזור סי, איימו, גנבו רכוש, פגעו בבעלי חיים, שרפו מכוניות, הסבו נזקים ודרשו מהתושבים להתפנות. כך למשל תועדו שריפות מבנים באל ג'נוב הנמצא ממזרח להתנחלות פני קדם, פגיעה ברכוש בדווים בחרבת א-רת'ים שליד המאחז עשאהל, השלכת בקבוקי תבערה במזרח ירושלים ועוד. בואדי א-סיק קיימו מתנחלים תקיפות רבות, והתושבים, יחד עם פעילים ישראלים שבאו להגנתם, בורחים מהמקום.

ביום ראשון 15.10.23 תועדו מתנחלים לבושים במדים (ככל הנראה גוייסו למילואים והוצבו לשמור על ההתנחלויות) מלווים הרס של פלסטינים ליד המאחז אביגיל בדרום הר חברון.

על הרוח של חלק מהקריאות שמסתובבות בימים אלה בקרב מתנחלים ניתן ללמוד מההודעה הזאת, שהפיצו מתנחלים באזור שכם בערבית ובעברית, עם תמונה של קבוצת מתנחלים רעולי פנים חמושים ברובים, אקדחים וגרזנים:

אל העכברים והחולדות של שכם,

אנחנו יודעים על כוונתכם לעלות לכיוון היישובים שלנו.

אנחנו מחכים לכם בקהל גדול עם נשק ונחישות ובכל האמצעים שברשותנו.

אין לנו קווים אדומים, חוקים מרתיעים או רחמים. נייסר בייסורים קשים כל מי שיתקרב אלינו ומבלי להסס.

הצאצאים של דוד המלך מחכים לכם בכיליון עיניים בכל איזור שכם וגב ההר. ראו הוזהרתם"

הודעה נוספת ממוקדת יותר של קבוצה המכנה עצמה 'נלחמים על החיים' הוציאה הודעה הקוראת לתושבי חווארה וביתא לא להתקרב לרחוב (לא ברור איזה רחוב). העושה כן ברגל או ברכב, דינו מוות.

מתנחלים בקוסרא ביום בו נהרגו ארבעה פלסטינים

שלום עכשיו: צה"ל והמשטרה חייבים לעשות הכל כדי לעצור את האלימות הגואה. בשבוע האחרון אלימות המתנחלים התעצמה והגיעה לשיאים חדשים. במקביל הפלסטינים חווים חוסר אונים והעדרך אכיפה או הגנה מצד רשויות החוק הישראלים. נדמה שהשבוע הראשון של המלחמה בעזה, עומד בסימן כאוס ביטחוני. גופי הביטחון האמונים על הסדר והחוק בשטחי הגדה המערבית לא מונעים את האלימות ופעמים רבות אף מתיישרים לפי דרישות המתנחלים. נקמה ופגיעה בחפים מפשע אינה מדיניות. אם רשויות החוק וצה"ל לא יתעשתו, הגדה המערבית תהפוך לשטח הפקר וכמו בכל סבב אלימות, את המחיר ישלמו כל תושבי הארץ, ישראלים ופלסטינים.