טוען..

מתנחלים נכנסו לבית ענק בסילוואן

ב-26/8/15 נכנסו מתנחלים, מלווים בכוחות משטרה גדולים, לבניין בן חמש קומות בשכונת בטן אלהווא בסילוואן שמכונה בפי המתנחלים "בית רחל". 11מבין 12 המשפחות הפלסטיניות שהתגוררו בבניין עזבו אותו בחודשים האחרונים, מה שאפשר למתנחלים להיכנס למבנה ולהשתלט עליו כמעט באופן מלא. המשפחה הפלסטינית שנותרה להתגורר בדירה קטנה בבניין עם 11 ילדיה, מחזיקה בחוזה שכירות בתוקף לעוד כמה חודשים, אך למחרת כניסת המתנחלים למבנה, באו נציגי המתנחלים מלווים בשוטרים, דרשו ממנה להתפנות, והפעילו עליה לחץ ואיומים. מאוחר יותר, נותקו המים בדירה כמו גם כבל הטלויזיה, ככל הנראה ע"י המתנחלים שהשתלטו על המבנה.

הבית אליו נכנסו המתנחלים בסילוואן

הבית אליו נכנסו המתנחלים בסילוואן

שלום עכשיו: לאט לאט הופכים המתנחלים את ירושלים לחברון. מדובר בהשתלטות על נכס אסטרטגי בחסות הממשלה, בדרך לתכניתם הגדולה לשנות מהיסוד את אופי השכונה. המתנחלים לא רק מרחיקים אותנו מהסיכוי לשלום הם גם מערערים את היציבות של ירושלים.

הבניין שאליו נכנסו המתנחלים הוא גדול יותר מ"בית יהונתן" ואפשר לאכלס בו עשרות מתנחלים. הבניין הוא אחד מהמבנים ששוכנים סמוך לבית משפחת אבו נאב, על קרקע שהמתנחלים טוענים לבעלות עליה בהתבסס על מימוש "זכות השיבה" ליהודים: לפני 1948 היה השטח בבעלות של יהודים, והיום מבקשים המתנחלים, בהתאם לחוק הישראלי, לקבל את הנכס לידיהם בתור נציגי הבעלים המקוריים. חשוב לציין שהחוק הישראלי לא מאפשר ליורשי הבעלים של נכסים פלסטיניים לקבל נכסים שהיו בבעלותם לפני 1948, והשימוש שעושים המתנחלים בזכות לקבל נכסים שהיו של יהודים לפני 1948, מחלישה את טענות ישראל נגד מימוש זכות השיבה לפלסטינים.

חשוב לציין שבשנה האחרונה הצליחו המתנחלים בבטן אלהווא בסילוואן להכפיל ולשלש את נוכחותם. אם לפני כשנה היו באזור כ-10 משפחות בשני מבנים (בית יהונתן ובית הדבש), הרי שכיום יש בידיהם שישה מבנים שמאכלסים כ-35 משפחות.