טוען..

הודעת סמוטריץ על ארבע התנחלויות שקיבלו "סמל יישוב"

השר סמוטריץ הוציא אמש הודעה לעיתונות שפורסמה בכמה כלי תקשורת ימניים, לפיה משרד הפנים נתן "סמל ישוב" לארבע התנחלויות חדשות: משמר יהודה, בית חגלה, שחרית, עשהאל. מדובר במהלך בירוקרטי שהינו תוצאה של החלטת הממשלה מפברואר 2023 על הכשרת עשרה מאחזים על ידי הקמת 9 התנחלויות חדשות, בהן ארבע ההתנחלויות הללו.

סמל יישוב הוא מספר סידורי שניתן ע"י משרד הפנים לכל יישוב רשמי ישראלי. כדי שהממשלה תוכל להקצות כספים ומשאבים לפיתוח הישוב, או להכין עבורו תכניות בניה, נדרש שיהיה לו "סמל יישוב". ההודעה של סמוטריץ באה כדי לחזק את מעמדו בפני תומכיו כמי שעושה הרבה למען ההתנחלויות, ולכן הוא מנצל מהלך בירוקרטי גרידא ומנסה להציגו כהישג חדש.

המשמעות של קביעת סמל יישוב לארבע ההתנחלויות החדשות הוא שהבירוקרטיה הממשלתית כבר החלה לעבוד לקידום ההתנחלויות הללו. יש לציין כי מאז החלטת הממשלה בפברואר על הקמת תשע ההתנחלויות החדשות הוציא אלוף פיקוד המרכז בחודשים האחרונים צווים שקובעים את שטחי השיפוט של שש מהן: משמר יהודה, בית חגלה, שחרית, עשהאל, אביגיל, וגבעות הרואה. ככל הנראה קביעת תחום השיפוט של שלושת ההתנחלויות הנוספות מתעכבת בשל בעיות של בעלויות קרקע.