טוען..

למעלה מ-1,329 יחידות דיור יאושרו בשבוע הבא בהתנחלויות

אתמול פורסם סדר היום של הדיון במועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי שיתקיים ביום רביעי הבא 10/1/18. הועדה צפויה לאשר קידום של לפחות 1,329 יחידות דיור בהתנחלויות, 2/3 מהן (883 יח"ד) הן בהתנחלויות המבודדות שישראל תיאלץ ככל הנראה לפנות במסגרת הסכם. 361 יח"ד יאושרו למתן תוקף, ו-968 יח"ד יאושרו להפקדה. (לפירוט שלבי התכנון השונים ראו כאן).

בנוסף, דווח בתקשורת כי שר הביטחון אישר לשווק עוד כמה מאות יחידות דיור, לפחות 430 מהן באריאל. כתוצאה מכך צפויים להתפרסם בשבועות הקרובים מכרזים לבניה בהתנחלויות. יש לציין שאישור לשיווק (למכרזים) נדרש רק ב-13 מההתנחלויות שמנוהלות ע"י משרד השיכון, והוא מגיע רק אחרי שתכנית הבניה כבר אושרה והיא בתוקף. יתר ההתנחלויות יכולות לבנות בלי מכרזים.

לרשימת התכניות המלאה שתידון בועדה – לחצו כאן

שלום עכשיו: "הממשלה ממשיכה לנהוג בחוסר אחריות וממשיכה לקדם בניה בהתנחלויות שישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם. נדמה כי מאז נכנס ממשל טראמפ לתפקידו הממשלה שחררה כל רסן ועושה הכל כדי להרוס את הסיכוי לפתרון של שתי מדינות".

תכניות ראויות לציון:
תכנית להכשרה "זמנית" של 11 מבנים במאחז נתיב האבות שנמצאים, בחלקם לפחות, על קרקע פרטית פלסטינית (תב"ע מס' – 404/1/6/6) – בעקבות עתירת בעלי הקרקע עם שלום עכשיו נגד בניית המאחז נתיב האבות, פסק בית המשפט העליון כי על המדינה לפנות 17 מבנים שנמצאים באופן מלא או חלקי על קרקע פרטית עד 6/3/2018.
לאחר מכן, ביקשו חלק מתושבי המאחז מבג"צ לאשר להם לנסר את החלקים מהבית שנמצאים על קרקע פרטית, אך בג"צ דחה את בקשתם. כעת מבקשת התכנית להכין היתרי בניה לבתים שינוסרו, כך שניתן יהיה לעקוף את דרישת בגצ ולטעון שלאור התכנית החדשה, גם החלטת בג"צ צריכה להשתנות.

שלום עכשיו: "בושה שמוסדות התכנון מאפשרים ל"תכנית" כזאת להגיע לדיון. זה לא פתרון תכנןני אלא ביזיון תכנוני שמפר הוראה ברורה של בית המשפט העליון. היועמ"ש לממשלה צריך למלא את תפקידו כשומר הסף ולמנוע את הזניית ההליך התכנוני ואת ביזיון בית המשפט".

הרחבה של ההתנחלות אלון ב-289 יח"ד – ממזרח למעלה אדומים ולירושלים. התכנית תכפיל את גודל ההתנחלות.
תכנית ל-120 יחידות דיור בהתנחלות כרמי צור (מצפון לחברון ולחלחול) – התכנית, בהיקף של 91 דונם נועדה להרחיב את ההתנחלות, ומעמד הקרקע עליה מתבקשת הבניה לא ברור לנו.
תכנית לכמה עשרות יחידות דיור בהתנחלות עטרת (מצפון לרמאללה) – על קרקע שנרכשה ע"י חברת אלווטן שבבעלות אמנה ושבעבר הסתבר שמרבית הרכישות שלה היו על בסיס מסמכים מזויפים.

 

מספר יחידות דיור בתכניות בהתנחלויות שעברו את אחד משלבי התכנון (אישור להפקדה או אישור למתן תוקף). במקרים שתכנית עוברת יותר משלב אחד באותה שנה, היא נספרת רק פעם אחת; כשתכנית עוברת שלב בשנה אחרת היא שוב נספרת, כי השאלה היא כמה קודמו בשנה. לא כולל ירושלים.
* בשנת 2020 נספרו גם שתי תכנית שעברו פרסום הפקדה (ב-E1) כי מדובר בקידום תכנית אחרי הקפאה של 8 שנים.