טוען..

התנחלות חדשה בחברון

ביום שני 10.6.24, ערב חג שבועות, נכנסו מתנחלים לבית בחברון שעמד ריק בשנים האחרונות (על "ציר ציון" קרוב לקרית ארבע). המתנחלים טוענים שהם רכשו את הבית מבעליו הפלסטיני. לפני כשנתיים, תחת ממשלת לפיד-בנט, נכנסו מתנחלים לאותו מבנה (המכונה על ידם בית התקומה), אך הם התפנו לאחר כמה ימים משום שלא קיבלו אישור הדרג המדיני להקמת ההתנחלות. כעת, לפי פרסום של מתנחלים, התקבל היתר עסקה מהמנהל האזרחי ומיד אחריו המתנחלים נכנסו למבנה למרות שהיתר העסקה הוא רק תחילת הליך הרישום ובידי הדרג המדיני הסמכות למנוע את כניסת המתנחלים למבנה.

ההתנחלות החדשה כוללת בניין בן שלוש קומות ונמצאת על הדרך הראשית שמובילה מקרית ארבע למערת המכפלה ומכונה על ידי המתנחלים 'ציר ציון' (ראו מפה למטה). בהמשך הרחוב ישנה התנחלות נוספת המכונה 'בית המריבה' אליו נכסו המתנחלים בשנת 2014.

לדעתנו היתר העסקה התאפשר גם בעקבות השינויים שסמוטריץ' יצר במנהל האזרחי והקמת מנהלת ההתיישבות. כזכור לפני כשנה הקים סמוטריץ' את מנהלת ההתיישבות, האחראית על כל צרכי המתנחלים לרבות טיפול במקרקעין. לאחרונה מונה הלל רוט כסגן ראש המנהל האזרחי והאחראי על כל נושאי המתנחלים בגדה המערבית. סמכויות רוט כוללות אחריות על נושאי מקרקעין לרבות היתר עסקה על רכישות נדל"ן. ככל הנראה היתר העסקה ניתן לאחר כניסתו לתפקיד ונחתם על ידו.

כחלק מהעברת הבעלות, המתנחלים יכולים להתחיל בתהליך רישום המבנה על שמם, במסגרתו הבעלים יכולים לערער על טענות הרכישה. למרות שמדובר רק בתחילת התהליך, מתנחלים כבר נכנסו למבנה. כל הקמה של התנחלות חדשה בשטחים, ובפרט בחברון, היא בסמכות של הממשלה וניתן למנוע אותה אפילו אם מדובר בעסקה אמיתית. להרחבה ראו כאן.