טוען..

מחטף בניסיון להקמת התנחלות חדשה ברובע הארמני במזרח ירושלים

חשש כבד שאחד השטחים הלא בנויים האחרונים בעיר העתיקה של ירושלים יועבר לטובת הקמת התנחלות חדשה. בימים האחרונים מנסים נציגים של איש עסקים יהודי-אוסטרלי ושותפיו, לבצע עבודות פיתוח ותשתית בחניון הרובע הארמני של ירושלים בטענה שהשטח נרכש על ידם מידי הכנסיה הארמנית. הקהילה הארמנית מתנגדת לעבודות וטוענת שמאחורי היזם עומדים ארגוני המתנחלים. עוד הם טוענים שהחניון נקנה שלא כחוק ויש לבטל את ההסכם בין הפטריארכיה לקונים.

 

רקע

המאבק על עתיד החניון וזהותו נמשך כבר כמה שנים. השטח בגודל של כ 11 דונם נמצא בין הכנסיה הארמנית לחומות העיר העתיקה. בשלב הראשון השטח הוכשר כחניון בשנת 2020 במימון עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים.

כשנה לאחר מכן, בשנת 2021, נחתם הסכם להחכרת השטח ל 98 שנים בין אנשי הפטריארכיה וככל הנראה, כולל הפטריארך עצמו, לאיש עסקים מחו"ל לצורך בניית מלון. הקהילה הארמנית התנגדה למכירה וטענה לעסקת תרמית שאינה חוקית. החשש בקרב אנשי הקהילה הוא שמאחורי אנשי העסקים, עומדים עמותות המתנחלים השואפים להפוך את השטח הלא בנוי האחרון ברובע הארמני להתנחלות יהודית חדשה.

הרובע הארמני הוא הקטן ברבעי העיר העתיקה ושייך לכנסיה הארמנית מאות ואף אלפי שנים. הצורך בשמירה על אופיו של הרובע הארמני ומניעת כניסת מתנחלים לשטחו חשוב לא רק מסיבות פוליטיות אלה זהותיות וקהילתיות.

 

אירועי הימים האחרונים  

בשבוע האחרון, החל מיום רביעי ה 15 לנובמבר, הגיעו נציגי היזמים בליווי כלים כבדים לבצע עבודות פיתוח ותשתית בחניון. לטענת היזמים, יש ברשותם את האישורים הדרושים להתחיל בעבודות התשתית להקמת המלון. מאז, במשך כל יום מגיעים אנשי הקהילה לרבות הפטריארך עצמו, לחניון ומונעים בגופם את העבודות.

נראה שמועד תחילת העבודות אינו מקרי והיזמים מנצלים את תשומת הלב הציבורית במלחמה בעזה, כדי להקים התנחלות חדשה בלב הרובע הארמני. הקמת התנחלויות חדשות במהלך מבצעים צבאיים אינו חדש וזוהי שיטת עבודה ידועה של המתנחלים בכל רחבי הגדה המערבית ובמזרח ירושלים בפרט.

הפטריארכיה והקהילה הארמנית מאוחדים בהתנגדותם לבניית מתחם הנוגד את אופי וצרכי הקהילה, ופנו לבית המשפט למנוע את המשך העבודות.

מעבר לפגיעה באופי הרב עדתי ודתי של העיר העתיקה בירושלים, הקמתה של התנחלות ברובע הארמני מצטרפת לניסיונות הייהוד בשער יפו וברובע הנוצרי והמוסלמי שמטרתם דחיקת בני דתות אחרות מהעיר העתיקה והפיכתה לעיר עם סממנים יהודים בלבד.

 

שלום עכשיו: ניסיונות המתנחלים לפגוע במרקם העדתי והדתי בעיר העתיקה של ירושלים בצלה של המלחמה בעזה, הוא פתיחת חזית נוספת. המתנחלים לא רק מחריפים את המתיחות מול הפלסטינים בירושלים, אלא גם פוגעים ביחסי ישראל והקהילה הנוצרית כולה והארמנית בפרט. ממשלת ישראל חייבת לעצור את הקמת ההתנחלות באחד המקומות הרגישים והמתוחים באזור וכל שכן במצב הנוכחי.