טוען..

אמנה קיבלה מהמדינה קרקע שהופקעה מפלסטינים ומשכירה אותו לעירייה בכמיליון ש"ח בשנה

בשנות ה-90' קיבלה תנועת אמנה מהמדינה קרקע שהופקעה מפלסטינים בדרכים מפוקפקות בשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים – ללא מכרז ובתשלום חד פעמי של כ-913,000 ₪. אמנה היא ארגון שפועל להקמת התנחלויות ומאחזים בלתי חוקיים ברחבי הגדה המערבית והיא נחשבת לגוף חזק מאוד בתנועת ההתנחלות. בשנת 2017 הקימה אמנה על הקרקע שקיבלה בניין משרדים גדול המכונה "בית אמנה".

לשלום עכשיו נודע כי עיריית ירושלים שוכרת מאמנה שטח בבניין המשרדים, ובסיוע התנועה לחופש המידע, קיבלה לידיה את חוזה השכירות בין העירייה לאמנה וכן את החוזה של אמנה עם רשות מקרקעי ישראל.

מסתבר שבעוד שאמנה שילמה על הקרקע תשלום חד פעמי של 913,640 ₪, היא משכירה לעיריית ירושלים שטח של כ-713 מ"ר בבניין ומקבלת ממנה בתמורה סך של 930,892 ₪ כל שנה בחוזה ל-10 שנים עם אופציה להארכה. עיריית ירושלים מפעילה בבית אמנה לשכת רווחה לתושבי השכונות הישראליות של אזור צפון ירושלים.

לשלום עכשיו נודע כי במאי 2019, אמנה הצליחה למנף את החוזה עם העירייה להשגת כספים נוספים והלוואות מבנק דיסקונט ע"י מישכון "כל ההכנסות מחוזה שכירות עם עיריית ירושלים".

בחוזה עם אמנה מתחייבת העירייה כי בלשכת הרווחה לא יינתן שירות ל"ציבור בעלי אופי פלילי, לרבות טיפול בצורכי סמים ו/או צורכי אדולן ו/או צורכי אלכוהול".  תנאי כזה עשוי להיות בעייתי בהפעלת לשכת רווחה שאמורה לסייע לאוכלוסיות מוחלשות עם בעיות מרובות, אך ככל הנראה אמנה לא רוצה שיתקרבו למשרדיה ולעובדיה אנשים קשי יום עם בעיות קשות.

עיריית ירושלים בחרה להפעיל בשכונה הפלסטינית דווקא לשכת רווחה עבור התושבים היהודיים של העיר, והלשכה משרתת את שכונות נווה יעקב, פסגת זאב, הגבעה הצרפתית וכו'.

שלום עכשיו: לא רק שהעירייה "מפנקת" ארגון מתנחלי בהכנסה יפה, היא גם משתתפת בהקמת התנחלות בשכונה פלסטינית ע"י הענקת שירותים לישראלים דווקא בשכונה פלסטינית. אמנה מרוויחה למעשה שלוש פעמים: 1. גם בנתה לעצמה בניין משרדים מפואר בשייח' ג'ראח; 2. גם חיזקה את ההתנחלות שהיקמה ע"י הזרמת מבקרים ישראלים לשכונה הפלסטינית; 3. גם פינקה את עצמה בהכנסה יפה של כמיליון ₪ בשנה.

לכתבה של ניר חסון בהארץ על הנושא ראו כאן

לחוזה השכירות של אמנה עם עיריית ירושלים – ראו כאן

לחוזי ההרשאה של אמנה עם רשות מקרקעי ישראל על חכירת הקרקע – ראו כאן