טוען..

בית המשפט הוציא צו על תנאי נגד כספי התמיכות לאמנה

בעקבות עתירת שלום עכשיו בדרישה לעצור את הזרמת כספי התמיכות מהמועצות האזוריות לאמנה, הוציא היום בית המשפט העליון צו על תנאי המורה למדינה ולרשויות המקומיות בשטחים להסביר בתוך 45 יום מדוע לא ייפסקו העברות הכספים הללו לאמנה.

משמעות הוצאת הצו על תנאי היא שבית המשפט קובע שלכאורה העברת הכספים היא לא חוקית.

מדובר בעשרות מיליוני שקלים בשנה שמעבירות המועצות האזוריות לאמנה במסגרת נוהל תמיכות. מתחקיר שלום עכשיו עולה שלפחות חלק מכספי אמנה משמשים אותה להקמה והרחבת מאחזים בלתי חוקיים ולתמיכה בהם. החשד הוא שמדובר בשיטה של המועצות האזוריות בשטחים הכבושים לעקוף את מגבלות החוק ולהעביר כספים למטרות פוליטיות של השתלטות לא חוקית על אדמות.

נתונים חלקיים שהצלחנו להשיג על התמיכות שמעבירות המועצות לאמנה

בדיון שהתקיים בעתירה בשבוע שעבר, עמדו השופטים על הקושי המשפטי להעביר כספים בנוהל תמיכות לאמנה, בהיותה אגודה שיתופית ולא עמותה או חברה לתועלת הציבור, וכן שמטרות של "עידוד התיישבות" ו"הקמת יישובים" אינן בגדר פעולות שרשויות מקומיות אמורות לקדם ולכן לא אמורות להיות בסיס להענקת כספי תמיכה. המועצות ניסו להיתלות בכך שישנן חברות למטרות רווח ואגודות שיתופיות שמקבלות כספים מהמדינה בנסיבות שונות, אך השופטים הדגישו שכספים אלה מועברים במסלול אחר, עם פיקוח של החשב הכללי ומערכת מוגדרת ומסודרת ולא בדרך של תמיכה.

שלום עכשיו: ״אמנה היא הגוף החזק ביותר בהתנחלויות. במשך עשרות שנים היא עומדת מאחורי הקמת מאחזים ושכונות בלתי חוקיים עם תקציבי עתק שמקורם לא ידוע. אחרי מחקר ארוך וקשה הצלחנו לגלות חלק מהכספים הציבוריים שמוזרמים לקביעת עובדות בשטח באופן בלתי חוקי. הגיע הזמן לעצור את הקומבינה המושחתת הזאת. הצו שהוציא היום בית המשפט הוא נקודת ציון משמעותית במאבק לעצירת העברת כספי ציבור לפעילות עבריינית בשטחים."