טוען..

2342 יחידות דיור חדשות אושרו בהתנחלויות

מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי התכנסה ערב חג סוכות (10/10/19) ואישרה תכניות ל-2,342 יחידות דיור בהתנחלויות, כך עולה מפרוטוקול הישיבה שפורסם היום. 59% מהיחידות שאושרו הן בהתנחלויות שישראל תיאלץ ככל הנראה לפנות במסגרת הסכם שלום (לפי התוואי של יוזמת ז'נבה).

1,623 מהיחידות אושרו להפקדה (שלב ראשון בהליך התכנון), ו-719 יחידות אושרו למתן תוקף (אישור תכנוני סופי).

היום (30/10/19) אישרה מועצת התכנון העליונה הוצאת היתר בניה לסלילת כביש המנהרות החדש, שעוקף את בית לחם ממערב וצפוי להגדיל באופן דרמטי את מספר המתנחלים באזור בית לחם. בכך הסתיימו כל ההליכים הבירוקרטיים הנדרשים והעבודות בשטח יכולות להתחיל בהקדם.

מתחילת השנה אושרו תכניות ל-8,337 יחידות דיור בהתנחלויות, עליה של קרוב ל-50% לעומת שנת 2018 שבה אושרו תכניות ל-5,618 יח"ד. בכך מגיע מספר יחידות הדיור הממוצע שאושר בשלוש השנים מאז נבחר הנשיא טראמפ, ל-6,899 יחידות דיור, כמעט כפול מהממוצע בשלוש השנים שקדמו להן (3,635 יח"ד).

שלום עכשיו: "הנתונים מדברים בעד עצמם. נתניהו ממשיך לחבל באפשרות להסכם מדיני עם הפלסטינים באמצעות קידום עוד בניה מזיקה ומיותרת בעומק הגדה במקומות שישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם עתידי. עוד צעד מסוכן הן לישראל והן לפלסטינים שמוביל ראש ממשלת מעבר שהציבור לא נתן אמון בו ובמדיניות שלו. על הממשלה הבאה שתקום להקפיא את פיתוח ההתנחלויות ולחתור לחידוש מידי של המשא ומתן עם הפלסטינים ללא תנאים מקדימים ולחתור לסיום הסכסוך המדמם על בסיס העיקרון של שתי מדינות לשני עמים״.

לרשימת התכניות שאושרו בישיבה ב-10/10/19 – לחצו כאן.

בין התכניות שאושרו:
מבואות יריחו – 182 יח"ד – תכנית לבניה בהתנחלות החדשה "מבואות יריחו" מצפון ליריחו, עליה החליטה הממשלה ערב הבחירות כחלק מהכשרת המאחז הלא חוקי "מבואות יריחו".

דולב – 382 יח"ד – תכנית להקמת 382 יחידות דיור בהתנחלות דולב ממערב לרמאללה (מספר עצום עבור התנחלות קטנה). יש בעקבות רצח רינה שנרב ז"ל במעיין עין בובין ליד דולב באוגוסט האחרון, הצהיר ראש הממשלה נתניהו על הכוונה להקים בדולב 300 יחידות דיור נוספות.

ברכה – 207 יח"ד – התכנית, בהתנחלות ברכה הצמודה לשכם, היא הרחבה משמעותית של ההתנחלות. ב-19/9/19 חתם אלוף פיקוד המרכז על צו המרחיב את תחום השיפוט של ההתנחלות כדי לאפשר את אישור התכנית.

התכנית להכשרת המאחז הלא חוקי "ברוש" בבקעה כמוסד חינוכי הכולל מגורי מאות תלמידים ומשפחות אנשי צוות אושרה למתן תוקף. גם המאחז "כרם רעים" שהוקם ב-2012 והוכשר בדיעבד, קיבל תכנית חדשה עם 140 יחידות חדשות.

לרשימת התכניות שאושרו בישיבת מועצת התכנון ב-10/10/19 – לחצו כאן.

 

 

 

מספר יחידות דיור בתכניות בהתנחלויות שעברו את אחד משלבי התכנון (אישור להפקדה או אישור למתן תוקף). במקרים שתכנית עוברת יותר משלב אחד באותה שנה, היא נספרת רק פעם אחת; כשתכנית עוברת שלב בשנה אחרת היא שוב נספרת, כי השאלה היא כמה קודמו בשנה. לא כולל ירושלים.
* בשנת 2020 נספרו גם שתי תכנית שעברו פרסום הפקדה (ב-E1) כי מדובר בקידום תכנית אחרי הקפאה של 8 שנים.