טוען..

פורסם מכרז להקמת התנחלות חדשה במזרח ירושלים

משרד השיכון פרסם מכרז להקמת 1,047 יחד' בשכונת אמת המים התחתונה אשר תוקם במזרח ירושלים, בין השכונות הפלסטיניות בית צפפא לצור באהר וקיבוץ רמת רחל. אמת המים התחתונה היא התנחלות גדולה חדשה שקיבלה מתן תוקף ב 1.1.24 ובנויה משני צדי הקו הירוק.

 

המכרז פורסם ב 16.4.24, ארבעה חודשים בלבד אחרי מתן התוקף. במעקב התנחלויות של שלום עכשיו לא זכור פרק זמן מועט כל כך בין מועד מתן התוקף להוצאת מכרז. לרוב אחרי מתן תוקף לתוכנית עדיין ישנם הליכים תכנוניים ובירוקרטיים הנמשכים זמן רב. מהירות השיא של הוצאת המכרז מעידה על החלטה פוליטית לקדם התנחלות גדולה חדשה במזרח ירושלים בחסות המלחמה בעזה, בגבול הצפון וכנגד אירן. בעבר החלטות לבנות שכונות חדשות במזרח ירושלים כדוגמת הר חומה, גבעת המטוס ואחרות, גררו ביקורת בינלאומית ופנים ישראלית.

 

שלום עכשיו: מדינת ישראל מקדמת במהירות שיא התנחלות חדשות במזרח ירושלים ובכך מנציחה את סכסוך הדמים עם הפלסטינים ומדינות האזור. במקום למהר ולהקים התנחלויות חדשות, טוב היתה עושה ממשלת ישראל אם באותה המהירות היתה מקדמת ביטחון, שלום, והחזרת החטופים לביתם.

 

התנחלות שכונת אמת המים התחתונה (תוכנית מס' 808840)

ההתנחלות שכונת "אמת המים התחתונה" עתידה לכלול 1,446 יחידות דיור חדשות בין השכונות הר חומה לבין גבעת המטוס. התוכנית קודמה במהירות שיא מראשיתה ועד צאת המכרז: הונחה על שולחן הועדה המחוזית לתכנון ביולי 2021, נדונה בינואר 2022 בועדה המחוזית שהורתה על עריכת שינויים בתכנית, ואושרה ביולי 2022 להפקדה. כלומר, המכרז יוצא פחות משלוש שנים אחרי הגשת התוכניות.

מבחינה מדינית מדובר בתכנית אסטרטגית שתנחית מכה קשה על האפשרות לרצף אורבני פלסטיני במזרח ירושלים. התכנית למעשה חוסמת את הפרוזדור האחרון שנותר לחיבור בית צפאפה ושורפאת עם שאר חלקי ירושלים המזרחית. יש לציין כי אמנם כמחצית משטח התכנית הוא מעבר לקו הירוק, וכמחצית בתוך הקו הירוק, אך המיקום האסטרטגי שלה, בין גבעת המטוס והר חומה הופך אותה לבעייתית במיוחד מבחינה מדינית. למידע נוסף