טוען..

אומרים לממשלה לעצור את הגירוש עכשיו – הצטרפו למאבק!

הידעתם שחוק שמפלה בין יהודים לפלסטינים מאפשר את סילוקם של עשרות משפחות פלסטיניות ממזרח ירושלים לרחוב והעברת הרכוש המפונה לעמותת עטרת כהנים? את העוול הזה חייבים לעצור! להצטרפות למאבק לחצו כאן.

איך זה קורה?

ב 1970 חוקקה הכנסת את חוק הסדרי משפט ומנהל העוסק, בין השאר, בנכסי יהודים במזרח ירושלים מלפני 1948. על פי החוק יהודים שנאלצו לעזוב את ביתם ואת נכסיהם במלחמת העצמאות יכולים לקבל אותם חזרה. וזאת למרות שכל המשפחות היהודיות שברחו מבתיהם בזמן המלחמה קיבלו ממדינת ישראל פיצוי מלא לנכסים שנאלצו לנטוש. 

ומה עם הפלסטינים שגם נאלצו לעזוב את נכסיהם בעקבות המלחמה אתם שואלים? על פי החוק הישראלי הם לא יכולים לחזור אליהם. כך יצא שבעיר אחת, שתי האוכלוסיות איבדו את רכושם, אך רק קבוצה לאומית אחת זכאית להשיב את רכושה ללא קשר לפיצוי שקיבלה ואילו האוכלוסייה השניה המתגוררת לעתים מאות מטרים מנכסיה במערב העיר, לא יכולה להשיב את רכושה. זהו החטא הקדמון של חוק הסדרי משפט ומנהל. 


הכירו את משפחת רג'בי, שחייה בבטן אלהווא שבסילוואן, ומאוימת בפינוי מביתה.

איך עמותת ימין קשורה לסיפור?

האם הנכסים הללו באמת מוחזרים לבעליהם או ליורשיהם החוקיים? ממש לא. עמותות ימין שאין להן שום זיקה או קשר לנכסים הללו מצליחות לשים יד על הנכסים ומכוח החוק לסלק את הדיירים הפלסטינים מבתיהם. זה גם היה המקרה של "הקדש בנבנשתי" בשכונת בטן אלהווא בסילוואן. הקדש בנבנשתי הוא הקדש שהוקם בסוף המאה ה – 19 בירושלים לטובת עניי ירושלים התימנים. ההקדש הקים שני מבנים מאורכים עם עשרות חדרי מגורים בבטן אלהווא עבור משפחות עניות. בשנות ה – 30, בעקבות מתיחות בין יהודים וערבים, הורה השלטון הבריטי לתושבים היהודים לעזוב את השכונה וההקדש נעזב. ב-2001 הצליחו מתנחלי עטרת כהנים לקבל לידיהם את ניהול ההקדש, אחרי עשרות שנים שבהן התגוררו פלסטינים במקום, בנו בתים, מכרו וקנו דירות, בלי שאף אחד טען דבר נגדם, גם לא הרשויות הישראליות האחראיות על נכסי היהודים. עמותת עטרת כהנים החלה להגיש עשרות תביעות נגד כ-100 משפחות (700 נפשות) כדי לפנות אותן מבתיהן ולהכניס במוקמן מתנחלים. 14 משפחות כבר פונו, עשרות נוספות ממתינות לפסק דין או להחלטות בערעור. ככה חוק מפלה, ארגונים שמנסים לייהד בכל דרך את השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים ומוסדות רשמיים של המדינה מובילים עשרות משפחות להיזרק לרחוב. 

לא ייתכן דין אחד ליהודים ודין אחד לערבים תחת אותו ממשל, באותה עיר.

זהו מהלך פוליטי בכסות משפטית.

לא ניתן לגרש קהילה שלמה – אומרים לממשלה לעצור את הגירוש הפוליטי עכשיו!

ככה תוכל הממשלה למנוע את הפינויים

להרחבה לחצו כאן.

להצטרפות למאבק לחצו כאן.