טוען..

בית המשפט הורה לפנות קשיש מביתו בואדי חילווה בסילוואן לטובת מתנחלי אלע"ד

בית המשפט העליון דחה אתמול (14/9/20) בקשת רשות ערעור שהגיש עיזאת צלאח, תושב סילוואן בן 82, וקבע כי עליו לפנות את ביתו עד 5 בנובמבר 2020 לטובת עמותת המתנחלים אלע"ד. מאז שנות ה-60', התגורר צלאח עם משפחתו בדירה בוואדי חילווה בסילוואן בדיירות מוגנת. בעל הבית, פלסטיני שמתגורר בדנמרק, מכר לפני שנים אחדות את הבית לעמותת אלע"ד והיא תבעה את פינוי הדייר ואף דרשה ממנו סכום כסף גדול על "דמי שימוש" בנכס.

בדצמבר 2019 פסק בית משפט השלום בירושלים כי צלאח נחשב אמנם דייר מוגן בנכס, אך לעמותת אלע"ד יש זכות לדרוש את פינויו בהתאם לחוק הגנת הדייר שמאפשר לבעלים לפנות דיירים מוגנים אם יש לבעלים צורך עצמי בנכס, ובלבד שידאגו להם לדיור חלופי או לפיצוי.

מנכ"ל עמותת אלע"ד, דוד בארי, הצהיר בפני בית המשפט כי הדירה דרושה לעמותה לצורך הגשמת מטרותיה: "אנחנו עמותה שמטרותיה לאכלס משפחות יהודיות בעיר דוד. אלו מטרות העמותה ברשם העמותות, לזה אנו מקבלים תרומות. זה חלק עיקרי ממטרות העמותה". בארי העיד עוד כי יש משפחה יהודית שממתינה להיכנס לנכס ובינתיים נאלצת להתגורר אצל ההורים כי הדירה לא פנויה: "רכשנו את הנכס לטובת משפחת פורת שמחכה לאכלס את הנכס … הכוונה היא שהם ישכרו את הדירה וישלמו לנו. כל יום הם שואלים אותנו מה קורה לגבי הנכס".

בית משפט השלום קבע כי לאור העובדה שלא ניתן לחלק את הדירה לשתיים, וכי הדירה נדרשת לעמותה למימוש מטרותיה, צלאח יפנה את ביתו ועמותת אלע"ד תיתן לו פיצויים. על פסק הדין הזה הגישו שני הצדדים ערעורים ושניהם נדחו ע"י בית המשפט המחוזי. צלאח הגיש גם בקשת רשות ערעור לבית משפט העליון אך אתמול, כאמור, היא נדחתה.

שלום עכשיו: "ההתנחלות בסילוואן היא פגיעה קשה בסיכוי לשלום ובמרקם החיים העדין בירושלים. הסיפור הזה מראה איך בסופו של דבר, מה שמעניין את עמותת אלע"ד זה להביא כמה שיותר יהודים לגור בלב השכונה הפלסטינית סילוואן, גם אם הדבר כרוך בפינוי קשיש מהבית שבו התגורר מרבית חייו".