טוען..

בגצ הורה לעצור את העבודות בפרוייקט שחר הצעירה בשבות רחל

בעקבות עתירת שלום עכשיו, הוציא בית המשפט העליון ביום רביעי, 14/2/18, צו ארעי האוסר על כל בניה או מכירה של בתים בפרוייקט "שחר הצעירה" בשבות רחל. המדובר בשכונה לא חוקית שנבנית בשנתיים האחרונות בהתנחלות שבות רחל, ולמרות תלונות והתראות של שלום עכשיו ודרישה להפסיק את הבניה ולפתוח בחקירה נגד הבונים – הבנייה נמשכה באין מפריע.

שחר הצעירה

הפרוייקט "שחר הצעירה" בהתנחלות שבות רחל, 12/1/2018

בשנת 2010 הבחין צוות מעקב התנחלויות בעבודות תשתית נרחבות שבוצעו בניגוד לחוק וללא תב"ע בתוקף, במאחז "שבות רחל". לאחר שבמינהל האזרחי נמנעו מלהיענות לדרישת שלום עכשיו לאכוף את החוק ולעצור את הבניה, הגישה שלום עכשיו עתירה לבג"צ בדרישה להפסיק את העבודות. בית המשפט עצר את העבודות, אך המדינה הודיעה על כוונתה להכשיר את המאחז שבות רחל. ואכן, כעבור שנים אחדות הוכשר המאחז ואושרה תב"ע שמכשירה את כל הבתים הקיימים במאחז.

למרות שבג"צ עצר את העבודות בהחלטה ממאי 2010, לפני כשנתיים התחילו מתנחלים לבנות מחדש את הפרוייקט, ובמקביל החלו בפעילות שיווק אינטנסיביות. שלום עכשיו פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד המעורבים בבנייה הבלתי חוקית, שהם על פי החשד, המועצה האזורית מטה בנימין, אגודת אמנה וחברת הר כביר. יש לציין שהמועצה האזורית מטה בנימין, היא זו שאמורה לאכוף את החוק על הבניה הבלתי חוקית שבתוך תחומי היישובים שלה, ולפי מידע שבידי שלום עכשיו, המועצה מעורבת באופן פעיל בבנייה בלא חוקית. כך למשל, הופיע סגן ראש המועצה בטקס הנחת אבן הפינה לפרוייקט.
במשך למעלה משנה התחמקו היועץ המשפטי לממשלה, המשטרה והפרקליטות מלהחליט אם לפתוח בחקירה נגד עבירות בניה שנעשות לאור השמש ובהיקף גדול, עד שב-29/1/18 הגישה שלום עכשיו עתירה בדרישה לפתוח בחקירה נגד המעורבים, ולעצור את הבניה והשיווק של הפרוייקט.

בזמן שחלף מאז התלונות הראשונות של שלום עכשיו עד הגשת העתירה, הושלמו כמעט כל הבתים ואוכלסו. ב-14/2/18 הוציא, כאמור, בית המשפט צו ארעי שאוסר על כל עבודות בנייה או מכירה של בתים בפרוייקט.