טוען..

מועצת התכנון העליונה אישרה 2,191 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות

מועצת התכנון העליונה אישרה היום ואתמול תכניות בניה ל-2,191 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות. תכנית נוספת ל-68 יח"ד חדשות בגבעת זאב נדונה אך טרם התקבלה החלטה בעניינה.

87% מיחידות הדיור שאושרו היום הן בהתנחלויות מבודדות שישראל תצטרך ככל הנראה לפנות במסגרת הסכם של שתי מדינות: 1,908 יח"ד הן ממזרח לתוואי המוצע של יוזמת ז'נבה, ו-283 יח"ד ממערב.

1,159 יח"ד אושרו למתן תוקף (כלומר, לאחר סיום בירוקרטיות ופרסום התכנית למתן תוקף ניתן יהיה להוציא היתרי בניה) ו-1,032 יח"ד אושרו להפקדה (השלב הראשון של ההליך התכנוני שלאחריו צריך לפרסם את הפקדת התכנית, לשמוע את התנגדויות הציבור ולאחר מכן לאשר למתן תוקף ולפרסם למתן תוקף).

שתי תכניות נועדו להכשיר מאחזים ושכונות לא חוקיות ולתת להם מעמד חוקי – איבי הנחל וגבעות.

תכנית אחת מקימה התנחלות חדשה בצמוד למאחז "מצפה דני" בצורה של מוסד חינוכי עם פנימיה ומגורים.

שלוש תכניות הן להתנחלויות חדשות מסוג אזורי תעשיה חדשים (אבני חפץ, ביתר עילית ונחל רבה מדרום לקלקיליה).

בסך הכל בשנת 2018 קודמו תכניות ל-5,618 יחידות. 83% מהן (4,672) הן בהתנחלויות המבודדות ממזרח לקו יוזמת ז'נבה.

לרשימת כל התכניות שאושרו ראו כאן

בין השאר אושרו תכניות גדולות בהתנחלויות בעומק הגדה המערבית, למשל:
אזור שכם וטול כרם – ברכה – 212 יח"ד; יצהר – 121 יח"ד; שבי שומרון – 152 יח"ד; אבני חפץ – 129 יח"ד.
אזור רמאללה – חלמיש (נווה צוף) – 100 יח"ד
דרום הגדה – כרמי צור – 120 יח"ד; טנא עומרים – 135 יח"ד.

שלום עכשיו: מדובר באלפי יחידות דיור בהתנחלויות מבודדות בעומק הגדה המערבית שישראל תצטרך לפנות בסופו של דבר, מי שבונה במקומות האלה אין לו שום כוונה להגיע לשלום ולפתרון של שתי מדינות לשני עמים. נתניהו מוכן להקריב את האינטרסים הישראלים לטובת מתנת בחירות למתנחלים בנסיון לקבל עוד כמה קולות מימין.

תכניות ראויות לציון:

הכשרת המאחז איבי הנחל – תכנית מס' 413/4/1 להקמת 98 יחידות דיור במאחז איבי הנחל אושרה. המאחז הוקם ב-1999 ללא אישורים וללא היתרי בניה באזור מרוחק מדרום מזרח לבית לחם. התכנית מגדירה את ההתנחלות כ"שכונה" של ההתנחלות מעלה עמוס, מה שמאפשר לממשלה לחמוק מהצורך להחליט באופן רשמי על הקמת התנחלות חדשה.

המאחז איבי הנחל, 2015

הכשרת "גבעות" – ההתנחלות גבעות הוקמה בשנות ה-90' בלי תכניות בתוקף תחת תירוץ של "שכונה" של ההתנחלות אלון שבות (הרחוקה ממנה מרחק של כ- 2.5 ק"מ בקו אוירי). תחילה יושבו במקום תלמידי ישיבה, אך לאחר כמה שנים הישיבה עזבה והמקום נעזב. בשנים האחרונות הוקמה שם ההתנחלות מחדש, אך ללא תכניות בתוקף וללא היתרים. התכנית שאושרה היום

מפת מיקום גבעות

תכנית מס' 225/3/1 – קרית חינוך ותחנת דלק במאחז מצפה דני ממזרח לרמאללה (אושרה למתן תוקף) – אמנם לא מדובר בתכנית למגורים, אבל גם כאן המשמעות היא הקמת מתחם התנחלות חדש בשטחים. התכנית משתרעת על פני 140 דונם והיא תהווה נוכחות קבועה של מאות תלמידים ומורים ישראלים. התכנית צמודה למאחז הלא חוקי מצפה דני, ויכול להיות שהיא חלק ממאמץ להכשיר אותו ולהקים התנחלות רשמית במקום. במהלך הדיון צויין כי המועצה האזורית מטה בנימין מכינה תכנית להכשרת המאחז.

תכנית לקרית חינוך ותחנת דלק במצפה דני

 

תכנית מס' ת/158 להקמת אזור תעשיה "בוסתני חפץ" מדרום לטול כרם – אזור תעשיה חדש שישתרע על פני כ-730 דונם, במרחק כ-2 ק"מ מההתנחלות הקרובה (אבני חפץ). אזורי תעשיה הם למעשה סוג נוסף של התנחלויות, ואזור התעשיה בהיקף כזה, המנותק מכל התנחלות אחרת הוא למעשה התנחלות חדשה.

מפת אזור התעשיה החדש "בוסתני חפץ"

תכנית מס' 192/1 – בית קברות אזורי נחל רבה מדרום לקלקיליה – באזור נחל רבה היה במשך שנים שטח אש שמנע שימוש בקרקע. לפני שנים אחדות בוטל שטח האש, וצוות קו כחול קבע גבולות חדשים לאדמות המדינה שבו, כחלק מהכנה של תכנית להקמת אזור תעשיה חדש. אזורי התעשיה מהווים גם הם סוג של התנחלות, ובית הקברות המתוכנן צפוי להיות ככל הנראה המרכיב הראשון בדרך להקמת אזור התעשיה.

תכנית לבית עלמין בית קברות בנחל רבה

 

מספר יחידות דיור בתכניות בהתנחלויות שעברו את אחד משלבי התכנון (אישור להפקדה או אישור למתן תוקף). במקרים שתכנית עוברת יותר משלב אחד באותה שנה, היא נספרת רק פעם אחת; כשתכנית עוברת שלב בשנה אחרת היא שוב נספרת, כי השאלה היא כמה קודמו בשנה. לא כולל ירושלים.
* בשנת 2020 נספרו גם שתי תכנית שעברו פרסום הפקדה (ב-E1) כי מדובר בקידום תכנית אחרי הקפאה של 8 שנים.