טוען..

הסיפוח רע לישראל – נייר עמדה נגד הסיפוח המתוכנן על פי תכנית טראמפ

 תקציר המסמך:

לאחר עשרות שנים שהנושא היה טאבו בשנים האחרונות עולות יותר ויותר הצעות סיפוח של חלקים משטחי הגדה המערבית. התכנית הנוכחית שעומדת על הפרק היא תכנית הסיפוח של נשיא ארה״ב טראמפ, כחלק מ״תכנית השלום״ המכונה דיל המאה, הכוללת את סיפוח כל ההתנחלויות והמאחזים הבלתי חוקיים בשטחים הכבושים המהווים כ – 30% משטחי הגדה.

כל הצעת סיפוח, רחבה או צרה, היא מהלך חד צדדי המנוגד לחוק הבינלאומי שמהווה מכה אנושה להתכנות להגיע למו״מ ביננו לבין הפלסטינים ולחתימת הסכם מדיני על בסיס פתרון שתי המדינות ועל כן יש להתנגד אליה בכל תוקף.

סיפוח חד צדדי של שטחים בגדה המערבית נועד לבלום את חזון שתי המדיניות לשני העמים ולקדם חזון משיחי ואנטי ציוני. הסיפוח יהווה ניצחון של ארץ ישראל השלמה על מדינת ישראל ויגרור אותנו למציאות של מדינת אפרטהייד, לא יהודית ולא דמוקרטית. כל מהלך של סיפוח חד צדדי ינציח את הסכסוך הישראלי – פלסטיני ויקבע מציאות מדממת שאת מחיריה ישלמו ילדינו ונכדינו.

בנוסף מהלך של סיפוח חד צדדי יסכן את הסכמי השלום שנחתמו בין ישראל למצרים וירדן ויערער את היציבות באזור. עוד הוא עלול לסכן את היחסים הבלתי רשמיים של ישראל עם מדינות האזור.

מבחינה ביטחונית הסיפוח יגדיל בהרבה את הנטל הביטחוני על צה״ל. זאת לאור העובדה שהתיאום הביטחוני עם המנגנונים הפלסטיניים הופסקו, דבר שיוסיף עוד ועוד משימות ביטחוניות על חיילי צה״ל ואחריות על שטחים נרחבים יותר בגדה המערבית, כולל בלב ליבה של האוכלוסייה פלסטינית.

לאור העובדה שסיפוח מנוגד לחוק הבינלאומי מהלך שכזה עלול להוביל לפגיעה ביחסים הבינלאומיים של ישראל עם מדינות רבות ובראשם האיחוד האירופי ואף הממשל בארה״ב במידה וטראמפ לא יבחר לכהונה שנייה.

גם בנו כחברה יפגע מהלך של סיפוח בצורה אנושה ויגביר את הפילוג בחברה הישראלית לאור הכרעה חד צדדית שכזו באחת הסוגיות הרגישות ביותר בישראל.

אף שעה אינה מתאימה לסיפוח, כל שכן שעת חירום.

מפת הסיפוח של טראמפ

מפת הסיפוח ע״פ תכנית טראמפ

 

המסמך המלא:

לאחר עשרות שנים שהנושא היה טאבו בשנים האחרונות עולות יותר ויותר הצעות סיפוח של חלקים משטחי הגדה המערבית. התכנית הנוכחית שעומדת על הפרק היא תכנית הסיפוח של נשיא ארה״ב טראמפ, כחלק מ״תכנית השלום״ המכונה דיל המאה, הכוללת את סיפוח כל ההתנחלויות והמאחזים הבלתי חוקיים בשטחים הכבושים המהווים כ – 30% משטחי הגדה.

כל הצעת סיפוח, רחבה או צרה, היא מהלך חד צדדי המנוגד לחוק הבינלאומי שמהווה מכה אנושה להתכנות להגיע למו״מ ביננו לבין הפלסטינים ולחתימת הסכם מדיני על בסיס פתרון שתי המדינות ועל כן יש להתנגד אליה בכל תוקף.

נתונים על הצעת טראמפ לסיפוח:

על פי תכנית טראמפ:

 • 30% משטחי הגדה המערבית יסופח לישראל, שטח הכולל את כל ההתנחלויות והמאחזים הבלתי חוקיים.
 • כ-30% מהשטח המיועד לסיפוח ישראלי בגדה נחשב קרקע פרטית פלסטינית, שטח העומד על כ – חמש מאות ארבעים ושלוש אלף דונם. במידה והסיפוח יצא לפועל הבעלות הפלסטינית תופקע מהם דבר שיהווה פגיעה קשה בזכות הקניין של אותם בעלי קרקע.
 • כ – שלוש מאות עשרים ושבע אלף פלסטינים יסופחו רשמית תחת הריבונות הישראלית במידה ותכנית הסיפוח תצא לפועל. למעלה ממאה ושבע אלף בגדה המערבית (ייתכן שחלק מהם ייחשבו "מובלעות" פלסטיניות בתוך ישראל) ו – מאתיים עשרים אלף במזרח ירושלים. על פי הצהרות של חברי הממשלה מהליכוד ובראשם ראש הממשלה נתניהו, אותם פלסטינים לא יהיו אזרחי ישראל ולא יזכו לזכויות מלאות.
 • למעלה משש מאות ארבעים ושבע אלף ישראלים יסופחו רשמית תחת הריבונות הישראלית. כ – ארבע מאות ושלוש עשרה אלף בהתנחלויות המסופחות, ארבע עשרה מאתיים שבעים וארבע אלף במובלעות בשטח הפלסטיני העתידי ו – מאתיים עשרים אלף במזרח ירושלים.
 • ישראל, על פי התכנית, תעביר כתמורה לסיפוח המתוכנן 13.5% משטחה, בדרום סמוך לרצועת עזה, לשטח המדינה הפלסטינית המדומיינת.

 10 סיבות למה כל שוחר שלום חייב להתנגד לסיפוח:

 • סיפוח חד צדדי של שטחים בגדה המערבית נועד לבלום את חזון שתי המדינות לשני העמים ולקדם חזון משיחי ואנטי ציוני.
 • סיפוח יהווה ניצחון של ארץ ישראל על מדינת ישראל ויגרור אותנו למציאות של מדינת אפרטהייד, לא יהודית ולא דמוקרטית.
 • סיפוח ינציח את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ויקבע מציאות מדממת שאת מחיריה ישלמו ילדינו ונכדינו.
 • סיפוח יסכן את הסכמי השלום בין ישראל לירדן ומצרים ויערער את היציבות האזורית.
 • סיפוח עלול להוביל לפירוק הרשות הפלסטינית. ללא תיאום ביטחוני עם הרש"פ, חיילי צה"ל יחזרו למשימות שיטור בכל ערי הגדה. מדינת ישראל תיאלץ לשאת באחריות על חיי היום -יום של מיליוני פלסטינים.
 • סיפוח מנוגד לחוק הבינלאומי ויהפוך את ישראל למדינה מבודדת ומצורעת, יגרור סנקציות כלכליות ומדיניות ויחשוף את חיילי צה"ל לתביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג.
 • סיפוח יוביל לפגיעה חסרת תקדים ביחסים הדיפלומטיים והכלכליים של ישראל עם ידידותיה בעולם.
 • סיפוח יסכן את התמיכה האמריקאית הדו-מפלגתית ההיסטורית בישראל, ויעמיק את המשבר ביחסי ממשלת ישראל עם יהדות ארצות הברית, המתנגדת ברובה לסיפוח.
 • הסיפוח יפגע ביחסים הבלתי רשמיים בין ישראל למדינות האזור (מדינות המפרץ, סעודיה, מרוקו ועוד) וירחיק את הסיכוי לפיוס אזורי רחב.
 • סיפוח ידרוש השקעות עתק בתשתיות ובביטחון בשטחים שיסתכמו במיליארדים מכספי המיסים של אזרחי ישראל, על חשבון הבריאות, החינוך והרווחה של כולנו.
 • סיפוח יפלג את העם בסוגיה הרגישה ביותר בציבוריות הישראלית. אף שעה אינה מתאימה לסיפוח, כל שכן שעת חירום.

חד צדדיות:

תכנית הסיפוח המדוברת היא מעשה חד צדדי שלא תואם ולא הוסכם על ידי הצד הפלסטיני שהוא צד בסכסוך. מהלכים חד צדדים, כפי שניתן ללמוד מהעבר, ללא הסכמות ותיאום מראש מובילים בסופו של דבר להחמרת הסכסוך ולא להתקרבות ולניסיון לפתור אותו. לאחר שתהליך אוסלו התניע מהלך שהתחיל לקדם את הצד הישראלי והפלסטיני לכיוון של פתרון וסיום הסכסוך הסיפוח יסיג את הניסיונות הללו עשרות שנים אחורה וימשיך את מעגל הדמים ההדדי.

חשיבה ביטחונית עקומה:

הוצאה לפועל של תכנית הסיפוח למעשה הופך לא מעט התנחלויות ומאחזים למובלעות ישראליות בתוך השטח הפלסטיני. פרקטיקה כזו תהפוך את סוגיות הביטחון באזור למורכבות הרבה יותר ויהוו פוטנציאל לחיכוך בלתי פוסק בין האוכלוסיות שגרות באותן אזורים.

במקום למתוח גבול רציף ובר הגנה, ישראל תמשיך להחזיק בסוג של גבול ארוך פי כמה והנטל הביטחוני יימשך ללא אופק עתידי לשינוי. מציאות בה למעלה מ – 200 נקודות התיישבות ישראליות שצריכות הגנה סביבן ובצירי התנועה המחברות בינן לבין הצירים המרכזיים הופכת את המשימה הביטחונית וההגנה על המתנחלים לנטל מאוד מאוד משמעותי. במקום לפנות את רוב השטח ולמתוח גבול רציף ובר הגנה, כמו כל גבול בין מדינות, הצעת הסיפוח של טראמפ משמרת את המציאות הנוכחית בשטח וממשיכה את הנטל הביטחוני הכבד על כוחות הביטחון, ללא אופק עתידי לשיפור.

הסיפוח כחלק מתכנית שלום, האמנם?

תכנית טראמפ משווקת מתחילת השנה כתכנית שלום. על פי הרציונל של מחברי התכנית גם הסיפוח עצמו כחלק ממנה יובילו להסכם שלום על בסיס פתרון שתי המדינות. ללא קשר להכחשה חדה וברורה של ראש הממשלה נתניהו לעקרון של הקמת מדינה פלסטינית כלשהי תכנית טראמפ אינה תכנית שלום. לא רק שהיא לא יכולה להוביל לסיום הסכסוך אלא היא עלולה להחריפו בצורה משמעותית ולגזור על המשך הסכסוך והעמקתו לשנים רבות.

תמצית: למה התכנית כל כך רעה?

 • חד צדדיות והיעדר הדדיות – לפי התכנית האמריקנית, ישראל יכולה לספח את ההתנחלויות באופן חד צדדי כבר בשלב הראשון, עוד לפני שלב המו"מ. המדינה הפלסטינית תוקם, על תנאי, לפי תנאים שנקבעו באופן חד צדדי.
 • "המדינה" הפלסטינית המוצעת היא לא מדינה:
  • אין רצף טריטוריאלי ואין פוטנציאל לפיתוח כלכלי – המדינה הפלסטינית המוצעת היא כמו גבינה שוויצרית, קטעים המחוברים ביניהם בחוטים של כבישים ללא אפשרות לפיתוח בר קיימא.
  • אין גבולות עצמאיים – המדינה הפלסטינית המוצעת מוקפת מכל עבריה במדינת ישראל.
  • אין עצמאות בטחונית – לפי ההצעה האמריקנית, לישראל תהיה שליטה בטחונית גורפת על המדינה הפלסטינית
 • גבולות שאינם ברי הגנה – סיפוח ההתנחלויות, שיהפכו למעין מובלעות במדינה פלסטינית, יהווה נטל בטחוני עצום על צה"ל.
 • אין בתכנית פתרון לירושלים – תכנית טראמפ לא נותנת מענה לאחד ממוקדי הסכסוך המרכזיים ומשאירה את כל ירושלים המזרחית על מאות אלפי תושביה הפלסטינים, תחת ריבונות ישראלית.
 • חילופי שטחים לא שווים – ההצעה האמריקנית מקטינה את השטח הפוטנציאלי של המדינה הפלסטינית ל-84% בלבד מגבולות 1967, שמבחינת פוטנציאל הפיתוח שלהם שווים הרבה פחות מכך.
 • חילופי שטחים ואזרחים – ההצעה האמריקנית כוללת אפשרות שישראל תשלול את אזרחותם של מאות אלפי אזרחים ערבים ו"תעביר" אותם לשליטה פלסטינית. הצעה גזענית, שלא באמת תועיל לישראל מבחינה דמוגרפית ותזיק מאוד למרקם החיים העדין בין יהודים וערבים בה.

להרחבה לחצו כאן: למה אסור לתמוך בתכנית טראמפ.