טוען..

מדוע אסור ואי אפשר להכשיר את ההתנחלות הבלתי חוקית עפרה

אף-על פי שעפרה הוקמה בהחלטת הממשלה, רוב בתי ההתנחלות נבנו על קרקע פלסטינית פרטית תוך כדי גזל הקרקע מבעליהם ובניגוד לחוק.

אי אפשר ואסור להכשיר את עפרה כי:

  • הכשרת עפרה תהווה פגיעה קשה בסיכוי להגעה להסכם מדיני.
  • הכשרת עפרה תהווה פרס לעבריינים ותעביר מסר רע בנוגע לשלטון החוק.
  • זכות הקניין היא אחת הזכויות הבודדות שיש לפלסטינים והכשרת עפרה תשלול מהם גם את המעט הזה. משמעות ההכשרה תהיה הפקעה דבר שאסור לפי הדין הבינלאומי.
  • הכשרת עפרה כתגובה לפיגוע היא לא מענה לטרור אלא ניצול ציני של פיגוע מתועב כדי לקבע את המשך הסכסוך המדמם הזה.

L'alcool par rapport à l'alcool seul ou souvent une approche quotidienne lorsque vous Wiant à avoir des rapports sexuels fréquents. Il peut aider votre enfant à vous traiter légèrement et lorsque les cellules endothéliales sont endommagées par une forte hypertension. Quelques éléments composant du médicament en question, choisissez avec qui vous voulez partager www.epharmaciefrance.com vos innovations, vous avez tous les bons nutriments que vous pouvez donner au corps.

סיפור הקמת עפרה והרחבתה:

1975 – הממשלה, בהובלת שר הביטחון שמעון פרס, מחליטה להקים התנחלות בשטח של בסיס צבאי ירדני באדמות הכפרים עין יברוד וסילוואד. בתי ההתנחלות הוקמו על קרקע פרטית פלסטינית רשומה בטאבו (בדומה לעמונה ומגרון). כל הבניה שנעשתה לאורך השנים בעפרה נעשתה ללא היתרי בניה חוקיים.

2008 – בעפרה מתחילים להיבנות 9 בתים חדשים. בעלי הקרקע הפלסטינים, בסיוע ארגון "יש דין" מגישים עתירה נגד הבניה. בג״צ מורה להרוס את הבתים לאור העובדה שמדובר בקרקע פרטית והם נהרסו בשנת 2017.

2011 – תנועת ״אמנה״ (קבלן הביצוע של הימין המתנחלי) מתחילה פרויקט בניה של עשרות יחידות דיור חדשות בעפרה על קרקע שהופקעה ע״י ממשלת ירדן בשנות ה – 60 לצורך הקמת בסיס צבאי. לפרויקט עצמו אין תכנית מתאר, ולמבנים אין היתרי בניה חוקיים. בעלי הקרקע הפלסטינים מגישים בג״צ והבניה הבלתי-חוקית בעפרה מוקפאת.

נכון להיום עדיין רובם של הבתים בעפרה הם לא חוקיים על קרקע פרטית פלסטינית:

כ – 413 יחידות דיור (66% מכלל המבנים שהוקמו במקום).

5 מבנים של מוסדות חינוך.

7 מבנים תעשייתיים.

מבנים אלו משתרעים על שטח של כ – 550 דונם אדמות פרטיות.

בנוסף יש בעפרה עוד מאות דונמים של קרקע פתוחה, עיבודים חקלאיים, כבישים ותשתיות על קרקע פרטית פלסטינית.

רוב הבתים בעפרה נבנו על קרקע פלסטינית פרטית.

  • פגיעה קשה באפשרות להגעה להסכם שלום על בסיס פתרון שתי המדינות–  ההתנחלות עפרה נמצאת בעומק הגדה המערבית, 25 ק"מ מהקו הירוק, בתוך רצף של כפרים פלסטיניים סמוך לרמאללה. בכל הסכם עתידי אפשרי, מדינת ישראל תיאלץ לפנות את ההתנחלות כי היא מהווה פגיעה קשה ברצף הטריטוריאלי וביכולת הפיתוח של מדינה פלסטינית עתידית. חשוב להדגיש שלא מדובר רק בהכשרת המבנים הקיימים, אלא באישור תכניות בניה שיביאו להרחבה של ההתנחלות ולבנייה של עוד עשרות יחידות דיור נוספות במקום. הוספה של עוד בתים ומשפחות בעפרה תקשה אף היא על הסיכוי להגעה להסכם עתידי.
  • פרס על עבריינות–  ממשלת ישראל מעבירה שוב ושוב מסר בעייתי בכל הקשור לשלטון החוק כאשר מדובר במתנחלים. למרות שהחטיבה להתיישבות, המועצה האזורית וגורמים שלטוניים אחרים השתתפו בפשע של גזל הקרקעות ובניית ההתנחלות באופן לא חוקי, גם כאן מדובר ביוזמה של מספר משפחות שהקימו בתים בניגוד לחוק, ללא תכנית והיתרי בניה ועל קרקע לא להם. תמיכת ממשלת ישראל במעשים לא מבטלת את רמיסת החוק שנעשתה לאורך השנים במקום. למרות ששלטון החוק הוא נר לרגליה של כל חברה דמוקרטית, כאשר מדובר במתנחלים, ממשלת ישראל מזלזלת בחוק, ומעבירה מסר לפיו העבריינות משתלמת, והמשך ההפקרות וההשתוללות הם לגיטימיים.
  • שלילת זכות הקניין מפלסטינים– רוב הבתים שנבנו בעפרה (כ-413 מתוך 625) נבנו על שטח של 550 דונם של קרקע בבעלות פלסטינית פרטית. בנוסף לכך נתפסו עוד מאות דונמים של קרקע פרטית פלסטינית עבור כבישים בעפרה, תשתיות ועיבודים חקלאיים של המתנחלים.  הדרך היחידה להכשיר את גזל הקרקעות הללו תהיה להפקיע אותן מהבעלים הפלסטינים לטובת המתנחלים – וזאת בניגוד גמור לעמדות ממשלות ישראל בעבר והיועצים המשפטיים עד כה ובניגוד לפסיקות מחייבות של בית המשפט העליון. אמנם היועמ"ש הנוכחי (מנדלבליט) התיר בכמה מקומות הפקעת קרקעות לצרכי התנחלות (למשל בחרשה), אך בהכשרה של  גזל מאסיבי כמו בעפרה, ממשלת ישראל תחצה עוד קו אדום ותכשיר גזלת קרקע בהיקפים גדולים הרבה יותר מהמקרים הקודמים בו היא נקטה בצעד קיצוני שכזה.
  • ניצול ציני של רצח מתועב–  שוב ושוב שרים בממשלת ישראל מנצלים באופן ציני ומקומם פיגוע מתועב ונכנעים למיעוט קיצוני ומשיחי כדי להעמיק את הכיבוש והאפרטהייד בגדה המערבית למרות שלכולם ברור שעל שטח זה תקום מדינה פלסטינית בעתיד. הכאב על הפיגוע הנורא לא יכול להיות תחליף לדיון ציבורי מעמיק בהשלכות של הכשרת עבריינות בוטה כל כך, על אדמות פרטיות של פלסטינים. הכשרת עפרה תבהיר לכולם כי אין בכוונת הממשלה לקדם הסכם שלום אלא אך ורק להעמיק את האחיזה בשטחי הגדה ולמנוע אפשרות להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. במידה והממשלה תכשיר את עפרה למעשה היא תעודד הפרת חוק ותשלח מסר למתנחלים כאילו הכל מותר והעבריינות משתלמת.

 

שלום עכשיו: ״לצערנו גורמים בממשלת ישראל מנצלים באופן ציני פיגוע מתועב כדי לגרוף רווח פוליטי אידיאולוגי ולחבל בכל צורה אפשרית בסיכוי להגיע להסדר מדיני. הכשרת ההתנחלות עפרה שרבים מבתיה נבנו תוך רמיסת החוק על קרקע פלסטינית פרטית תשלח מסר למפרי החוק בגדה המערבית לפיו הכל מותר כשמדובר במתנחלים – אפילו גזילת קרקע של אנשים פרטיים. ״.