טוען..

בחסות הבחירות מתנחלים הקימו מאחז נוסף באזור מעלה אדומים

בחסות הבחירות הקימו מתנחלים מאחז בלתי חוקי חדש, חווה חקלאית, באזור מעלה אדומים. בעלי הקרקע הפלסטינים הגישו תלונה במשטרה בדרישה לפנות את המאחז שתושביו טוענים שהקרקע נרכשה מפלסטינים. המאחז ממוקם באזור אום אלהווא, ממזרח להתנחלות קידר באזור עם מקבצי קהילות של בדואים שנמצאות באזור שנים רבות.

למקום הובא מבנה למגורים (על משאית כדי להקשות על הוצאת צו הריסה), והחלו להקים תשתיות של מים, גדרות לצאן, צלייה ונטיעות עצים.

מעמד הקרקע:

תושבי המאחז החדש טוענים שהם שוכרים את הקרקע מגורם ישראלי שרכש אותה מפלסטינים. בעלי הקרקע הפלסטינים טוענים שהקרקע מעולם לא נמכרה, וכי בידיהם מסמכי בעלות. הם פנו למשטרה בדרישה לפנות את המאחז, ובכוונתם להגיש עתירה לבג"צ אם המאחז לא יפונה בהקדם.

יש לציין שיזמים ישראלים ניסו בעבר לשווק לציבור מגרשים במשבצת הקרקע הזו, כהשקעה להקמת התנחלות עתידית. ב 2016 הוצא פרסום למבצע של רכישת קרקעות במקום תחת השם ״גבעת מעלה אדומים״ ששווקה על ידי ״קרן ירושלים המאוחדת״. כפי שדווח בגלובס היזמים טוענים שרכשו במקום 417 דונם. להרחבה על היוזמות להקים במקום התנחלות קראו כאן.

ככל הנראה המאחז החדש נועד "לתקוע יתד" ראשונה בקרקע.

צה"ל פינה את הפלסטינים אך לא את המתנחלים:

מיד לאחר הקמת המאחז הקימו פלסטינים מאהל מחאה במרחק של כמה עשרות מטרים מהמאחז כדי להביע את מחאתם על ההשתלטות על הקרקע. הבוקר הגיעו כוחות של צה"ל והרסו את אוהל המחאה. צו הסגירה שהציגו כולל בתוכו גם את שטח המאחז של המתנחלים, אך בפועל צה"ל פינה רק את המחאה הפלסטינית ולא נגע במאחז הלא חוקי. בנוסף חסם הצבא את שבילי הגישה לשטח כדי למנוע כניסה לאזור.

קומבינת המאחזים ממשיכה ובקצב מהיר:

תופעת הקמת המאחזים בשנים האחרונות צוברת תאוצה מאוד משמעותית. מתחילת השנה (2019) הוקמו לא פחות מ – 11 מאחזים בלתי חוקיים חדשים. למרות הדיבורים והפעולות שנקטה הממשלה האחרונה להסדרת מעמדם החוקי של המאחזים הוותיקים, בין השאר כדי לייצר מראית עין של אכיפת חוק בשטחים, המתנחלים ממשיכים במקביל ובאין מפריע להקים עוד ועוד מאחזים בלתי חוקיים חדשים בעומק הגדה.

שלום עכשיו: ״רשויות אכיפת החוק מתעלמות ומעלימות עין מגזלת הקרקע ומכשירות בפועל את השרץ, והכל בניגוד לחוק, בלי אישור ממשלה כמתחייב ובלי דיון ציבורי בנושא. ממשלת נתניהו ממשיכה לאפשר את ההתפרעות הזו במגמה ברורה למנוע סיכוי להסכם עתידי, מתוך שאיפה לכפות על הציבור הישראלי חזון משיחי שרוב הציבור מתנגד לו״.

עוד על קומבינת המאחזים קראו כאן.