טוען..

המתנחלים שפלשו לגינת המשחקים של הכפר סוסיא הגיעו ממאחז חדש שהוקם אחרי הקמת הממשלה

אתמול (שבת) פלשו מתנחלים מלווים בכלבים לכפר הפלסטיני סוסיא בדרום הר חברון והתעמתו עם תושביו. בתיעוד הארוע שהופץ ברשתות נראית קבוצה של מתנחלים פולשים לתוך גן שעשועים של ילדי הכפר, בעוד חיילי צה"ל מרחיקים את התושבים הפלסטינים מהמקום.
מדיווחים שהגיעו לידי שלום עכשיו עולה כי הפולשים הגיעו ממאחז לא חוקי חדש שהוקם לאחרונה ממערב להתנחלות סוסיא במרחק של פחות מק"מ מבתי התושבים הפלסטינים. המאחז הוקם לאחר הקמת הממשלה החדשה על אדמות שהן מחוץ לתחום השיפוט של ההתנחלות, וכמו במאחז אביתר, אינן נחשבות אדמות מדינה. הגבעה עליה הוקם המאחז מכונה ע"י המתנחלים "גבעת הדגל". יש לציין כי מאז הקמת הממשלה החדשה ב-13 ביוני 2021, תועדו ע"י שלום עכשיו לפחות שלושה מאחזים חדשים שהוקמו ברחבי השטחים. לפי ספירת שלום עכשיו, מאז שנת 2018 הוקמו 48 מאחזים חדשים, רובם מאחזים חקלאיים, אשר רבים מהם מהווים מוקד לאלימות כלפי פלסטינים ודחיקתם מהמרחב.

שלום עכשיו: "יש קשר ישיר בין עבריינות המאחזים הלא חוקיים לאלימות המשתוללת בשטח. בשנים האחרונות תועדו ודווחו עשרות מקרי אלימות מאותם המאחזים שלא טופלו עקב אזלת היד של הצבא, המשטרה וממשלות ישראל. אנו דורשים מהממשלה, ובפרט משר הביטחון גנץ לעמוד במילתו ולפנות כל מאחז חדש שמוקם, ובפרט את המאחז החדש ממערב לסוסיא, ולהפסיק את אלימות המתנחלים."

 

בתי המאחז החדש ממערב להתנחלות סוסיא, נובמבר 2021

 

מבין המאחזים שהוקמו לאורך השנים – שני מאחזים פונו (מגרון ועמונה); 27 מאחזים הוכשרו והשלימו את הליך ההכשרה (ארבעה מאחזים כהתנחלויות עצמאיות ו-23 מאחזים כ"שכונות" של התנחלויות קיימות); לפחות 22 מאחזים נוספים נמצאים בהליך הכשרה (קידום תכנית ו/או החלטת ממשלה). עיקר תופעת המאחזים החלה לאחר שנבחר נתניהו לרה"מ ב-1996, והיא נעצרה ב-2005. ב-2012 ממשלת נתניהו חזרה להקים מאחזים לא חוקיים.