טוען..

ביטול איסור השהייה בשטחים שישראל פינתה בהתנתקות עבר בוועדת שרים לחקיקה

ועדת שרים לחקיקה אישרה ביום ראשון, 12.02.2023, את הצעת החוק לתיקון חוק ההתנתקות ובכך לאפשר לאזרחים ישראלים לשהות בשטחים שפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות בשנת 2005. על פי ההערכות, ההצעה צפויה לעלות בכנסת להצבעה טרומית כבר ביום רביעי הקרוב, 15.02.2023. אם וכאשר תעבור 3 קריאות ותתקבל כחוק, הדבר יהווה שלב משמעותי לחזרת מתנחלים להתנחלות חומש ול-3 ההתנחלויות הנוספות שפונו במסגרת תכנית ההתנתקות (שנאור, גנים וכדים) ואף תסלול את הדרך להקמת מאחזים רבים נוספים במרחב שכיום רובו ככולו פלסטיני.

שלום עכשיו: "לצד ההפיכה המשטרית מתחוללת הפיכה משיחית, אשר תביא בהכרח להעמקת הכיבוש ולהבערת השטח. הנוכחות העבריינית בצפון הגדה מסוכנת, גורמת לחיכוך ופגיעה בחיי אדם, מהווה נטל ביטחוני אדיר ומוקד של אלימות מתנחלים. במקום להרחיב אותה, היה נכון לפנות אותה עם בולדוזר. זו תהיה בכייה לדורות לטבוע שוב בבוץ הזה״. 

המשמעויות:

מדיני: צעד משמעותי לקראת הקמת התנחלויות ומאחזים בלב מרחב פלסטיני ובכך לסכן הקמה של מדינה פלסטינית עתידית

לאחר שהחוק יעבור, זאת תהיה רק שאלה של זמן עד שהמתנחלים ידרשו ויפעלו לחזרה ל-4 ההתנחלויות שפונו בשנת 2005: חומש, שנאור, גנים וכדים. מיותר לציין שאפשר לצפות למסע הקמה של מאחזים רבים נוספים באזור על מנת לתקוע יתדות במרחב שמלבד המאחז הקטן והאלים המצוי היום בחומש, הינו פלסטיני.

חשוב לציין, שבכל שיחות מו"מ שהתקיימו, צפון השומרון נותר תמיד מחוץ מרחב המחלוקת בין ישראל והפלסטינים, ונחשב כשטח שבכל מחיר יהיה חלק ממדינה פלסטינית עתידית. בכך, חזרה של נוכחות של מתנחלים לאזור תפגע קשות בסיכוי להגיע להסדר מדיני.

אזור 4 ההתנחלויות שפונו בהתנתקות

זכויות אדם: ביסוס גזל מאסיבי של קרקעות של פלסטינים לצד עלייה באלימות מתנחלים וסכנה לחיי פלסטינים

התנחלות חומש הוקמה רובה ככולה על אדמות פרטיות של פלסטינים רשומות בטאבו ובכך החוק יתקע מסמר אחרון בניסיון הצודק להשבת גזל הקרקעות המאסיבי שנלקח מהפלסטינים ובעלי אדמות בפרט.

כמו כן, על אף שהתנחלות חומש פונתה, ישיבה קטנה שנמצאת במקום מהווה מקור אדיר של אלימות מתנחלים שמקבלים הגנה מצד הצבא. אלו וגם אלו מונעים מחקלאים פלסטינים להגיע לאדמתם. הורדת האיסור החוקי על שהיית ישראלים באזור תתן תמריץ להגעה של ישראלים נוספים לשטח. כפועל יוצא מכך, אדמות הפלסטינים ימשיכו להיות מופקעות הלכה למעשה.

 

ביטחוני: נטל ביטחוני והגברת החיכוך בין חיילים, מתנחלים ופלסטינים

המאחז שהוקם במקום שהיתה התנחלות חומש מהווה דוגמה מוחשית לנוכחות המסוכנת של מתנחלים באזור. אלימות המתנחלים, ונוכחות הצבא באזור על מנת לאבטח את האחרונים, מהווה מקור תדיר של חיכוך ואלימות מתנחלים. כאמור, מלבד חומש, שאר המרחב, נותר מרחב פלסטיני והחזרת נוכחות קבוע של מתנחלים וצבא צפויה להגביר ללא היכר את החיכוך בין האוכלוסיות ובכך לא רק תפגע קשות באורך חייהם של הפלסטינים באזור, היא גם תסכן את חייהם של הפלסטינים, וכן של המתנחלים והחיילים הרבים שישמרו על המתנחלים. (עוד על האלימות באזור חומש לחץ כאן).

 

פוליטי: חומש תחילה – ואח"כ עזה

משמעות נוספת היא המשמעות הפוליטית שתצית את הדמיון ושאיפות המתנחלים להחזיר את הגלגל לאחור ולשוב ולהתנחל ברצועת עזה. בעוד הדבר לא נראה כסביר שיעשה כעת, אנו למודי ניסיון שחלומות המתנחלים שמונחים במערכה הראשונה, קורמים עור וגידים במערכה השלישית.