טוען..

מתנחלים השתלטו על שטחים והקימו מאחז חדש על קרקע פרטית ליד ההתנחלות מגדלים

בשנה האחרונה בוצעו עבודות פיתוח בסביבת ההתנחלות מגדלים שמדרום לשכם, נעקרו מטעים פלסטינים, נפרצו דרכים והוכשרו קרקעות לחקלאות מתנחלים. בחסות המלחמה, נפרצו דרכים נוספות והוקם מאחז חדש מצפון להתנחלות בשטח אדמה פרטי. הדרך המובילה להתנחלות מגדלים משמשת גם הכניסה הצפונית-מזרחית לכפר הפלסטיני קוסרא, אולם הכניסה לכפר הפלסטיני נחסמה על ידי הצבא בחודש נובמבר.


מאחז בחסות המלחמה והשתלטות על שטחים

לפני כשנה, עקרו מתנחלים כ-37 דונם של מטעי זיתים פלסטיניים מצפון להתנחלות, באדמות הכפר קוסרא. בתחילת דצמבר 2023, אחרי פרוץ המלחמה, הציבו מתנחלים ארבעה מבנים יבילים בשטח זה והקימו מאחז חדש מצפון להתנחלות, על קרקע פרטית. המאחז החדש נמצא בלב שטחים חקלאיים של הכפר קוסרא. לאחרונה גם הכשירו מתנחלים לחקלאות כ-25 דונם קרקע פרטית מאדמות הכפר ג'וריש, ממזרח להתנחלות מגדלים.

אחרי פרוץ המלחמה, דרשו מתנחלים ממגדלים למנוע מפלסטינים למסוק את מטעי הזיתים שנותרו בקרבת ההתנחלות בתירוץ של איום בטחוני ("האיום הבטחוני" לא הפריע למתנחלים ממגדלים לצאת לצעדת מחאה עם ילדיהם הקטנים באזור המטעים בסמוך לבתי הכפר קוסרא). במקביל נפרצו והורחבו דרכים מסביב להתנחלות על קרקעות פרטיות של פלסטינים. בנובמבר, כחודש לאחר פרוץ המלחמה, חסם צה"ל את הכניסה הראשית לקוסרא, שסמוכה לכניסה להתנחלות מגדלים.

 

 

המאחז החדש מצפון למגדלים, 4/1/2024

 

 

ההתנחלות מגדלים

ההתנחלות מגדלים נמצאת ממזרח לכפר הפלסטיני קוסרה (דרומית לשכם). מגדלים הוקמה על ידי אוכלוסיה חילונית בשנת 1986 ובמהלך האינתיפאדה השניה עזבו אותה משפחות רבות. בשנים האחרונות החלה להגיע ליישוב אוכלוסית מתנחלים דתית, מה שהביא למתיחות ועימותים בין דתיים וחילוניים בהתנחלות. רבים מהחילונים עזבו ואלה שנשארו נמצאים בעימותים תמידיים מול האוכלוסיה הדתית-לאומית שהולכת וגדלה. מאז כניסת המתנחלים הדתיים להתנחלות, החלה בהתנחלות תנופת בניה ונבנו בה עשרות יחידות דיור חדשות.

שלום עכשיו: ההתנחלות המבודדת מגדלים נמצאת בעומק השטח הפלסטיני והיא מהווה מכשול לכל הסדר מדיני. הממשלה לא עושה דבר כדי לעצור את המתנחלים האידיאולוגיים שמרשים לעצמם לגזול קרקעות ולפגוע ברכוש הפלסטינים, והם יוצרים עובדות בשטח שלא רק מוסיפות למתיחות הבטחונית בשטח, אלא גם מקשות על כל פתרון פוליטי בין ישראל לפלסטינים.

הכשרת קרקע לחקלאות ממזרח למגדלים, 4/1/24

 

חסימה בכניסה הראשית לקוסרא, 4/1/24

פריצת דרך מסביב להתנחלות מגדלים, 4/1/24