טוען..

בג"ץ חלמיש (נווה צוף)

בנובמבר 2008 החלה "אמנה", אגודה הפועלת לבנייה ופיתוח התנחלויות, בשיתוף עם המועצה האזורית מטה בנימין, לבנות שכונת וילות חדשה בהתנחלות חלמיש מצפון לרמאללה. הבנייה מתבצעת ללא תכנית מתאר בתוקף וללא היתרי בנייה.

מיד עם גילוי הבנייה, פנתה שלום עכשיו לראש המינהל האזרחי בדרישה שיפעיל את סמכותו וידאג להפסקת העבודות, הפנייה לא נענתה. הבנייה התקדמה בקצב מסחרר, בתוך שלושה חודשים כבר עמדו שלדי הבתים ושוב פנינו למינהל האזרחי – אך ללא תשובה. בחודש אפריל הבתים כבר עומדים בפני סיום ופניות נוספות של שלום עכשיו – ממשיכות לזכות להתעלמות.

באופן רשמי – ממשלת ישראל מחוייבת להקפאת ההתנחלויות וראשיה הודיעו עשרות פעמים כי אין בנייה בהתנחלויות מבודדות. בפועל – הבנייה נמשכת. כדי להימנע מביקורת ציבורית, נעשית הבנייה באופן לא חוקי, ללא אישור של הממשלה וללא תכניות בתוקף. כך מנסה הממשלה להתנער מאחריותה ולהימנע מביקורת ציבורית.
שלום עכשיו החליטה לעתור לבג"צ בדרישה לחייב את הממשלה לאכוף את החוק ולעצור את הבנייה הלא חוקית בחלמיש. אם הממשלה מעוניינת לפתח את ההתנחלויות המבודדות ולבנות את השכונה בחלמיש – עליה לעשות זאת בריש גלי, עם החלטה רשמית ותכנית מפורטת – ולשלם על כך את המחיר הפוליטי והמדיני. מדיניות עצימת העיניים וההטעיה שנוקטת הממשלה לגבי הבנייה במאחזים ובהתנחלויות, היא מדיניות פסולה ומסוכנת. מאחר שכל הפניות שלנו לרשויות לא נענו, נאלצנו לפנות לבית המשפט בדרישה לאכיפת החוק.

עבודות הכשרת הקרקע – 25.11.09

הקמת המבנים – 8.4.10

לקריאת העתירה.

ב-20.5.09 – נמסר בתגובת המדינה כי לפני מספר ימים הוצאו צווי הפסקת הבנייה.
גם אמנה והמועצה האזורית בנימין הגישו את תגובתם בה נטען כי הם פועלים כשורה שהרי ממילא יאושרו העבודות בדיעבד.

ב- 31.5.09 – הוציא בג"ץ צו ביניים להפסקת הבנייה

ב- 3.2.11 הודיעה המדינה לבג"צ כי ב- 27.1.11 אישר שר הביטחון את קידום תכנית הבנייה שתאשר את בניית השכונה. מדובר בשינוי במדיניות הממשלה, שעד כה סירבה לאשר את התכנית. [מצ"ב]
ב- 17.2.11 הגישה שלום עכשיו את תגובתה לפיה מדובר בהבטחות שווא שלא מלוות במעשים של ממש. מלבד זאת, שר הבטחון נותן פרס למתנחלים ושולח להם מסר ברור: אתם תבנו איפה שאתם רוצים – ואנחנו נאשר לכם בדיעבד.
ב- 7.3.11 נתן בית המשפט למדינה אורכה של חודשיים לעדכן על שלבי התכנון המוקדמים.
ב-13.5.11 הופקדה להתנגדויות תכנית 203/2/2 שנועדה להכשיר בדיעבד את הבנייה שכבר החלה ולאפשר בנייה של 27 יחידות דיור. שלום עכשיו ופלסטינים מהכפרים הסמוכים הגישו התנגדויות לתכנית. לקריאת ההתנגדות של שלום עכשיו