טוען..

תכנית גבעת השקד אושרה להפקדה

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה של עיריית ירושלים אישרה, היום (שני) את התכנית להקמת שכונה חדשה, גבעת השקד, על אדמות הכפרים בית צפאפה ושורפאת. על פי התכנית, בשכונה ייבנו כ – 700 יחידות דיור חדשות. בניית השכונה החדשה תחנוק באופן משמעותי את יכולת ההתפתחות של השכונות הפלסטיניות הסמוכות, ותפגע אנושות ביכולת לייצר רצף טריטוריאלי למדינה פלסטינית עתידית.

'שלום עכשיו': ״במקום לתכנן את השטח עבור בית צפאפא שסובלת מהיעדר פיתוח והזנחה, הממשלה מקדמת עוד בנייה מזיקה שתפגע בסיכוי לשלום. עדיין לא מאוחר לעצור את היוזמה המסוכנת של אלקין ושקד. אנו קוראים לראש הממשלה להתערב ולפעול להסרת התכנית מסדר היום והקצאת הקרקע לבנייה לפלסטינים בני המקום״.

תכנית "גבעת השקד" – על אדמות שורפאת/בית צפאפה.

מדובר בתכנית ביוזמת האפוטרופוס הכללי, שבצעד יוצא דופן החל ליזום תכניות במזרח ירושלים בקרקעות שנמצאות בניהולו. קרקעות אלו, בדומה לקרקעות בשייח ג'ראח, היו בבעלות של יהודים לפני 1948 ולאחר מכן עברו לניהול הירדנים ואחרי 1967 עברו לידי האפוטרופוס הכללי. חשוב לציין כי מדובר בעתודת קרקע אחרונה כמעט לפיתוח שכונת שורפאת הפלסטינית, והשכונה הישראלית החדשה תחסום את הפיתוח שלה מדרום.

בתכנית מתוכננים כמה גורדי שחקים עם 473 יחידות דיור. התכנית נדונה בועדה המחוזית בפברואר השנה, והועדה ביקשה להשלים בדיקות סביבתיות לפני ההחלטה. בדיון עלה עוד כי בכוונת המתכננים להוסיף לתכנית עוד כ-200 יחידות דיור. כאמור בדיון הנוכחי התוכנית אושרה להפקדה.

יש לציין כי באפריל 1995, תחת ממשלת רבין הוציאה הממשלה הודעת הפקעה של כ-200 דונם לצורך הקמת שכונה בשטח זה. ההודעה הזאת, שהייתה ההפקעה הראשונה בירושלים מאז הסכם אוסלו והסכם השלום עם ירדן, הביאה למשבר עם הפלסטינים ועם הירדנים, וזכתה לגינויים חמורים מצד ארה"ב. בעקבות זאת רבין התחייב כי לא יהיו עוד הפקעות בירושלים. בסופו של דבר נסוגה ממשלת רבין מההפקעה, לאחר שהסיעות הערביות הגישו הצעת אי אמון בממשלה, והליכוד, בראשות נתניהו החליט להצטרף אליהן. הממשלה נסוגה מההפקעה והממשלה לא נפלה.