טוען..

התפתחות נוספת לתכנית להכפלת ההתנחלות הר גילה

מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי אישרה למתן תוקף את התכנית להרחבת כביש עוקף וולג׳ה לטובה קידום הרחבת והכפלת ההתנחלות הר גילה.

ביום ראשון (11/9/22) אושרה במנהל התכנית להרחבת כביש עוקף וולג׳ה הקיים (כביש 385) לצורך קידום ומתן תוקף של תכנית ההרחבה של ההתנחלות הר גילה. על פי התכנית ותכנונה למעשה מדובר בהקמה של התנחלות חדשה.

שלום עכשיו: "צעד מזיק וחסר היגיון שפוגע בסיכוי לשלום. המשך ישיר לשורה של תכניות מעבר לקו הירוק בירושלים שנועדו לנתק רציפות טריטוריאלית למדינה פלסטינית עתידית. במקום לבטל את התכנית ולמנוע את הקמת היחידות המיותרות האלה, הממשלה מחריבה ערכי נוף וטבע ייחודיים, גוזלת אדמות פרטיות וחונקת את הכפר וואלג'ה. עדיין לא מאוחר לעצור״.

תכנית (יו״ש / 938) הרחבת כביש וולג׳ה 385:

מדובר בתכנית להרחבת כביש 385 בטענות שדרוג והתאמה של מאפייניו התחבורתיים והבטיחותיים לסטנדרטים תכנוניים עדכניים ובשל הגידול באוכלוסייה באזור ובמשתמשי הכביש.

הרחבת הכביש מתוכננת בחלקה על אדמות הכפרים הפלסטיניים בית ג׳אלה, וולג׳ה ובתיר ולצורך כך יופקעו שטחים אלו מידי בעליהם.

כנגד התכנית הוגשו התנגדויות חלקן על ידי תושבי הכפר וולג׳ה הסמוך להר גילה הנפגעים מהתכנית להרחבת הכביש ויותר מזה מהרחבת ההתנחלות הר גילה, ואירגונים נוספים. לאחר קיום דיון בהתנגדויות אלו ביוני 2021 רובן נדחו אך לצורך אישור התכנית נדרשו תיקונים ושינויים שבמהלך הזמן בוצעו וההחלטה על דחיית כלל ההתנגדויות וקבלת התכנית התקבלה לאחרונה.

תכנית (401/4/1) להרחבת ההתנחלות הר גילה:

מדובר בתכנית להרחבת ההתנחלות הר גילה הכוללת בשלב ראשון  560 יחידות דיור חדשות ולמעשה  בהכפלתה. בפועל מדובר בשכונה חדשה שקרובה אך מנותקת מההתנחלות הר גילה וכדי להגיע אליה מההתנחלות הקיימת צריך יהיה לצאת מתוכה לכביש הראשי, כך שלמעשה מדובר בהקמת התנחלות חדשה.

השכונה החדשה אמורה לקום מהצד השני של הכפר וולג׳ה הסמוך להתנחלות הר גילה והקמתה תסגור את הכפר ותחנוק אותו לחלוטין. נכון לעכשיו הכפר מוקף משלושה כיוונים על ידי גדר ההפרדה והקמת השכונה החדשה תסגור עליו מהכיוון הרביעי.

גם נגד התכנית להרחבת הר גילה הוגשו התנגדויות לאחר שהיא אושרה להפקדה באוקטובר 2020 ופורסמה להפקדה בפועל ביוני האחרון. כפי שנכתב בהחלטת מועצת  התכנון העליונה בדיון בהפקדה – דיון במתן תוקף לתכנית הר גילה מותנת בפרסום מתן תוקף של התכנית להרחבת כביש 385.

במהלך השנים האחרונות מתנהלים מאבקים נגד הקמת השכונה החדשה חלקם בשל העובדה שמדובר באזור שהוגדר כאזור חיץ לאתר מורשת עולמי שהוכר על ידי ארגון אונסק״ו העולמי, טרסות עתיקות של הכפר וולג׳ה, אזור חיץ שנועד להגן על האתר.

בנוסף תושבי הכפר וולג׳ה מתנגדים לתכנית ההרחבה בין השאר בשל העובדה שהשכונה תחסום אותם לחלוטין וכן לאור המציאות שעשרות בתים בכפר נהרסים על ידי המנהל האזרחי והמנהל לא מאפשר להם לבנות בכפר בטענה שעדיף לשמור על הנוף הטבעי והחקלאות המסורתית אך מסביב עבור המתנחלים בונים ומאשרים עוד ועוד בניה. עוד על התכנית לחץ כאן.