טוען..

מתנחלים הקימו מאחז לא חוקי וצה"ל סגר את הדרכים לבתים הפלסטינים הסמוכים

בחודש יולי האחרון (החל מיום ראשון 23.7.23) מתנחלים מהמאחז חוות נגוהות הקימו מאחז חדש סמוך לקצה המערבי של הכפר הפלסטיני בית עווא שממערב לחברון. מתנחלים הכשירו שטח של עשרות דונמים לחקלאות בעזרת כלים מכנים כבדים ובליווי הצבא. בהמשך הוצבו במקום מבנים ארעיים ומתנחלים נמצאים שם באופן קבוע. המאחז החדש נמצא כ 50 מטרים ממקבץ בתים פלסטינים.

כשבועיים וחצי לאחר תחילת העבודות להכשרת הקרקע (ביום חמישי ב 10.8.23) הציב הצבא בליווי מתנחלים חסימות עפר שחסמו לכלי רכב את הדרך היחידה המובילה לשישה בתים ולאדמות חקלאיות נרחבות באזור. החסימה בוצעה באמצעות הקמת ארבעה מערומי עפר לאורך הציר באופן שמונע מעבר של כלי רכב פרטיים. מאז ועד היום תושבי הבתים אינם יכולים להגיע ברכב לביתם ונאלצים ללכת ברגל מרחק של מאות מטרים בעליה תלולה עד לדרך הקרובה ביותר. כתוצאה מכך, התושבים נאלצים להוביל מים, ציוד, אוכל, מכשירי חשמל על הגב או על גבי חמורים, וחולים לא יכולים להגיע לטיפול ברכב.

מאז הקמת המאחז התושבים מאוימים על ידי המתנחלים. במקרה אחד שתועד במצלמה, גירשו חיילים באיומי נשק משפחה פלסטינית שישבה סמוך לביתה בגלל הקרבה למאחז. מאז תחילת המלחמה נמנע מפלסטינים להגיע לשטחים נרחבים בסביבת המאחז החדש.

עיריית בית עווא, יחד עם קבוצת תושבים ושלום עכשיו הגישו באמצעות עו"ד מיכאל ספרד עתירה דחופה לבג"ץ (בג"צ 7075/23) בדרישה לפתוח את הדרך ולהסיר את החסימה ה"חונקת" את התושבים. בית המשפט הורה לקבוע דיון בעתירה במהלך חודש ינואר 2024.

הקשר בין מאחז חדש לפגיעה בפלסטינים

המאחז החדש שהוקם בצמוד לבתי בית עווא, הוא דוגמא אחת מיני רבות לאופן שבו משפיעים המאחזים על חיי התושבים הפלסטינים. מאז הקמת המאחז, סגר צה"ל את דרכי הגישה לאזורים חקלאיים נרחבים ולבתי תושבים פלסטינים. מעבר לזה, תושבים פלסטינים מתארים מקרים בהם נמנע מהם לשבת מחוץ לביתם או להיפגש בחורשת הפיקניקים הסמוכה.

המתנחלים לא מסתירים את מטרותיהם בהקמת מאחזים חקלאיים שכאלה. את המאחז החדש הקימו, כאמור, מתנחלים מחוות נגוהות, מאחז חקלאי שהוקם מדרום להתנחלות נגוהות ב-2018. בכנס שקיימה תנועת "אמנה", שעומדת מאחרי בנייתם של מאות מאחזים והתנחלויות, בפברואר 2021, הסביר ראש אמנה, זאב חבר, כיצד נועדו המאחזים החקלאיים להגביל את הנוכחות הפלסטינית באזור:

"מה ששמעתם היום מחגי ניסים על נגוהות, זה דוגמה למצב שבו, אם לא היינו עושים את הפעולה הזאת, בוודאות קרובה, היינו נשארים עם יישוב שעד לגדרות שלו היו מגיעים הערבים מסביב … כל אדמות המדינה, אלפי הדונמים שמסביב, היו נתפסים ומעובדים. היום המצב התהפך, היום היוזמה בידינו, יש לנו יהודי שפועל כל היום בראש של שמירה על הקרקע".

כלומר המטרה של המאחזים החקלאיים היא להרחיק את הפלסטינים מהאדמות בסביבה. במקרה של בית עווא, מדובר בעיירה שסגורה מכל הכיוונים כמעט: מצפון לה הכפר דיר סאמת, ממערב חומת ההפרדה שהקימה ישראל, ומדרום, כביש הגישה להתנחלות נגוהות. האזור הלא מיושב היחיד שנותר לפיתוח בית עווא הוא בכיוון מזרח. המאחז החדש הוקם בדיוק בשטח שממזרח לבית עווא וחוסם את אפשרות הפיתוח של העיירה.

 

 

כבישי הפלסטינים נחסמים וכבישי מתנחלים חדשים נסללים

מאז תחילת המלחמה בעזה, תשובת פרקליטות המדינה בתיק התעכבה, ובמקביל מתנחלים פרצו לפחות שני כבישים חדשים בין המאחז החדש להתנחלות נגוהות. הכבישים נסללו בניגוד לחוק, ללא תוכנית מסודרת וללא היתר בניה. לעומת הדרכים הסלולות של המתנחלים, דרך העפר המשובשת והארוכה ששימשה את התושבים הפלסטינים, נחסמה.

הדרך הפלסטינית שנחסמה

 

סלילת דרך למאחז נגוהות צפון

סלילת דרך על ידי מתנחלים סמוך לכפר בית עווא

 

שלום עכשיו: הקמת המאחז החדש הביאה לפגיעה קשה בחיי הפלסטינים במקום. ההצטרפות של הצבא למתנחלים, על ידי אבטחת העבודות הלא חוקיות ועל ידי חסימת דרכי התושבים הפלסטינים היא אכזריות לשמה. במקום לעצור את המתנחלים ולמנוע הקמת עובדות לא חוקיות בשטח שמשפיעות על עתיד מדינת ישראל ועל היציבות הבטחונית באזור, צה"ל מסייע לפורעי החוק. הגיע הזמן לשים סוף להפקרות בשטחים ולפנות את המאחזים הלא חוקיים.

 

חסימת דרך העפר

 

המאחז נגוהות צפון, סביבות אוגוסט 2023

המאחז החדש בימיו הראשונים