טוען..

המועצה האזורית בקעת הירדן הקימה פארק מוטורי לא חוקי מכספי ציבור

מועצה אזורית בקעת הירדן מימנה באופן בלתי חוקי במאות אלפי שקלים הקמת פארק מוטורי ליד הכפר הפלסטיני פצאיל, כך עולה מהנתונים שהתקבלו לבקשת שלום עכשיו והתנועה לחופש המידע. על פי נתוני החשבון של המועצה עם החברה העירונית שלה (החברה הכלכלית ערבות הירדן) העבירה המועצה בשנת 2017 סכום של 284,000 ש״ח לצורך בניית האתר.

התקציב המלא שאושר עבור העבודות ע"י המועצה עומד על 1,050,000 ₪.

בשנת 2018 אישרה המועצה תקציב נוסף בסך 5,615,000 ₪ לצורך הפארק המוטורי, מתוכו 4,145,000 ₪ ממשרד הפנים (במשרד הפנים מסרו כי התקצוב אושר אך עדיין לא הועברו כספים למועצה).

קטע מהכרטסת של מועצת בקעת הירדן עם החברה הכלכלית ערבות הירדן שבבעלותה, 2017

הקמת הפארק המוטורי:

במהלך שנת 2016 החל להיבנות הפארק המוטורי במקום והוא כולל מסלול מרוץ מכוניות ואופנועים. הפארק הוקם ללא תוכנית מתאר כנדרש בחוק וללא היתרי בניה חוקיים תוך פלישה לשטח אש.

בפברואר האחרון, לאחר סיום העבודות, אושרה להפקדה תב״ע מס׳ 315/3 ביוזמת המועצה האזורית בקעת הירדן במטרה להכשיר בדיעבד את העבודות שבוצעו בניגוד לחוק. התוכנית כללה מלבד המרכיבים הקיימים בשטח עוד 120 חדרי מלון על שטח כולל של מאות דונמים. התוכנית עלתה לדיון שוב בוועדת משנה לדרכים ביוני האחרון אך עד עצם היום הזה היא לא פורסמה להפקדה כך שכל מה שבנוי בשטח נבנה בניגוד לחוק.

פארק מוטורי בלתי חוקי במימון כספי ציבור.

 

ניסיונות ההסתרה של המימון הלא חוקי:

כבר בנובמבר 2017 הגישה התנועה לחופש המידע בקשה לקבל מהמועצה האזורית בקעת הירדן את כרטיסי החו״ז של המועצה עם החברה לפיתוח שלה. רק כעבור קרוב לשנה, בספטמבר 2017 העבירה המועצה את המידע המבוקש.

על פי הכרטסת עולה כי במהלך שנת 2017 העבירה המועצה תשלום על סך של 284,000 ש״ח עבור הפרויקט שכזכור הוא איננו חוקי. חשוב לציין שהמועצה האזורית בקעת הירדן אמורה לאכוף את חוקי התכנון והבנייה בשטחה, והנה מסתבר שהיא עצמה מבצעת עבירות בנייה.  

שלום עכשיו: "בשנים האחרונות הפכה בקעת הירדן למערב הפרוע של השטחים ונראה שהמועצה האזורית, שאמורה להיות הריבון שאוכף את החוק היא שותפה מלאה לעבריינות, אבסורד שלצערנו נפוץ בממלכת המתנחלים בגדה. המועצה האזורית בקעת הירדן הולכת בדרכי אחיותיה הגדולות המועצות האזוריות בנימין, שומרון, גוש עציון והר חברון, ומעבירה כספי ציבור לפעולות לא חוקיות וליצירת עובדות בשטח שנועדו להרחיק את ישראל מהסיכוי לשלום ולפתרון של שתי מדינות״.

היועמ"ש של התנועה לחופש המידע, עו"ד אור סדן, אמר כי "קרוב לשנה עברה מאז הוגשה בקשת המידע שעסקה בחוזים של המועצה עם גופים שונים ועד שזו נענתה. זמן לא סביר, שבו מידע בעל חשיבות ציבורית רבה הוסתר, בפועל, מהציבור. רק לאחרונה התקיימו בחירות לרשויות המקומיות, ונראה שהגיעה העת שבה יחלו הרשויות המקומיות לפרסם באופן יזום את ההתקשרויות שלהם עם ספקים חיצוניים, כמו גם את החוזים המפרטים את טיב ההתקשרות, כך שהציבור יידע מה נעשה בכספו".