טוען..

שלושה מאחזים חדשים הוקמו בשטחים

ביום שישי, 4/7/14, דווח על הקמת שלושה מאחזים חדשים בשטחים הכוללים קרוואנים ותשתיות ראשוניות של מים וחשמל. מועצת גוש עציון הקימה שני מאחזים, ובחברון הוקם מאחז נוסף, מצפון לקרית ארבע.

בניגוד לנקודות מחאה שמוקמות לעתים ע"י קבוצות מתנחלים בתגובה למעשי טרור, שבדרך כלל מוקמות ומפונות לאחר זמן קצר, הפעם מדובר במאחזים של ממש עם תשתיות ראשוניות: המועצה האזורית גוש עציון סיפקה קרוואנים והובאו מיכלי מים ותשתית חשמל ראשונית. באתר האינטרנט של המועצה, נקראים תושבים לבוא וליישב את המקום, לארגן שמירה ונוכחות קבועה.

שלום עכשיו: "המתנחלים מנצלים את הרצח הנורא של הנערים על מנת לעקוף את ההחלטות הדמוקרטיות ולקבוע עובדות בשטח. זהו מבחן לממשלת נתניהו, האם תהיה נאמנה לכלל הציבור בישראל ולסיכוי לשלום ולרגיעה ותפנה את המאחזים, או שמא היא תמשיך להיות ממשלה בשירות ההתנחלות שפועלת להרוס את הסיכוי של ישראל להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אם המאחזים החדשים לא יפונו לאלתר, הם עלולים להפוך להתנחלויות לכל דבר ומדינת ישראל תשקע עמוק יותר בבוץ ההתנחלויות והכיבוש".

יש לציין שהיו מקרים בעבר שבהם בעקבות מעשה טרור, הקימו המתנחלים מאחז באופן לא חוקי וללא החלטת ממשלה, ובסופו של דבר המאחז הפך להתנחלות גדולה. כך למשל, הוקמה ההתנחלות נוקדים בראשית שנות ה-80, בעקבות רצח של איש רשות הטבע בהרודיון; וכך הוקמו ההתנחלויות רחלים ושבות רחל בראשית שנות ה-90.

New3Outposts HEB - small

המאחזים החדשים שהוקמו אתמול:

"רמת השלושה" – המאחז הוקם בין הכפרים הפלסטינים צוריף וג'בע מדרום מערב לבית לחם, סמוך להתנחלות בת עין. מיקום המאחז אינו מקרי, מדרום לכביש 367 שמחבר את התנחלויות גוש עציון לכיוון מערב. המאחז מבודד את הכפר ג'בע ומונע את החיבור הפוטנציאלי שלו עם שטחי המדינה הפלסטינית במסגרת הסכם קבע וחילופי שטחים בגוש עציון.
הגבעה שעליה שוכן המאחז מורכבת מאדמות סקר ומאדמות שהוכרזו כאדמות מדינה. רוב השטח של הגבעה צורף לתחום השיפוט של ההתנחלות בת עין בשנת 2001, ותכנית בנייה (מס' 419/3) שהוכנה בעבר, סורבה ע"י שר הביטחון בספטמבר 2006.

"תקוע ה"המאחז הוקם ע"י המועצה האזורית גוש עציון שהציבה במקום כמה קרוואנים. המאחז שוכן כקמדרום להתנחלות תקוע שממזרח לבית לחם. נכון לשנת 2013 – השטח לא נכלל בתוך שטח השיפוט של תקועבמארס 2013 הושלמה העבודה של צוות קו כחול שהרחיב את תחום ההכרזה על אדמות מדינה כך שהשטח שעליו הוצבו הקרוואנים, נחשב היום כ"אדמות מדינה", למרות שבמפות ההכרזה על אדמות מדינה המקוריות, הוא לא נכלל.

"תלמי חיים" – המאחז שוכן סמוך לבתי השכונה הפלסטינית אלבקעה בחברון, על גבעה מחוץ לגדר של קרית ארבע. בעבר ניסו המתנחלים פעמים רבות להקים במקום מאחז (המאחזים: "גבעה 18", "גבעה 22", ו"מצפה אביחי"), המקום היווה נקודת חיכוך אלימה כאשר מתנחלים תקפו את הפלסטינים המתגוררים בסמוך. כוחות הביטחון פינו את המאחז בעבר פעמים רבות. הפעם הובאו לשטח קרוואנים, מיכלי מים ותשתית ראשונית של חשמל, ואף ראש מועצת קרית ארבע, מלאכי לוינגר, השתתף בהקמת המאחז.
למרות שהגבעה נמצאת מחוץ לשטח המגודר של ההתנחלות, ואף מחוץ לשטח השב"ם (שטח ביטחון מיוחד) שהוכרז לה, קיימת במשרד השיכון תכנית ראשונית, שעדיין לא עברה תהליך של אישור, להקמת מאות יחידות דיור במקום. בפברואר 2013 תוקן תחום השיפוט של קרית ארבע ע"פ עבודת צוות קו כחול שקבע את גבולות אדמות המדינה המוכרזות באזור, ושטח הגבעה תוקן וגם הוא נכלל בשטח השיפוט של קרית ארבע.