טוען..

הממשלה אישרה תמיכה של מיליוני שקלים במאחזים חקלאיים

אתמול (4/2/24) אישרה הממשלה את המשך המימון העקיף למאחזים החקלאיים בשטחים. דווקא בימים שבהם גובר הלחץ על ישראל למנוע אלימות מתנחלים, כאשר קיימת סכנת התלקחות של חזית שלישית בגדה המערבית, הממשלה מוצאת לנכון להמשיך את התמיכה בחוות החקלאיות שמהן יוצאות רבות מהתקיפות האלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים.

ב-19/11/2021 החליטה הממשלה הקודמת להקצות 20 מיליון ש"ח בכל שנה מהשנים 2022, 2023 ו-2024, לטובת: "תמיכה בקבוצות מתנדבים הפועלים ביישובים כפריים המקיימים פעילות חקלאית משמעותית באזורי עדיפות לאומית". הכספים הללו מממנים פעילות של עמותות שמפעילות מתנדבים שמסייעים לחוות חקלאיות בישראל ובשטחים. בחינה של מימוש ההחלטה הזאת בשנים האחרונות מראה כי חלק נכבד מהכספים מופנה לפעילות במאחזים לא חוקיים בשטחים הכבושים. להערכת שלום עכשיו מדובר בכ-40% מהתקציב (כ-8 מיליון ש"ח בשנה).

ההחלטה מיום ראשון 4/2/24 היתה החלטה טכנית במהותה: העברת התקציב ממשרד הנגב והגליל למשרד החקלאות. אך למעשה, בהקשר של הקיצוצים הנרחבים בתקציב, מדובר באישור שהנושא נמצא בראש סדרי העדיפות של הממשלה.

חשוב לציין כי לפני כחודש החליטה הממשלה על קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה, ועל קיצוץ רוחבי של 15% ב-24 תכניות ממשלתיות (רוב הקיצוץ הוא בכספים שיועדו לתכניות בחברה הערבית בישראל), אך דווקא התכנית הממשלתית לתמיכה בחקלאים לא עברה שום קיצוץ.